Yeni modem download ve upload hızını düşürdü

cann35

Femtopat
Merhaba son 1 aydır çok ping çıkıyor diye şikayetçiydim. Türk Telekom'dan arıyorduk ama hiçbir problem yok diyorlardı ve zar zor arıza kaydı oluşturtup eve ekip yollattık. Geldiler modemi ve Tivibu'nun kutusunu değiştirdiler gelen adam dedi ki hat değerlerine baktım altyapının bacak dediğimiz yerinde arıza var pazartesi ekip çağırın yapalım dedi. Çağırdık ana kutudan yaptık dediler oradan da sorun gözükmüyormuş benim binadan da. Ama yeni modemi takmadan önce hızım 22-23 download ve 5-5.5 uploaddı yeni modemi taktıktan sonra hızım 10-17 download ve 0.70 uploada düştü ve arada küçücük resim göndereyim ya da Speedtest yapayım. Anında pingim çıkıyor bugün Valorant gireyim dedim ilk başlarda sorun yoktu ortalarına doğru yine ping çıktı 2000 falan gördüm ve ana kutudan falan yaptık dedikten sonra pingimde genel düşüş oldu Valorant'ta 20 30 alırken şimdi 14 15 alıyorum ama çok çıkıyor bu stabil kalmıyor ne yapmam lazım sizce çok uzun yazdım KB.
Buraya modem arayüzü hat internet değerlerimi bırakıyorum belki anlayan vardır.

1656452793240.png

Ben bu konulardan anlayan biri değilim fakat bu hattaki gürültü oranı benim modemimde 16dB. Sende fazlasıyla yüksek gibi. Tabii ki hattan hatta değişir fakat sanki biraz yüksek gibi. Bilen biri umarım sana yardımcı olur.

Şiddet çözüm değildir ama Telekom arayıp bağırıp çağırınca sorunların nasıl çabucak çözüldüğüne birebir tanık oldum. Modemin standart Telekom modemiyse zaten sorun ya kutudadır ya da yeni cihazını uzaktan remote yolla kontrol etmeyen işgüzarlıktandır.

Şiddet çözüm değildir ama Telekom arayıp bağırıp çağırınca sorunların nasıl çabucak çözüldüğüne birebir tanık oldum. Modemin standart Telekom modemiyse zaten sorun ya kutudadır ya da yeni cihazını uzaktan remote yolla kontrol etmeyen işgüzarlıktandır.
Ahaahahah, bizim burada telekomun sorununu Superonline çözmüştü :D

Ben bu konulardan anlayan biri değilim fakat bu hattaki gürültü oranı benim modemimde 16dB. Sende fazlasıyla yüksek gibi. Tabii ki hattan hatta değişir fakat sanki biraz yüksek gibi. Bilen biri umarım sana yardımcı olur.

Vallahi bende çok fazla anlamıyorum neden düzeltemiyorlar hiç bilmiyorum kaç kere arıyoruz ediyoruz artık bıktım paranoyak oldum oyuna girerken 100 kere pingi kontrol edip giriyorum yine pingim çıkıyor

Kendi modemi muhtemelen Türk Telekom'dan adam gelip taktı ve kurdu kutusu falan vardı modemin.

Vallahi bende çok fazla anlamıyorum neden düzeltemiyorlar hiç bilmiyorum kaç kere arıyoruz ediyoruz artık bıktım paranoyak oldum oyuna girerken 100 kere pingi kontrol edip giriyorum yine pingim çıkıyor.

Kendi modemi muhtemelen Türk Telekom'dan adam gelip taktı ve kurdu kutusu falan vardı modemin.

O zaman aşırı düşük ihtimaldir modemin sorunlu olması diğer dediklerimi dene sonuç alacaksın. Sana ikinci örnek vereyim geçen sene kendi evimde 100'lük paket Superonline da daha uygun ben gidiyorum yeter dedim direk şube müdürüne aktardı adam 5 saniyede Superonline'dan 25 TL ucuza sattı bana.

O zaman aşırı düşük ihtimaldir modemin sorunlu olması diğer dediklerimi dene sonuç alacaksın. Sana ikinci örnek vereyim geçen sene kendi evimde 100'lük paket Superonline da daha uygun ben gidiyorum yeter dedim direk şube müdürüne aktardı adam 5 saniyede Superonline'dan 25 TL ucuza sattı bana.

Gelde bunu benim aileme anlat diyorum biraz bağır çağır TurkNet'e falan geçeceğim iptal ettiricem falan de diyorum normal güzel dille konuşuyor.

Buraya bazı testler bırakıyorum. Sen de kendi modem arayüzünden bunun kontrollerini yapabilirsin.

16dB de 47Mb
22dB de 32Mb

Eğer bu kararlılık ayarını çok düşürürsen hız artıyor fakat kopmalar oluyor.
Eğer çok yükseltirsen hız düşüyor fakat bağlantı daha stabil oluyor.

Bunu ben kendim deneme yanılma yoluyla buldum, bir arkadaşımın internetinde çok ufak bir artış elde etmiştik.

Dosya Ekleri

• ayar.PNG
    ayar.PNG
    21,3 KB · Görüntüleme: 36
  • stock.PNG
    stock.PNG
    10 KB · Görüntüleme: 37
  • ayar1.PNG
    ayar1.PNG
    1,6 KB · Görüntüleme: 30
  • 22db.PNG
    22db.PNG