Çözüldü Yeni işlemci takmadan önce PC'ye format atmak gerekir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

suleyman55

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben geçenlerde bir aptallık yaptım AMD Ryzen Master" programını indirip kurcaladım ayarları.
Sonra baktım işlemci, 3600 MHz'de sabit çalışmaya başladı ne yaptıysam eski Basic ayarlarına dönmedi.
Programı kaldırmayı denedim kaldıramadım sonra dosya konumundan sildim bir şekil'de PC'den kaldırdım.

1-2 kez BIOS sıfırladım. BIOS'a hatta reset attım. Fakat işlemci Basic ayarlarına dönmedi.
Sizce boştayken 17-18-20W ya da 25W'da calısması normal mi işlemci boştayken 32-35 derece arası değişiyor.
Ama ben bu konularda biraz takıntılı bir insan olduğum için, bu işlemciyi kenara çekip ve bir daha AMD Ryzen.
Master programını PC'ye indirmemek adına, yeni bir işlemci takmayı düşünüyorum bilgisayara,
İşlemciyi gözden çıkardım. Şimdi size soracağım soruya gelelim.

BIOS' default AMD Ryzen programını bir şekilde kaldırdım Denetim Masası'ndan kaldıramıyordum zorlandım.
Biraz, onun haricinde şimdi ben bu sisteme yeni işlemci taksam o kendi Basic ayarlarında çalışır mı?
Yoksa iş temiz olsun diye işlemciyi takmadan önce yeni işlemciyi yani PC'ye format atmak gerekir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakart değişmiyor, sadece AMD 3600 bozuk işlemci'den AMD 3600 yeni satın alınmış işlemci takılacak. Onun haricinde daha önceden Intel 12100F kullanmıştım bu Sistem'de Anakart'da değiştirmiştim fakat benim asıl sorunum şu yani işlemci şu anda bozuk olan 3600 MHz'de sabit çalışıyor Basic ayarları bozuldu onu hiçbir şekilde eski haline getiremiyorum o yüzden yeni taktığım' işlemci'de, aynı configrasyon'da mı çalışır yoksa o yeni olduğu için fabrika ayarların'da mı çalışır?

Evet yüksek ihtimalle işlemci kendi fabrika ayarlarında çalışır. Ama eğer pek bilgin yoksa ve tekrar aynı hatayı yapar isen, aynı sorunla karşılaşırsın.
Arkadaşlar, ben geçenlerde bir aptallık yaptım AMD Ryzen Master" programını indirip kurcaladım ayarları.
Sonra baktım işlemci, 3600 MHz'de sabit çalışmaya başladı ne yaptıysam eski Basic ayarlarına dönmedi.
Programı kaldırmayı denedim kaldıramadım sonra dosya konumundan sildim bir şekil'de PC'den kaldırdım.

1-2 kez BIOS sıfırladım. BIOS'a hatta reset attım. Fakat işlemci Basic ayarlarına dönmedi.
Sizce boştayken 17-18-20W ya da 25W'da calısması normal mi işlemci boştayken 32-35 derece arası değişiyor.
Ama ben bu konularda biraz takıntılı bir insan olduğum için, bu işlemciyi kenara çekip ve bir daha AMD Ryzen.
Master programını PC'ye indirmemek adına, yeni bir işlemci takmayı düşünüyorum bilgisayara,
İşlemciyi gözden çıkardım. Şimdi size soracağım soruya gelelim.

BIOS' default AMD Ryzen programını bir şekilde kaldırdım Denetim Masası'ndan kaldıramıyordum zorlandım.
Biraz, onun haricinde şimdi ben bu sisteme yeni işlemci taksam o kendi Basic ayarlarında çalışır mı?
Yoksa iş temiz olsun diye işlemciyi takmadan önce yeni işlemciyi yani PC'ye format atmak gerekir mi?
Anakart değişmediği sürece gerekmez.

Pek gerekmez, eğer işlemci markası değişmiyor isen veya anakart değişmiyor isen, format atmana gerek yok.
Anakart değişiyor mu? Ya da hangi işlemciden hangisine geçiyorsunuz?
Anakart değişmiyor, Sadece amd 3600 bozuk işlemci'den amd 3600 yeni satın alınmış işlemci takılacak. Onun haricinde daha önceden intel 12100F kullanmıştım bu sistem'de anakart'da değiştirmiştim fakat benim asıl sorunum şu yani işlemci suanda bozuk olan 3600 mhz'de sabit çalışıyor Basic ayarları bozuldu onu hiç bir şekilde eski haline getiremiyorum o yüzden yeni taktığım' işlemci'de, Aynı configrasyon'da mı çalışır yoksa o yeni olduğu için fabrika ayarların'da mı çalışır ?

Anakart değişmiyor, sadece AMD 3600 bozuk işlemci'den AMD 3600 yeni satın alınmış işlemci takılacak. Onun haricinde daha önceden Intel 12100F kullanmıştım bu Sistem'de Anakart'da değiştirmiştim fakat benim asıl sorunum şu yani işlemci şu anda bozuk olan 3600 MHz'de sabit çalışıyor Basic ayarları bozuldu onu hiçbir şekilde eski haline getiremiyorum o yüzden yeni taktığım' işlemci'de, aynı configrasyon'da mı çalışır yoksa o yeni olduğu için fabrika ayarların'da mı çalışır?

Evet yüksek ihtimalle işlemci kendi fabrika ayarlarında çalışır. Ama eğer pek bilgin yoksa ve tekrar aynı hatayı yapar isen, aynı sorunla karşılaşırsın.

Çözüm
Aslında tekrar aynı hatayı yapma ihtimalim yok programı tekrar indirmem'de. Ne bileyim bilmediğim bir program olduğu için sizden bilgi almak istedim belki program anakart'a işliyordur diye düşündüm. Yani format atmayı'da pek tercih etmiyorum nedense sevmiyorum format atmak aslında güzel birşey ama bazen birşeyler yanlış gittiğin'de oyunlarda performans düşüyo o yüzden.

Abi şey oldu ya bana önerdiler bu programı herhangi adını vermek istemediğim bir forum adresin'de, bendede şöyle bi huy var böyle programlar yani bu tarz overclock programları bana gelmiyor. O yüzden benim aslında bu programı bana işlemcinin bütün değerlerini görebilirsin diye önerdiler ama benimde içime ufaktan şeytan kaçtı. 10 numara işlemcim vardı ondan olduk işte üzücü bi hikaye malesef.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı