Yeni Nesilde Hangi Konsol Daha Başarılı Olacak?

Bence yanlış bir düşünce içindesiniz.

Ülkemizde her ne kadar "Konsolu konsol yapan oyunlarıdır." gibi bir düşünce yaygın olsa da, dünya genelinde oyuncuların çok büyük bir çoğunluğu platformundan memnun olmakla beraber, tüm oyunların tüm platformlarda olmasını, diğer platformlarla da beraber oynanabilmesini istiyor. Yani herkes platformundan memnun, ama oyun ve platform ayrımcılığı saçma demeye getiriyorlar, ki ben de aynı düşünce içindeyim.

Microsoft, oyuncuların isteğine karşılık vererek kolları sıvadı ve neredeyse tüm Xbox'ı Windows'a taşıdı. Sony de, PC platformuna taht kurmaya çoktan başlamış Microsoft'u görmezden gelmedi tabi ki, büyük yapımlarını geç de olsa yavaştan PC'ye getirmeye başladı. Sızdırılan PS5 CD kutularında da "Only on PlayStation®" ibaresinin bulunmadığını hatırlatırım.
Düşüncenize saygı duyarım. Genel olarak zaten Türkiye şartlarına göre yorum yaptım fakat oyuncuların farklı platformlarla beraber oyun oynamak istediği soru işareti. Böyle birşey istediklerini nereden çıkarttınız? Özel bir anket falan mı yapıldı? Sonuçta bütün dünya ile iletişime geçip, fikirlerini almış olamazsınız. :) Yani ortada kesin istiyorlar diye bir durum yok, oladabilir. O yüzden kesin konuşmak doğru olmaz.

Microsoft konsolu bir kenara bırakıp, olayı hizmet işine çevirdi. Farklı planlar üzerine yoğunlaşıyorlar. Demek ki istediklerini alıyorlar. O yüzden net olarak platform birleştirerek, oyuncuların isteğini yerine getirdi diyemeyiz. Kendilerinin böyle bir açıklaması olmadı bildiğim kadarı ile. Kimsenin beklemediği bir anda PC ile Xbox'ı birleştirdiler.

Normal CO-OP veya hikayeli oyunlar için cross platform olabilir fakat rekabetçi oyunlarda denge sağlamak imkansız olur, ki öyle de zaten. Yakın zamanda güzel örneklerden bir tanesi Call of Duty Warzone cross platform olmasına rağmen çoğu kişi kendi platformu ile oynamayı seçiyor. Çünkü oyun kolu ve klavye, mouse kapışması hali ile sıkıntı yaratıyor.

Dediğiniz gibi Sony bazı şeyler planlıyor ama genel olarak eski oyunlarını PC'ye getirirler diye düşünüyorum. Gidipte özel oyunları pat diye PC'ye getireceklerini sanmam. Ayrıca böyle bir durumda Xbox avantaj sağlar. Milyonlarca PS satılıyorsa bunun en büyük faktörlerinden biri özel oyunlarının olması. Hatta bazen "Bu oyun konsol aldırtır." dendiği olur. Yabancıların da aynı böyle düşündüğüne eminim fakat kanıtlayamam. :) Çünkü çoğu başyapıt Sony'den çıkıyor. (GOW, Last of Us, Uncharted etc.)

Son olarak dediğim gibi rekabetçi oyunlar hariç, hikayeli oyunlar bütün platformlar ile birleşecekse buna benim de itirazım olmaz. Aksine işime gelir. Boşu boşuna PS'ye binlerce lira para dökmeye gerek kalmaz.

Son düzenleme:
Normal CO-OP veya hikayeli oyunlar için cross platform olabilir fakat rekabetçi oyunlarda denge sağlamak imkansız olur, ki öyle de zaten. Yakın zamanda güzel örneklerden bir tanesi Call of Duty Warzone cross platform olmasına rağmen çoğu kişi kendi platformu ile oynamayı seçiyor. Çünkü oyun kolu ve klavye, mouse kapışması hali ile sıkıntı yaratıyor.
İsterseniz PlayStation 4 klavye mouse bağlayıp oynayabilirsiniz.

Cross platform açık şekilde ve arkadaşlarım ile Warzone oynuyorum ve o kadar zorlanmıyorum zevkli oluyor.

İsterseniz PlayStation 4 klavye mouse bağlayıp oynayabilirsiniz.

Cross platform açık şekilde ve arkadaşlarım ile Warzone oynuyorum ve o kadar zorlanmıyorum zevkli oluyor.
Biliyorum fakat kimileri durumu avantaja çevirip, hile gibi kullanıyor. Öyle bir ayar yapıyorlar ki sadece mouse'a dokunmak kalıyor. Şu an ortadan kalktıysa bahsettiğim durum bilgim yok. Birebir şahit olduğum, arkadaşımın da kullandığı legal hileydi resmen. Amerika'dan küçük bir usb cihaz sipariş etmek yetiyordu. Zamanında PS4'de COD MW 3'den soğumama sebep olmuştu.

Aynı şekilde Warzone'u ben de arkadaşlarımla oynadım. Zevkli oluyor ama PC'nin müzmin karaktersiz hilecileri devreye girince o zevki alıp götürüyor. :) PC'nin hileci tayfası, konsollardaki hilesiz diyebileceğimiz ortamın da içine eder diye düşünüyorum.

Aynı şekilde Warzone'u ben de arkadaşlarımla oynadım. Zevkli oluyor ama PC'nin müzmin karaktersiz hilecileri devreye girince o zevki alıp götürüyor. :) PC'nin hileci tayfası, konsollardaki hilesiz diyebileceğimiz ortamın da içine eder diye düşünüyorum.
Yeni nesil konsollar ile klavye mouse desteği ve cros platform desteği artarsa güzel olur.

Düşüncenize saygı duyarım. Genel olarak zaten Türkiye şartlarına göre yorum yaptım fakat oyuncuların farklı platformlarla beraber oyun oynamak istediği soru işareti. Böyle birşey istediklerini nereden çıkarttınız? Özel bir anket falan mı yapıldı? Sonuçta bütün dünya ile iletişime geçip, fikirlerini almış olamazsınız. :) Yani ortada kesin istiyorlar diye bir durum yok, oladabilir. O yüzden kesin konuşmak doğru olmaz.
Sosyal medya :) Biraz yabancı kaynaklarda dolaşırsanız, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Microsoft'un çabaları da böyle düşününce anlamlı geliyor, itiraz eden de duymadım ben.

Microsoft konsolu bir kenara bırakıp, olayı hizmet işine çevirdi. Farklı planlar üzerine yoğunlaşıyorlar. Demek ki istediklerini alıyorlar. O yüzden net olarak platform birleştirerek, oyuncuların isteğini yerine getirdi diyemeyiz. Kendilerinin böyle bir açıklaması olmadı bildiğim kadarı ile. Kimsenin beklemediği bir anda PC ile Xbox'ı birleştirdiler.
Çünkü neden olmasın? :) Şahsen gördüğüm kadarıyla herkes bunu istiyor zaten.

Rekabetçi oyunlara bir şey diyemem, ama "ister aynı, ister çapraz platform" gibi bir ayar olursa kolayca çözülebilir bence. Ki zaten böyle oyunlar var, örneğin: PS üzerinden oynuyorsanız PS oyuncularıyla eşleştirilirsiniz, ama lobisinize PC oyuncusu gelirse o zaman PC ve PS oyuncularıyla eşleştirilirsiniz.

Dediğiniz gibi Sony bazı şeyler planlıyor ama genel olarak eski oyunlarını PC'ye getirirler diye düşünüyorum. Gidipte özel oyunları pat diye PC'ye getireceklerini sanmam. Ayrıca böyle bir durumda Xbox avantaj sağlar. Milyonlarca PS satılıyorsa bunun en büyük faktörlerinden biri özel oyunlarının olması. Hatta bazen "Bu oyun konsol aldırtır." dendiği olur. Yabancıların da aynı böyle düşündüğüne eminim fakat kanıtlayamam. :) Çünkü çoğu başyapıt Sony'den çıkıyor. (GOW, Last of Us, Uncharted etc.)
Pat diye çıkarmaz ama elinde sonunda çıkarır. Anladığım kadarıyla PS5 döneminde exclusive oyunların yerini, süreli exclusive oyunlar alacak.

Sosyal medya :) Biraz yabancı kaynaklarda dolaşırsanız, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Microsoft'un çabaları da böyle düşününce anlamlı geliyor, itiraz eden de duymadım ben.

Çünkü neden olmasın? :) Şahsen gördüğüm kadarıyla herkes bunu istiyor zaten.

Rekabetçi oyunlara bir şey diyemem, ama "ister aynı, ister çapraz platform" gibi bir ayar olursa kolayca çözülebilir bence. Ki zaten böyle oyunlar var, örneğin: PS üzerinden oynuyorsanız PS oyuncularıyla eşleştirilirsiniz, ama lobisinize PC oyuncusu gelirse o zaman PC ve PS oyuncularıyla eşleştirilirsiniz.

Pat diye çıkarmaz ama elinde sonunda çıkarır. Anladığım kadarıyla PS5 döneminde exclusive oyunların yerini, süreli exclusive oyunlar alacak.
Dediğiniz gibi bizim için daha yararlı olabilir. Karşı çıkıyor gibi gözükmüş olabilirim. Karşı değil, aynı düşüncedeyim. Ama PS'nin önde olmasının sebebinin exclusive oyunlar olduğu bir gerçek. Yeni nesillerde de PS yine açık ara fark atacak diye düşünüyorum. Zaten daha önce belirttiğim gibi yorumu Türkiye'yi baz alarak yapmıştım. PC sistemi iyi veya orta olan kişiler Xbox tercih etmeyecektir, ki mantıklı olan o.

PS4 ve XB One (Sattım) sahibiyim , en büyük pişmanlığım XB One olmuştu. Zaten iyi olan PC'min üstüne boşu boşuna almıştım. Çıktığı gibi aldım ve Microsoft PC ile birleştirdiğini açıklamıştı. Elimde patladı. :)

Oyunların bütün platformlara çıkması hepimize yarar sağlar fakat konsol satışlarının da düşmesine yol açacağını düşünüyorum. Sony'de belki oyun yapımlarına yüklenerek PC tarafında büyük satışlar hedeflemeyi düşünüyor olabilir. Umalım öyle olsun. Gidip durduk yere 7.000 TL gibi rakamlar baymayalım konsollara. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı