Yeni para birimi yapsak döviz sıfırlanır mı?

Asıl sorun dolar kıtlığı(dolar yakarak yükselten kitlede tuzu biberi oluyor) bir şekilde ülkeye dolar getirmek gerek üretim yani

Yaptığın anca goy goy olur.

Hayır olmaz sıfır atmamız bir şeyi değiştirmez paramızın değeri aynı kalır.

O zaman her şeyin fiyatının düzenlenmesi lazım çok uzun sürer, mesela PS5 8900TL diye biliyorum 890TL olması lazım vs. vs. Verilecek bir ton örnek var.

Ama düzenlersek çok güzel olur.

Para birimi değiştirirsek egemenliğimizin ne anlamı kaldı?

Yeni para birimi olarak Türk doları gibi bir şey değil, Türk manatı gibi yeni bir şey.

O öyle olmaz.
1 dolar = 10 lira olursa ve biz bir sıfırı atarsak 1 dolar = 1 lira olur. Sorun daha hızlı çözülür.

Asıl sorun dolar kıtlığı(dolar yakarak yükselten kitlede tuzu biberi oluyor) bir şekilde ülkeye dolar getirmek gerek üretim yani.

Yaptığın anca goy goy olur.

Bunlar üretiyorlar mı? Parabirimini dolar yapmışlar diceksin o zaman neden 1 ABD doları değil ve neden bizden neden daha iyi ekonomisi? 2 3 adacık :/

Alım gücü değişmediği sürece isterse dolar 1 kuruş olsun. Önemli olan kurun yazdığı değil alım gücü dostum. Tabi kurda alım gücüne doğrudan etkili.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…