Yeni FreeDOS laptop için orijinal Windows ürün anahtarı nereden alınır?

TpszTelevizyon

Kilopat
Makaleler
24
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisliği
FreeDOS bir laptop siparişinde bulundum. İlk FreeDOS tecrübem olacak. İnternette Technopat videoları dahil çok fazla kurulum videosu mevcut. Technopat videosunda deneme sürümü ile kuruluyor. Diğer videolarda rastgele key kullanarak aktif ediliyor.
Açıkçası gönlüm orijinal key alıp kullanmak ama fiyatları 1500-3000 TL civarlarında sanırım.
Bunun haricinde 30-50 TL ile bir sürü key satan siteler var. Bunları da geçtim doğrudan ücretsiz komut satırına ücretsiz key yapıştırarak aktif etme gibi şeylere denk geliyorum.

Şu an ne yapmam gerektiği konusunda bir fikrim yok açıkçası. Herhangi bir YouTube videosunda verilen keyi kullanmak ne kadar güvenilir bilmiyorum.

Şu an kullandığım eski laptopta Windows 10 Single Language kullanıyorum. Bunu aktarabilir miyim?

Deneme süresi ile yükleyip aktif hale getirmezsem ne olur? Deneme süresi ne kadar sürüyor?
Ucuzundan Windows 10 alıp 11'e yükseltebiliyor muyuz? Böyle uyanıklıklar var mı? Ucuza denk gelir mi?
Orijinal key nereden alınır, ücretleri nelerdir? (ucuz key satan siteler orijinal değil diye biliyorum)

Açıkçası şu an gönlüm orijinalden yana ama altından kalkamayacaksam mecbur korsan olacak gibi. Herkesin aynı keyi kullanması nasıl güvenilir ve mümkün oluyor bilmiyorum. Ya da oluyor mu?

Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Ucuza key alabilirsiniz ya da bazı yollarla cihazda hwid aktifleştirmesi yapabilirsiniz. Ben yeni sistemimde hwid aktifleştirmesi yaptım. Sistemimde retail key gömülü şu anda. CMD den kms sunucularına bağlanmaktan bahsetmiyorum onlardan daha farklı benim yaptığım.

Windows 10 keyleri 11'de de çalışmakta. Eğer OEM alacaksanız Sağlamlisans'tan alabilirsiniz. Fark etmez diyorsanızda internetteki ucuz ve güvenilir sitelere bakabilirsiniz.

Ucuza key alabilirsiniz ya da bazı yollarla cihazda hwid aktifleştirmesi yapabilirsiniz. Ben yeni sistemimde hwid aktifleştirmesi yaptım. Sistemimde retail key gömülü şu anda. CMD den kms sunucularına bağlanmaktan bahsetmiyorum onlardan daha farklı benim yaptığım.
O Retail key Generic Key değil mi? Bir tane CMD dosyasıyla yapılıyordu o da.

Cevabınız için teşekkür ederim. Cevabınız aklımda 2 soruyu oluşturdu.

Hwid konusunda bir fikrim yok. Nedir? Neden yapılır? Nasıl yapılır? Güvenilir midir? Kendi cümlelerinizle açıklarsanız mutlu olurum.

Diğer sorum ise evet ucuza key satan siteler var. Mesela "sağlam lisans" diye bir site keşfettim. Windows 11 Home 100 TL gibi bir fiyata satılıyor.

Ama mesela normalde Microsoft'un orijinal sitesindeki fiyatı ₺3.599,00

Şimdi ucuza satan site nasıl ucuz? Güvenilir mi? Bu bana verilen key başkaları tarafından kullanılacak mı? Çünkü 3600 TL fiyatlı ürünü 100 TL ye satılması şüpheli.

Şu anda kontrol ettim benim key Retail gözüküyor.

Yöntemini anlat da doğru mu yanlış mı karar verelim.

Şimdi ucuza satan site nasıl ucuz? Güvenilir mi? Bu bana verilen key başkaları tarafından kullanılacak mı? Çünkü 3600 TL fiyatlı ürünü 100 TL'ye satılması şüpheli.

Bizler genel olarak o 100 TL'ye ya da 70 TL'ye satılan keyleri kullanıyoruz sorunsuz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Cevabınız aklımda 2 soruyu oluşturdu.

HWID konusunda bir fikrim yok. Nedir? Neden yapılır? Nasıl yapılır? Güvenilir midir? Kendi cümlelerinizle açıklarsanız mutlu olurum.

Diğer sorum ise evet ucuza key satan siteler var. Mesela "sağlam lisans" diye bir site keşfettim. Windows 11 Home 100 TL gibi bir fiyata satılıyor.

Ama mesela normalde Microsoft'un orijinal sitesindeki fiyatı ₺3.599, 00.

Şimdi ucuza satan site nasıl ucuz? Güvenilir mi? Bu bana verilen key başkaları tarafından kullanılacak mı? Çünkü 3600 TL fiyatlı ürünü 100 TL'ye satılması şüpheli.

O kadar ucuza satılma sebebini şirketlerin artan keyleri olması diye biliyorum. Güvenilir mi evet güvenilir ama ileride Microsoft bunları iptal ederse bir söz hakkınız olmaz çünkü Microsoft'a göre yasal değil. İptal etmeleride aşırı zor çünkü binlerce key var hepsini nasıl tespit edecekler. Benim yaptığım ise şöyle işliyor. Zamanında windows 7 yi korsan kullandığın zaman windows 10 a update üzerinden yükseltsen microsoft bilgisayarına retail bir key tanımlıyordu. Benim yaptığım yol ise yapımcının açıklamasına göre bu şekilde işliyor. Windows 7 den windows 10 a yükseltmiş gibi yapıp donanımımı microsoft sunucularına kaydediyor. Bu sayede format atsam bile bilgisayarım orijinal oluyor.

"slmgr /xpr" komutunda kısmi ürün anahtarı "3V66T" olarak mı görünüyor?
1.PNG

Korsan olan nasıl upgrade olduysa, ilginç.
Windowsu diyorsanız oluyordu. Hatta bunu yaşadım bizzat. Korsan windows 7 kullanıyordum. O zamanlarda windows 10 yeni çıkmıştı sağ altta windows 10 yükseltme aracı gibi bir şey çıkmıştı. Oradan yükselttiğim zaman sistemim orijinal olmuştu.

Geri
Yukarı