Yeni fiber altyapı kablosunu modeme mi çekmeliyim?

Merthas92

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Sitemize altyapi calismasi yaptirdik. Her eve fiber kablo cekiyorlar. Ancak bugün gelen kisiler fiber kabloyu evin alt katina cekiyorlar. Anlasmalari boyleymis. Benim aklimdaki soru, inat edip bu kabloyu odama direk modeme mi baglamaliyim yoksa salona baglatip yarin Türk Telekom'dan gelecek olan baglastirici kisi ile salondan odama yani modeme kablo cekip baglasam yeter mi?
Bir yerde okumustum direk fiber kabloyu modeme baglamak daha saglikli diye. O yuzden soruyorum.

Merhaba arkadaşlar. Sitemize altyapi calismasi yaptirdik. Her eve fiber kablo cekiyorlar. Ancak bugün gelen kisiler fiber kabloyu evin alt katina cekiyorlar. Anlasmalari boyleymis. Benim aklimdaki soru, inat edip bu kabloyu odama direk modeme mi baglamaliyim yoksa salona baglatip yarin Türk Telekom'dan gelecek olan baglastirici kisi ile salondan odama yani modeme kablo cekip baglasam yeter mi?
Bir yerde okumustum direk fiber kabloyu modeme baglamak daha saglikli diye. O yuzden soruyorum.

Fiber kabloyu eve çekip dönüştürücü ile modeme bağlarsan temiz internet alırsın diye düşünüyorum fiberi modeme bağlamak mümkün olmayabilir fiber sonlandırmayı bilen birisi gerek oda para yanisi 500 liraya fiber dönüştürücü alıp mis gibi yapılır belki Telekom'da fiber dönüştürücü verebilir.

Firmalar iç tesisata karışamıyor. En fazla kapı girişine kadar kurulum yapar ve gider. Geri kalanı gelen kişinin inisiyatifine kalmış durumda.

Fazla fazla kablo bırakıyorlar. Kendiniz odanıza kadar taşıyıp modemi oraya kudurabilirsiniz. Ekipler niye buraya çektiniz demez.

Fiber kabloyu direkt modeme takamazsınız çünkü ONT içeren modem vermiyorlar. Öyle bir şey yok. Kimse yazdıysa temiz sallamış.

Öncelikle size de merhaba, iyi sosyaller. Günümüzde internet sağlayıcıları, altyapılarını binaya kadar çekerler. Binadan kendi dairenize çekmek ise sizin yapmanız gereken bir şey. Ayrıca daireye kadar fiber kablo çekseniz bile modeminiz; routerınızdan önce GPON (ONT) denen, fiber interneti kullanabilmenizi sağlayan cihaz gerekecektir. GPON cihazı da sadece internetinizi, altyapınızı veren firma tarafından sağlanırsa kullanılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı