Yeni evde yeni internete kavuşma sürecimiz

Sherlocat

Hectopat
Daha fazla  
Yeni apartmana taşındık ve ve nakil süreci için 6 Ağustos'ta Türk Telekom'u aradık. İnterneti dondurmuştuk onu aktifleştirdik ve nakil işlemini başlattık. Önemli olan kısım ise "10 günü geçen nakil işlemlerinde para alınmaz" dediler. Aradan 5 gün geçti. 11 Ağustos'ta bizi kurulum ekibi aradı ve "altyapınız yok" dedi. Biz nasıl olur dedik. Ben eve ilk taşındığımızda çoğu siteden kontrol etmiştim ve sonuç 28 megabit VDSL'di. Ben hemen Türk Telekom sitesine girip altyapıyı sorguladım ve sonuç yine HiperNet yani VDSL'di. Sonra ne olur ne olmaz müşteri hizmetlerini aradık. Bize "altyapınız var ve kurulum ekibini bu konu hakkında bilgilendireceğiz" dedi. Biz o kurulum ekibinden arayan kişiyi aradık ve çalmayınca SMS atıp "müşteri hizmetleri altyapı var dedi" dedik. 17 Ağustos günü 11 gün geçtiği için müşteri hizmetlerini aradık. Nakil işleminizi durumunu sorduk ve cevap "nakil işleminiz altyapı sorunu nedeniyle 3 gün önce iptal edilmiştir" idi. Sinirlenip bize niye bilgi verilmedi diye sorduk."ya SMS yoluyla ya da telefon yoluyla bilgi verilir" dedi fakat bize en son 11 Ağustos'ta aranıp sadece "altyapı yok denmişti" ve SMS olarak da en 11'inde tamamlanması planmaktadır diye mesaj atılmıştı. Kurulum ekibi eve geldiyse kapımızı çalması gerekmez miydi?

Sonra biz nasıl bir altyapı sorunu diye sorduk ve cevap yine altyapı sorunuydu. Annem yeniden nakil işlemi başlattı. 18 Ağustos günü kurulum ekibi geldi ve "altyapı sorunu var" dedi. Annem 19 Ağustos'ta Türk Telekom ile görüşmeye gitti ve altyapı sorunu olduğu için taahhüt ödemeyeceğimizi söylemişler. Yine 19 Ağustos'ta evde Vodafone fiber kutusu olduğu Vodafone bayisine gidip paketleri sorduk. Cevap 100 Mbps ve 200 Mbps idi. Farklı bir bayide ise yine aynı cevabı aldık. 100 Mbps ilk 6 ay 120 TL, sonraki 18 ay 130 TL idi. 200 Mbps'yi söylemeye bile gerek yok. Niye sadece 100 Mbps ve üstü var dediğimizde ise "modem sayısı az" cevabını alıyorduk. Eve dönmeden önce son olarak Turkcell'e uğradık. 11 Mbps ADSL paket 97 TL dediler. Ben 11 megabit düşük deyince eve gelen dedi. Bizim eski internet 16 megabit idi çok rahat 16 megabit alıyorduk modemin olduğu odada durursan. Neyse ben eve dönerken 11 megabit düşük deyince "30 TL fazla mı ödeyelim" dedi annem. Ben de "internetten bakarız o fiber kutusunun üstündeki numarayı ararız" dedim. Eve geldiğimizde fiber kutusunun üstünde yazan numarayı aradık. Adam dedi ki "50, 100 ve 200 Mbps paketleri var. 50 Mbps'yi bana özel verdiler. Bayilerde sadece 100 ve 200 Mbps var. 50 Mbps paket ilk 6 ay 105 TL, sonraki 18 ay 115 TL." dedi bayilerin dediklerinden farklı olarak.

Ben dayımlara geçtim onlarda internet olduğu için. İnternette ki paketlere baktım. Sonra dayım Vodafone yeni müşteri hattını aradı. O da bayilerin dediğini söyledi. Ben dayıma o fiber kutusunun üstünde ki numarayı verdim. İşte bize dediği şeyleri söyledi. Dayım sordu "niye daha düşük hızlı tarifeler yok?" adam da "çip krizi modemleri de etkilediğinden dolayı Vodafone zarar etmemek için daha yüksek hızlı tarifeler satıyor.".çip krizi ilk defa işime yaramıştı. Çünkü dayım orada madem öyle sen şu adrese git dedi. Sonra aynı gün adam geldi taahhüt'ü imzalattırdı. Yarın yani 20 Ağustos'ta kurulum için ekip geldi. Kurulumu yaptı gitti. Adam gitmeden önce "internetin gelmesi 5 dakika da sürebilir, 2 gün de sürebilir.".biraz korkmuştuk ama 5 dakika sonra internet geldi. Testler ise güzel. Özellikle upload çok iyi ama kullanacak birisi yok.

_20210823_020542.png

TurkNet Vodafone altyapısını kullansa TurkNet'e geçmeyi düşünüyordum ama kullanmıyormuş.

Son düzenleme:
İyi olmuş. Güle güle kullanın. 100 MBPS ve 200 MBPS de kullanmak nasip olsun. Türk Telekom kullanılamamasını şu an için daha olumlu buluyorum.
Benim için altyapı kalitesi şirketlerin kendi altyapısı olarak sıralayacak olursam; Türknet Gigafiber, Comnet FTTH, Vodafone FTTH, Türksat FTTH, Superonline FTTH diye gider.

@İçmailAbi Epey uzun süren macera olmuş , hayırlı olsun. Sorunsuzca kullanmanız dileğimle.
İyi olmuş. Güle güle kullanın. 100 MBPS ve 200 MBPS de kullanmak nasip olsun. Türk Telekom kullanılamamasını şu an için daha olumlu buluyorum.
Benim için altyapı kalitesi şirketlerin kendi altyapısı olarak sıralayacak olursam; Türknet Gigafiber, Comnet FTTH, Vodafone FTTH, Türksat FTTH, Superonline FTTH diye gider.
Superonline FTTH neden en sonda ? Bu aralar sıkıntılı mı?

Superonline FTTH neden en sonda? Bu aralar sıkıntılı mı?
Sonda değil ama diğerlerini ondan daha önde buldum. Turkcell'in modem dayatması, upload hızı, cayma bedelli taahhüt, kaynağı olmasına rağmen inatla yaygınlaşmaması gibi şeyler dışında iyi. Gecikme değeri de daha düşük olabilirdi. Ama bu olumsuzlukları da sıralamamda en yukarıda olmamasını sağlıyor.
Türk Telekom'u falan listeye sokmadım fark ettiyseniz. :)

Sonda değil ama diğerlerini ondan daha önde buldum. Turkcell'in modem dayatması, upload hızı, cayma bedelli taahhüt, kaynağı olmasına rağmen inatla yaygınlaşmaması gibi şeyler dışında iyi. Gecikme değeri de daha düşük olabilirdi. Ama bu olumsuzlukları da sıralamamda en yukarıda olmamasını sağlıyor.
Aynen, Türk Telekom sıra bulamamış. Gelişmeleri lazım.

Vodafone Fiber de modem dayatmıyor mu, şifresini bulmak vs mi daha kolay?

İyi olmuş. Güle güle kullanın. 100 Mbps ve 200 Mbps de kullanmak nasip olsun. Türk Telekom kullanılamamasını şu an için daha olumlu buluyorum.
Benim için altyapı kalitesi şirketlerin kendi altyapısı olarak sıralayacak olursam; TurkNet GigaFiber, Comnet FTTH, Vodafone FTTH, Türksat FTTH, Superonline FTTH diye gider.

İnşaallah herkese 100 Mbps gibi hızlar nasip olur. Ben de kullanılamamasına seviniyorum. TT altyapısını kullanamadığımız için 16 megabit internetten çıkarken taahhüt ödemiyoruz. Türksat 1 gigabit hızları pahalı da olsa verebiliyor diye biliyorum. Vodafone'den önde olması gerekmez mi?

Bize hiç fiber modeminiz var mı? Diye sormadılar. Vodafone'de zorunlu olarak modem veriyor.
@İçmailabi epey uzun süren macera olmuş, hayırlı olsun. Sorunsuzca kullanmanız dileğimle.

Superonline FTTH neden en sonda? Bu aralar sıkıntılı mı?

Hocam şöyle anlatayım. Televizyonda Türk dizilerine maruz kaldık. İnşaallah sıkıntı çıkmaz ilerleyen zamanlarda.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı