Yeni ekran kartı alınca sistemdeki diğer parçalar da değiştirilmeli mi?

• Konuyu başlatan itz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 1B
Ekran kartına göre değişir. Değiştirmek zorunda kesinlikle değilsin, sistem yine çalışır ekran kartın değiştiğinde. Eğer işlemcinle ekran kartın arasındaki kademe farkı çok fazlaysa oyunlarda işlemcin yetersiz kalabilir. Bunun garantisini veremem, zaten durum oyundan oyuna da değişir. Ram de aynı şekilde yetersiz kalabilir, ama yine garanti vermek mümkün değil. Günümüzde minimum 8GB ram olmalıdır diye düşünüyorum sistemlerde. En yüksek oyunları da oynamak istiyorum diyorsan 16'ya çıkmalısın. Ben laptop kullanıyorum, RTX 3050 TI vs Ryzen 5 5600H var. Ekran kartım ve işlemcim gayet güçlüler benim için. Ramim ise 8GB. Rust oynuyorum zaman zaman ve ram yetersizliğini görüyorum. Aynı oyunu 4GB ram ile de oynadım bu arada. Yine oynanıyor ama fedakarlıklar istiyor tabii kaliteden.

İşlemcileri derken? Kaç tane işlemciniz var? Değiştirirseniz iyi olur ama "oyun oynatmaz" diyebilmek için aşırı eski bir işlemcinizin olması gerek.

Hocam deme öyle Quad Core ve Xeon'lara laf edilmez günümüzde birçok işlemciye hala rekabet halinde resmen.

Hocam deme öyle Quad Core ve Xeon'lara laf edilmez günümüzde birçok işlemciye hala rekabet halinde resmen.
Konu sahibi arkadaş hiçbir parça hakkında bilgi vermediği için ne desek boş. Gidip RTX 3060 alacaksa dediğiniz işlemciler kurtarmaz. Yok RX-570 düşünüyorum diyorsa belki olabilir evet.

RTX 2K serisi kurtarıyor.

Sistemin sağlıklı çalışması için sadece ekran kartı kullanımının %100 olması yeterli değil. Sayısal olarak %100'ü görürsün ama bu darboğaz olmadığı anlamına gelmez. İşlemci ekran kartını besleyebilir ama tek görevi ekran kartını beslemek değil. Bu da ani FPS düşüşleri olarak yansır.

RTX 2K serisi kurtaryor.
Xeon x5450 - x5460 gibi serilerden bahsediyorsanız hayır, maalesef kurtarmıyor. RTX 2060 bile maalesef tam performansta çalışamıyor bu işlemcilerle. Kaldı ki bunlar eski sunucu işlemcisi, tek çekirdek performansları aşırı kötü. Sistem bu şekilde çalışır ama 2 etkenden dolayı düşük fps alırsınız;
1- Darboğaz
2- Düşük tek çekirdek performansı

Daha düşük bir ekran kartı ile daha iyi bir işlemci size daha yüksek performanslar vaat edecektir.

Geri
Yukarı