Yeni Nesil Nvidia Ekran Kartlarında (Maxwell) Bit Değerinin Önemsiz Olduğunu Nasıl Açıklayabilirim?

Furkan Bektaş

Kilopat
Makaleler
14
İyi günler arkadaşlar, ben Facebook'ta bazı bilgisayarla alakalı gruplara üyeyim. Bu gruplarda kullanıcılar ekran kartı tavsiyesi istiyorlar ve ben de onlara Nvidia'nın yeni nesil kartlarında bitin önemsiz olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama, hiç kimse beni anlamıyor yaşım 16 benden büyük kişiler bana "senin yaşın kadar tecrübem var, velet vs vs" diyorlar. Ben Recep ve Ali abinin ASUS GTX 970 Strix incelemesini izledim. Onlar da videoda 3:10'dan sonra bunu açıklıyorlar ama ben diğer kişilere bunu anlatamıyorum. Nasıl anlatırım? Örneklerseniz çok iyi olur.

Bit önemsiz diye bir ibare geçmiyor incelemede. GTX 970 gibi nVidia'nın ileri seviye bir kartı neden AMD R290X gibi kartlarla eşdeğer bitlere sahip değil sorusuna bir bakıma yanıt verme durumu var.

Bit değeri hala önemli, çok önemli. Ama GTX 970'de kullanılan teknoloji ve mimari ile 256 Bit olan bu değer %40 daha verimli işleniyor. Bahsedilen şey bu.

Bit önemsiz diye bir ibare geçmiyor incelemede. GTX 970 gibi nVidia'nın ileri seviye bir kartı neden AMD R290X gibi kartlarla eşdeğer bitlere sahip değil sorusuna bir bakıma yanıt verme durumu var.

Bit değeri hala önemli, çok önemli. Ama GTX 970'de kullanılan teknoloji ve mimari ile 256 Bit olan bu değer %40 daha verimli işleniyor. Bahsedilen şey bu.
3:55 'ten sonra izlerseniz "Bit rate'sine bakarak alınmaz" diyor Ali abi.

Şöyle de, biti bir otobanın şeritlerine benzetebiliriz. Ne kadar çok şerit olursa, o kadar yol hızlı ilerler. Bit önemlidir. Ama sanıldığı kadar değil.
Örnek: Gtx750 Tİ 128 bit, AMD R7 250 de 128 bit. O zaman performansları aynıdır? Aynı olamaz değil mi?
Ya da HD7850 ve Gtx970. İkisi de 256 bit. Performansları aynı olabilir mi?
Nvidia ve AMD ne yapmış, şerit sayısını azaltmış, yolun genişliğini arttırmış. Bu sayede 256 bit şeritlerde araçlar, 512 ya da 384 bit şeritler kadar hızlı ilerlemiş.
Bunları anlat ve

HD7850 vs gtx970, gtx750 ti vs R7 250, R9 280X vs gtx770 kartlarının performans testlerini göster.

Şöyle de, biti bir otobanın şeritlerine benzetebiliriz. Ne kadar çok şerit olursa, o kadar yol hızlı ilerler. Bit önemlidir. Ama sanıldığı kadar değil.
Örnek: Gtx750 Tİ 128 bit, AMD R7 250 de 128 bit. O zaman performansları aynıdır? Aynı olamaz değil mi?
Ya da HD7850 ve Gtx970. İkisi de 256 bit. Performansları aynı olabilir mi?
Nvidia ve AMD ne yapmış, şerit sayısını azaltmış, yolun genişliğini arttırmış. Bu sayede 256 bit şeritlerde araçlar, 512 ya da 384 bit şeritler kadar hızlı ilerlemiş.
Bunları anlat ve

HD7850 vs gtx970, gtx750 ti vs R7 250, R9 280X vs gtx770 kartlarının performans testlerini göster.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim halen de anlamazlarsa yapacak bir şey yok. :(

Kimseye kendini kanıtlamaya çalışmak zorunda değilsin. O 30 yaşına gelip kendini PC üstadı sananlarla uğraşma. Kendi çaplarında takılsınlar. Yapacak bir şey yok.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı