Yeni nesil sistem için 1000W PSU önerisi

Bütçe
10000
Şu sorunlarla ilgili herhangi bir veri ya da kaynak paylaşabilmeniz mümkün mü?

Buraya bazı kişilerin yaşadığı sorunları paylaşıyorum.
Bir çok kişi GPU üzerindeki switch'i silent moda alarak kısa süreli çözüm sağlıyor. Ancak sorun bir süre sonra tekrar ortaya çıkıyor. Bazı PSU kablolarını değiştirerek kısa süreli bir çözüm daha üretiyorlar. Bir süre sonra hata tekrar geri geliyor.

ATX3.0 sorunu yaşayan kişinin linki arıyorum. Reddit sayfasında bir yorumdaydı. Hatayı aldığımdan beri araştırdığım için binlerce sayfa var. Bulduğum gibi yoruma ekleyeceğim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@FenrizV attığınız konulardaki sorunların hepsi güç kaynağı temelli değil. Ayrı ayrı sebeplerden oluşan hataların hepsini paylaşmanız ve bunlar PSU yüzünden demeniz manasız.

Misal bu konuda, RTX 4090 ve HX1000i ile olan problem sürücüye bağlanmış ve öyle kalmış. PSU hakkında olduğu kanısına nasıl vardınız?

Bir de ATX 3.0 PSU ile PSU'dan sebep sorunu bulabilirseniz paylaşırsınız.

Son düzenleme:
@Andar Han Kendisi bu konuda karara varmış, ancak dikkat ederseniz sorun hala çözülememiş durumda. Hatanın ne olduğunu biliyorsunuz, Google'da aratarak bu hatayı alan yüzlerce insana ulaşabilirsiniz. Ortak noktaları 700-850W PSU kullanmaları. Bağlantıyı kurmak için Einstein olmaya gerek yok. Kullanılan kartların yüzde 70-80'i AORUS veya EVGA FTW3. Benzer hataları yaşayan sorunu GPU ya da PSU olmayan diğer insanlar da elbette var.

Bugün bir ekran kartı tamircisini tavsiye üzerine aradım. Vram soğutmasından, güç indektörlerinin yanmasından veya 8 pin güç bağlantı noktalarında sorun olabileceğini söyledi. Kartın detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyormuş. Kendisine gelen ilk kart olmadığını, benzer sorunlu onlarca kartın eline geçtiğini söyledi. Konuyu biraz daha araştırırsanız, GPU'larını izlemek için hwinfo kullanan insanların sonuçlarını bulabilirsiniz. Zaten PSU'lardan kaynaklandığını söylemiyorum. Fabrikasyon çıkışlı OC edilmiş GPU'ların mikrosaniyeler içinde çektiği gücü arttırması sorun yaratıyor. Biraz araştırma yaparsanız, hataları birkaç kez alan insanların küçük bir undervoltage yaparak durumu kurtardığını görebilirsiniz. Uzun süredir aralıklarla hata alanların tek çareleri ise RMA yapmak oluyor. Burada hasar alan parça GPU. Hata elbette PSU temelli değil, GPU'nun olması gerekenden daha fazla güç çekmeye çalışmasından kaynaklanıyor. Ucuz parça kullanan giriş seviyesi GPU'larda ise bu gücü PSU'dan alamadığı için çöküyor. Ayrıca çok basit bir Google aramasıyla bu hatayı alan yüzlerce insana ulaşabilirsiniz. Hepsi değil, ancak yaklaşık yüzde 70'i sorunu silent mode'a geçerek çözüyor. 4090 örneklerden sadece bir tanesiydi. Elbette sorunun nedeni bu olmayabilir, başka bir hata kaynaklı olabilir.

Bu soruna benzer hata alan insanların hepsinin durumu aynı olmayabilir. Ancak böyle bir ihtimal var, sorun hala tam olarak açıklığa kavuşmamış durumda.

Neyse, undervoltage yaptığım için ekran kartım beklediğim gibi sorunsuz çalışıyor. Söylediğiniz gibi yeni nesil ATX 3.0 PSU'dan bir tanesini sipariş verdim (MSI MPG A100G 1000W). Yarın kartımı tamirciye götürerek incelettireceğim. Görsel alabilirsem eklemek için görsel alacağım. Benzer hatayı alan ve çözüm bulamayıp RMA yapan 1-2 kişiyle iletişime geçtim. Onların deneyimlerini öğrenmeye çalışıyorum.

Asus'un global desteğiyle de iletişime geçtim. Cevap alırsam, konuya ekleyeceğim.

NOT: VRAM'lerin aşırı ısınmasıyla da benzer bir durum yaşanabiliyor. Herkeste güç sorunu olacak diye bir şey elbette yok.

@FenrizV naçizane tavsiye olarak, eğer vaktiniz de olursa; tüm tecrübenizi yeni bir konu ile bir nevi rehber olarak paylaşırsanız, zannımca daha faydalı olabilir.
Elbette, verileri topladıktan ve sorunun tespitini yaptıktan sonra paylaşmam daha iyi olacaktır. Şu anda bahsettiğimiz sorunlar hakkında sadece yüzdesel tahminlerde bulunuyoruz. Yarın detaylı bir inceleme yapacak ve daha sonra sorunu yaşayan diğer insanlarla iletişim kurarak bilgileri toplayacağım. Asus global ile iletişime geçtim ve cevap bekliyorum.

3080 ti aldım tabi işlemcim düşük kaldı darboğaz oluyor şuan, ryzen 9 5950x işlemci ve asus rog strix b550 anakart almayı düşünüyorum, şuan 650w psu var sizce yeni psu almalı mıyım?

Geri
Yukarı