Yeni para birimi yapsak döviz sıfırlanır mı?

Merhaba, Türk lirasının şu anda yükseliş(kısmen) yaşadığı bir dönemdeyiz şu anda. Merak ettiğim konu ise Türk lirasının yeni bir para birimiyle tazelenmesi halka 10 liraya 1 yeni para verilmeli, hem kendi kendine değer kazanır ve vatandaş bir şey kaybetmez, çünkü 1 sıfır atmış gibi olur.

Asıl sorun dolar kıtlığı(dolar yakarak yükselten kitlede tuzu biberi oluyor) bir şekilde ülkeye dolar getirmek gerek üretim yani

Yaptığın anca goy goy olur.

Merhaba, Türk lirasının şu anda yükseliş(kısmen) yaşadığı bir dönemdeyiz şu anda. Merak ettiğim konu ise Türk lirasının yeni bir para birimiyle tazelenmesi halka 10 liraya 1 yeni para verilmeli, hem kendi kendine değer kazanır ve vatandaş bir şey kaybetmez, çünkü 1 sıfır atmış gibi olur.

Hayır olmaz sıfır atmamız bir şeyi değiştirmez paramızın değeri aynı kalır.

O zaman her şeyin fiyatının düzenlenmesi lazım çok uzun sürer, mesela PS5 8900TL diye biliyorum 890TL olması lazım vs. vs. Verilecek bir ton örnek var.

Ama düzenlersek çok güzel olur.

Para birimi değiştirirsek egemenliğimizin ne anlamı kaldı?

Yeni para birimi olarak Türk doları gibi bir şey değil, Türk manatı gibi yeni bir şey.

Asıl sorun dolar kıtlığı(dolar yakarak yükselten kitlede tuzu biberi oluyor) bir şekilde ülkeye dolar getirmek gerek üretim yani.

Yaptığın anca goy goy olur.

tobagodolar.png

Bunlar üretiyorlar mı? Parabirimini dolar yapmışlar diceksin o zaman neden 1 ABD doları değil ve neden bizden neden daha iyi ekonomisi? 2 3 adacık :/

Alım gücü değişmediği sürece isterse dolar 1 kuruş olsun. Önemli olan kurun yazdığı değil alım gücü dostum. Tabi kurda alım gücüne doğrudan etkili.

Yeni konular

Geri
Yukarı