Yeni encoder nasıl?

NothingGood

Hectopat
Makaleler
2
Hatırlayanlar olacaktır. Bundan yaklaşık 1-2 ay önce direksiyon seti yapımı ile ilgili konu açmıştım ve encoderin yandığını yenisini bulana kadar devam edemeyeceğimi söylemiştim. Sanırsam bugün aradığım parçayı buldum fakat datasheetini okuyamadığım için pinoutunu ve işime yarayıp yaramayacağımı bilmiyorum.

@cengover_ekin hocam da yardımcı olabilirse sevinirim.

Ürün linki:https://www.motorobit.com/urun/ia35r-optokuplor(Eğer bu işimi görmüyorsa başka sitelerden de önerebilirsiniz.)
Datasheet:

datasheet.PNG

datasheet2.PNG

datasheet4.PNG

datasheet3.PNG

datasheet5.PNG

Hocam, benim bir rehber vardı, datasheet okuma, yarım kaldı ancak yine de iş görür bu haliyle. Sizin encoder'i de inceleyip cevap yazarım birazdan.

Düzenleme: Hocam, pinler ilk sayfada yazıyor. Voa ve Vob pinleri çıkış pini, diğerleri de besleme. Hatta en son sayfanın sonunda örnek bir devre bile koymuşlar, onu da inceleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hocam, benim bir rehber vardı, datasheet okuma, yarım kaldı ancak yine de iş görür bu haliyle. Sizin encoder'i de inceleyip cevap yazarım birazdan.

Düzenleme: Hocam, pinler ilk sayfada yazıyor. Voa ve Vob pinleri çıkış pini, diğerleri de besleme. Hatta en son sayfanın sonunda örnek bir devre bile koymuşlar, onu da inceleyebilirsiniz.
Hocam bu peki benim aradığım parça mı ? Yani motor hız ölçme sensörü gibi mi yoksa ileri geri hareketi algılar mı ?

Bu arada yanlış datasheetmiş. Şimdi yeni bir datasheet atmışlar ve model olarak GP1A35R yazıyor.

Dönmeyi ölçen sensör bu anladığım kadarıyla. Motorun hızını da ölçmek için kullanabilirsin. Ama çıkan işaret PWM benzeri bir işaret olacak, onu yorumlaman gerekiyor, çok zor değildir bu iş de.

Dönmeyi ölçen sensör bu anladığım kadarıyla. Motorun hızını da ölçmek için kullanabilirsin. Ama çıkan işaret PWM benzeri bir işaret olacak, onu yorumlaman gerekiyor, çok zor değildir bu iş de.
Eğer benim alacağım da bunun gibiyse hiç bir işe yaramaz. Sağa ve sola doğru olan hareketi algılaması lazım. Tek taraflı değil.

Eğer benim alacağım da bunun gibiyse hiç bir işe yaramaz. Sağa ve sola doğru olan hareketi algılaması lazım. Tek taraflı değil.
Bunun sadece optokupler olanı sizinki. Buradaki modül daha uygun olabilir size. Yönü de söylüyormuş yazan açıklamaya göre.

Bunun sadece optokupler olanı sizinki. Buradaki modül daha uygun olabilir size. Yönü de söylüyormuş yazan açıklamaya göre.
Aklım çok karıştı :D. Başka bir kaynakta bunun buton gibi devreyi açıp kapattığını söylüyor. Aslında bunu seçmenin sebebi eski kullandığım da 6 pinli idi ve küçük bir alan kapladığı için çok kolayca istediğim yere takabilirim. Hocam sizce ben hangisini almalıyım ?

Aklım çok karıştı :D. Başka bir kaynakta bunun buton gibi devreyi açıp kapattığını söylüyor. Aslında bunu seçmenin sebebi eski kullandığım da 6 pinli idi ve küçük bir alan kapladığı için çok kolayca istediğim yere takabilirim. Hocam sizce ben hangisini almalıyım ?
Modül olanda LM393 entegresi varmış,bu entegre karşılaştırici.

O ne demek hocam ?
Şarjım bitti hocam, açıklayamadan kaldı.

Burada çıkış işaretini yorumlaman gerekiyor demiştim, bu entegre yorumluyor senin için. Tam yorumlamıyor aslında da datasheet'in sonundaki devre gibi diyebiliriz. Senin işini kolaylaştırıyor kısaca. Tek çıkış alıyorsun modülde, verdin mi mikrodenetleyiciye kolayca okursun onu.

Geri
Yukarı