Yeni NVIDIA ve AMD Ekran Kartlarından Neler Bekleniyor?

1000 serisinden 2000'e ve 2000 serisinden 3000'e geçerken de aynı sıçrama olmadı mı zaten? Yine aynı sıçramanın olacağı görüşündeyim. 900 serisine kadar ekran kartları aşağı yukarı her yıl çıkıyordu ve fazla performans artışı olmuyordu. 900 serisinden sonra ekran kartları 2 yılda bir çıkmaya başladı ve ciddi performans artışları yaşanıyor artık.

Olmadı. GTX 900 ile 1000 arasındaki fark %50-75 civarıydı. Sonrası nesillerde bu %30 seviyesinde kaldı. Örnek;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Olmadı. GTX 900 ile 1000 arasındaki fark %50-75 civarıydı. Sonrası nesillerde bu %30 seviyesinde kaldı. Örnek;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tepe kart karşılaştırması çok doğru bir kıyaslama değil. Evvela 1080 Ti aşırı güçlü bir karttı, farkın da sebebi bu. Normalde bu kadar fazla fark olmuyor.

980=1060
1080=2060
2080=3060

bağıntısıyla bakarsanız ne dediğimi daha iyi anlarsınız.

Tepe kart karşılaştırması çok doğru bir kıyaslama değil. Evvela 1080 Ti aşırı güçlü bir karttı, farkın da sebebi bu. Normalde bu kadar fazla fark olmuyor.

980=1060
1080=2060
2080=3060

bağıntısıyla bakarsanız ne dediğimi daha iyi anlarsınız.

Ancak farkı amiral gemileri belirler 60 serisi ile 80 serisini direkt olarak kıyaslamak yanlış olur. Çünkü orta seviye kartların hitap ettiği kesim, rakibin çıkardığı karta göre yapılan ayarlamalar önemli rol oynar. 980/1080/2080 kartların bir AMD rakibi yoktu örneğin bu da bu kartların NVIDIA'nın kendi başına güç gösterisi farkını gösteriyor.

Eğer X markanın xx60 kart modelini alıyorsanız 3 yıl götürüyor, sonra 1080p'nin altına indirme zorunda kalıyoruz. En iyisi 3 senede 1 kere alıp kullanmak, o zaman bariz performans artışı oluyor. Zaten Silisyum üretimindeki sorun daha çözüme çok uzak, en azından 2 senesi daha var. Madenciler Ryzen işlemcilere gözünü dikmiş durumda, daha da sıkıntıya gireceğiz.

Ancak farkı amiral gemileri belirler 60 serisi ile 80 serisini direkt olarak kıyaslamak yanlış olur.
Bakın sizi anlıyorum, elbette teknoloji gelişimini en tepe kartlar belirler fakat burada şöyle bir husus var, normalde xx80 ve xx80 Ti kartı arasındaki fark 1080 ve 1080 Ti arasındaki fark kadar çok değil. 1080 Ti istisnai olarak çok güçlüydü ve attığınız videoda bu yüzden baya fark görünüyor. Sadece tepe karta değil daha düşük modeller arasındaki kıyaslama da yapılmalı. xx60 ve xx80 kıyaslamasını bu yüzden yaptım.
Çünkü orta seviye kartların hitap ettiği kesim, rakibin çıkardığı karta göre yapılan ayarlamalar önemli rol oynar. 980/1080/2080 kartların bir AMD rakibi yoktu örneğin bu da bu kartların NVIDIA'nın kendi başına güç gösterisi farkını gösteriyor.
Bu dedikleriniz doğru ancak bu konuyla doğrudan ilgili olduğunu düşünmüyorum. 900/1000/2000/3000 serileri arasında genel bir kıyaslama yaparsak %'lik artış aşağı yukarı benzerdir kanısındayım. Oturup her kartı bir önceki nesille kıyaslamadım elbette ama kartların performansı biliniyor, bir neticeye varılmak için yeterli.

Neyse, bu konuya ben daha fazla vakit ayırmayı düşünmüyorum. Fikrinize saygı duyuyorum, herhangi bir tartışmadan kaçma amacı güdülmesin zaten daha fazla vakit harcamanın anlamı yok diye düşünüyorum. İyi forumlar.

Eğer X markanın xx60 kart modelini alıyorsanız 3 yıl götürüyor, sonra 1080p'nin altına indirme zorunda kalıyoruz. En iyisi 3 senede 1 kere alıp kullanmak, o zaman bariz performans artışı oluyor. Zaten Silisyum üretimindeki sorun daha çözüme çok uzak, en azından 2 senesi daha var. Madenciler Ryzen işlemcilere gözünü dikmiş durumda, daha da sıkıntıya gireceğiz.
Allahtan R7 3700x işlemci alıp sistemi dizmiştim. Bi ekran kartım kaldı. Onuda stok bekledim hiç denk gelemedim şanssızlığıma şimdi de geldiği duruma bak. Nerden baksan değeririnin iki katı fiyatına satılıyor. Gerçi sadece bizde değil bütün dünyada iki katı fiyatına satılıyor. Bi bekleyip bütün hepsini alayım demiştim iyiki beklemeyip bi ekran kartını bıraktım. Yoksa hepsi çok zora girecekti. Geçen hafta kulaklık aldım 850Tl'ye şimdi 1100 Tl olmuş durumda. Bi ekran kartı bekliyorum artık.

Bakın sizi anlıyorum, elbette teknoloji gelişimini en tepe kartlar belirler fakat burada şöyle bir husus var, normalde xx80 ve xx80 Ti kartı arasındaki fark 1080 ve 1080 Ti arasındaki fark kadar çok değil. 1080 Ti istisnai olarak çok güçlüydü ve attığınız videoda bu yüzden baya fark görünüyor. Sadece tepe karta değil daha düşük modeller arasındaki kıyaslama da yapılmalı. xx60 ve xx80 kıyaslamasını bu yüzden yaptım.

Bu dedikleriniz doğru ancak bu konuyla doğrudan ilgili olduğunu düşünmüyorum. 900/1000/2000/3000 serileri arasında genel bir kıyaslama yaparsak %'lik artış aşağı yukarı benzerdir kanısındayım. Oturup her kartı bir önceki nesille kıyaslamadım elbette ama kartların performansı biliniyor, bir neticeye varılmak için yeterli.

Neyse, bu konuya ben daha fazla vakit ayırmayı düşünmüyorum. Fikrinize saygı duyuyorum, herhangi bir tartışmadan kaçma amacı güdülmesin zaten daha fazla vakit harcamanın anlamı yok diye düşünüyorum. İyi forumlar.

Seni de anlıyorum, tabii 1-2 karta direkt olarak bakmak ve yalnızca oyun kıyaslamaları üzerinden gitmek de tam bir veri sunmaz. Yine de kağıt üzerinde kıyaslamalar yapılırsa Pascal mimarisi Maxwell ve Turing arasında göze çarpıyor. Bunda Maxwell'in OC'lanmış 700 serisi, Turing'in de birazcık kas gücü ve bolca Ray Tracing sosuyla çıkması öne çıkıyor. 900'den 1000'e geçişteki bu frekans, mimari, VRAM farkları Turing'de de olsaydı göze çarpmayacaktı. Hatta bana göre mining performansı hariç 2000 serisi en vasat serilerden birisiydi bunun için de "Super" gibi bir seri üretmek zorunda kaldı NVIDIA.

Yeni konular

Geri
Yukarı