Çözüldü Yeni Nesil bilgisayarlarda BIOS sıfırlama nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mustafa139

Decapat
Daha fazla  
Yeni nesil bilgisayarlarda BIOS sıfırlaması nasıl yapılır? Yeni nesil dememin amacı ise eskiden BIOS pili ve jumperla bu işi yapardık fakat artık bunlar bir işe yaramıyor. Bilgisayarda herhangi bir işletim sistemi yok FreeDOS. Fiziksel olarak nasıl sifirlayabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Öyle sitelerden indirmeniz sisteminize zarar verebilir. Böyle bir durumda destek alamayacığınızı da belirtiyim çünkü korsan oluyor.
Evet, sağ olun ama başka yol bulamadım.

İki türlü işlem yaptım ikisinden biri oldu. İkisini de deneyebilirsiniz.
Öncelikle bios pili ile bataryayi çıkarttım ve yaklaşık 30 dk bekledim. Ardından hazırladığım format flaşını(rufus uzerinden indirmistim) ntfs yerine fat32 ile bicimlendirdim. Rufus yerine "fullprogramindir" den windows 10 pro indirdim. Böylelikle rufus ile flaşa yazdirdim fat32 ile. Böyle bir yol izledim direk kurulum aşamasina girdi.
Secure boot uyarisini vermesinin amaci bicimlendirme türü mü yoksa indirdigim website mi bilmiyorum. Ama böyle yaptığımda freedos bilgisayarıma kurulum yapabildim. Sorunun fiziksel değil yazilimsal olduğunuda böylece anlamış oldum. İnşallah arkadaşlarda anlamıştır.
Arkadaşlar sorunun çözümünü buldum. FAT32 ile yapmanız gerekiyormuş. NTFS ile yapınca Secure Boot ayari devre dışı olması gerekiyor. Ben BIOS'a erişemedigim için onu kapatamiyordum. FAT32 bu durumlarda işe yarıyor.

IMG_20210609_113039.jpg

Hocam anakartınızın modeli nedir?
Onu tam bilmiyorum ama şöyle bir görüntüsü var.
IMG_20210511_164425.jpg

Bios içerisine de giremiyorum.

Geri
Yukarı