Yeni ekran kartına geçtikten sonra mavi ekran

Burry00

Hectopat
Öncelikle kartın ikinci el olduğunu belirteyim. Aşama aşama anlatacağım.
Sistem: Ryzen 5 5600X, RTX XXXX, 16 GB 3000MHz RAM, Kioxia 1TB M.2 gen3, 1 TB Seagate Barracuda 7200RPM HDD, 650W 80+ PSU.
(RTX 2060 kendi kartım, RTX 3070 ise ikinci el aldığım kart.)

Kart bu sabah elime geçtikten sonra RTX2060 takılıyken DDU ile sürücüleri kaldırdım ve RTX 3070'i sorunsuz bir şekilde kasaya taktım. Daha sonra bilgisayarı açıp sürücüleri kurdum. FurMark testi yaptım ve 10800 gihi bir değer elde ettim.(MSI Afterburner üzerinde eski karttaki an kontrolü kalmış o yüzden 82 dereceye kadar çıktı). Bu stres testinde bir sorun olmadı. Daha sonra ilk olarak RDR2'yi açtım ve ayarları kökleyip oyuna girdim. Girer girmez fareyi oynattığım gibi mavi ekran yedim. Daha sonra oyundandır belki diye Fortnite, Minecraft(shader açık), Valorant, Watch Dogs 2 ve GTA V testi yaptım ve sorunsuz çalışıyorlardı. Daha sonra tekrar RDR deneyeyim dedim ve yine mavi ekran yedim. Oyunun API'sini DirectX'ten Vulkan'a çevirdim ve bir süre sorunsuz çalıştıktan sonra tekrar mavi ekran yedim. Oyun sorunlu herhalde diye düşündüm ve bir süre internette dolaştım, dizi izledim. Daha sonra tekrar oyun testi yapayım dedim ancak bu sefer GTA V'te de mavi ekran yedim. O andan itibaren tekrar tekrar GTA V ve RDR testi yaptım ve her seferinde mavi ekran yedim. Rockstar oyunlarında sorun vardır belki diye düşünerek MSI kombustor ile deneme amaçlı stres testi yaptım ancak o da mavi ekran verdi. Minecraft girdim onda sorun olmadı ancak belki daha uzun oynasam olurdu bilemiyorum. DDU ile tekrar kaldırıp kurmayı denedim ve bu sefer PhysX dosyalarını kaldırtıp Windows'un otomatik sürücü yükleme özelliğini kapadım ve o şekilde GeForce Experience üzerinden kurdum ama değişen bir şey olmadım bunların üstüne kartın çift BIOS'unu düşünerek performance modundan quiet moda geçirdim ancak yine değişen bir şey olmadı. Bu arada minidump dosyalarım da kaydolmuyor. İşletim sistemim Windows 11, gelişmiş ayarlardan her ayarı denedim ancak minidump hep boş. Mavi ekran yediğimde oto resi de kapadım ancak %0'da kalıyor. Ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Minidump dosyası oluşturun hocam bilgili arkadaşlar minidump dosyasından sorunun kaynağını bulabilirler.
Yazıyı güncelledim, orada belirttiğim gibi minidump dosyaları ne ettiysem de kaydolmuyor. Hep boş klasör.

PSU modeli nedir?
Power Boost VKG3902S'in yanında geldi, hiç sorun çıkarmadı bugüne kadar.

Kartta VRAM arızası varsa büyük sıkıntı. Yaşadığın sorun pek hayra alamet değil.
Nasıl anlayabilirim?

Nasıl anlayabilirim?

Furmark'ı skor bazında yapmışsın onun bir anlamı yok yalnızca 60 saniye sürüyor. Şöyle en az bir 15 dakika stres testine sok. Şöyle ki eğer VRAM değil farklı bir komponent patlıyorsa bu da Furmark'ta çıkmaz.

Furmark'ı skor bazında yapmışsın onun bir anlamı yok yalnızca 60 saniye sürüyor. Şöyle en az bir 15 dakika stres testine sok. Şöyle ki eğer VRAM değil farklı bir komponent patlıyorsa bu da Furmark'ta çıkmaz.
Mavi ekran yiyor yine. Kernelde sorun vardırbelki diye arkadaşın harddiskine temiz kurulumla windows kuracağız. Umarım bir fark yaratır.

Yeni konular

Geri
Yukarı