Yeni nesil laptoplarda prize takılı kullanmak bataryaya zarar verir mi?

Ayda bir kez pilde kullanıp deşarj etmen gerekiyor laptopu. Bunu yaptığın sürece 7/24 prizde kullanabilirsin ve pilin çok hızlı eskimez. Ancak adaptörün laptopu tam yükte beseleyemeyecek durumda ise yük altında pilin ufaktan deşarj olacaktır ve bu şekilde uzun süre kullanmak pile zarar verebilir.
Laptop yeni. Daha demin %73'e kadar düşürdüm şarja takmadım normal kullandım bu yeterli midir?

Kullandığınız marka ne bilmiyorum ama Laptop' ınızda Control Center tarzı bir uygulama varsa pil ayarları diye bir bölüm var mı diye kontrol edin. Ben ASUS kullandığım için MyASUS uygulamasında pil ayarı mevcut.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (111).png
    Ekran Görüntüsü (111).png
    76,2 KB · Görüntüleme: 31
Kullandığınız marka ne bilmiyorum ama Laptop' ınızda Control Center tarzı bir uygulama varsa pil ayarları diye bir bölüm var mı diye kontrol edin. Ben ASUS kullandığım için MyASUS uygulamasında pil ayarı mevcut.
Acer Nitro 5 AN515-54 kullanıyorum. Nitro Sense yüklü.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. Sanırım şarja bağlıyken kullanmanın bir zararı yok.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. Sanırım şarja bağlıyken kullanmanın bir zararı yok.

Zararı var ama takmaya değecek kadar çok değil. Eski tip piller daha fazla zarar görüyordu. Dediğim gibi ayda bir kez %5'e kadar harcayıp yeniden şarj ederek, pil kalitesini uzun süre koruyacaktır.

Yani özetlemek gerekirse laptopu sürekli pilde kullanmak sürekli prizde kullanmaktan daha fazla zarar verir pile. Şöyle bir nokta var eğer laptop adaptörünüz laptopunuzu tam yükteyken besleyemiyorsa şarj kaybedersiniz bu sürekli tekrarlanırsa piliniz zarar görebilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı