Çözüldü Yeni RAM sonrası 3080 PC kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

monster14

Kilopat
Daha fazla  
1)Arkadaşlar merhaba, halihazırda kullandığım 4x8GB 3200 MHz CL16 (2xcorsair Vengeance, 2xcorsair Vengeance Pro) RAM'lerimin yanına 2 adet 2x8GB 3200MHz CL16 (Corsair Vengeance Pro) satın alıp RGB'ye sahip olmayan (Corsair Vengeance) RAM'lerimle yer değiştirdim, ilk taktığımda hiçbir sorun yoktu .BIOS'dan XMP açıp 3200 sabit bir şekilde bilgisayarımı kullandım .oyunlarımı oynadım fakat bilgisayarımı kapatıp ertesi gün yeniden açtığımda ekranın gelmediğini gördüm ve anakart üzerinde DRAM ve CPU ışıkları beyaz renkte sırayla yanıp sönüyordu. Sonradan aldığım RAM'leri çıkardığımda sistemimin açıldığını ve ekrana görüntü geldiğini gördüm. bunun üzerine RAM'leri aldığım e ticaret firmasına geri gönderdim ve oradan bana cevap olarak biz test ettiğimizde bizim sistemimizde çalıştı dediler ve bana takarken ve görüntü gelirken falan videolar yolladılar.
1.aşamada denediğim çözümler;
-BIOS pilini çıkarmak.
-RAM slotlarının yerini değiştirmek.
-RAM'leri tek çalıştırmak (kendi RAM'lerimle ekran geldi, sonradan aldığım RAM'leri tek çalıştırdığımda sadece 1 tanesinde ekran geldi diğeri görüntü vermedi)

2)RAM'leri bana bugün geri gönderdiler ve tekrar sistemime taktığımda yine çalıştılar ve ekranıma görüntü geldi. Yine normal oyunumu oynarken tak diye görüntü gitti ama kasanın ışıkları yanıyordu. Bazı forumlarda RAM'leri silgiyle silmenin RAM'leri çalıştırabileceği bilgisine ulaştım ve bilgisayarı kapatıp sonradan aldığım RAM'leri silgiyle sildim ve tekrar taktım. Bilgisayarı açtığımda görüntü geldi ve BIOS'a girip XMP aktif ettim ve bilgisayarım açıldı. Yine oyunumu oynarken tak diye görüntü gitti. Bilgisayarı yeniden başlatmaya çalıştığımda yine DRAM ve CPU ışıkları beyaz olarak sırayla yanıp sönüyordu. Yine sonradan aldığım RAM'leri çıkartıp silgiyle silip bir de garanti olsun diye yerlerini değiştirip bilgisayarı açtığımda önüme mavi ekran geldi ve "kişisel bilgisayarınız düzgün başlatılamadı kod: 0xc0000221"yazıyordu. Bende bilgisayarı yeniden başlattım ve bilgisayar açıldı. Sorunum için sizlerden yardım beklemekteyim arkadaşlar aşağıya da sistem bilgilerimi yazıyorum. iade de almıyor e ticaret firması ,param çöp olmaz umarım, bir çözümü vardır...

sistem;
-MSI RTX 3080 Ventus OC.
-i7 10700K.
-Corsair TX850M.
-MSI Z490 GAMING Edge Wi-Fi

Dosya Ekleri

• image0.jpg
    image0.jpg
    92,2 KB · Görüntüleme: 84
Çözüm
Önce belleklerin birinde sorun var mı yok mu onu netleştirmek gerek. Eğer sorun yoksa zaten uyumla ilgili olduğunu anlamış oluyoruz. Orada dikkat ettiysen test edilen ve anakart ile çalışan belleklerde Dual yani 2'li ve 4'lü çalıştığı da belirtilmiş. Kimisi 2'li çalışıyor kimisi 4'lü.

Bir de yeni bellekler ile XMP kapatınca sorun olamamıştı galiba. Eğer öyleyse dediğim durum ortaya çıkıyor. XMP profilleri ile ana kartınız da uyum sorunu çıkmış oluyor.

"Önce belleklerin birinde sorun var mı yok mu onu netleştirmek gerek" bunun cevabını anladığım kadarıyla Memtest verecek, peki Memtest'te 4 RAM'de takılı mı olmalı yoksa sadece sonradan aldığım RAM'leri mi takıp test edeyim? Çünkü 4 tanesini taktığımda süre 7 saat civarına çıkıyormuş.

Yeni bellekler ve eski bellekler takılıyken XMP kapalı şekilde bir sorun gözükmüyordu derken bir anda kapandı ve mavi ekran verdi tekrar açmaya çalıştığımda bilgisayarı kendi kendini 2-3 kez yeniden başlattı sanırım frekans ayarlamaya çalışıyordu yani XMP kapalı olarak da çalışmadı.

Bu arada yeni aldığım RAM'lerin 1 tanesinde sorun olduğunu diğerinin ise çalıştığını söylemiştim fakat sorunlu RAM'i çıkarıp yerine çalışan RGB'siz Corsair RAM'i taktığımda tam oyunu açtım giricekken yine kapandı yani yeni aldığım RAM'lerin 2'sinde de sorun var diye düşünüyorum. Acaba bu RAM'ler sorunluyken bir de anakartıma mı zarar verdiler bunu düşünmekteyim şimdi en eski halinde deneyeceğim bilgisayarı 2x8 RGB'siz Corsair ve 2x8 RGB'li Corsair.
Dediğim gibi yeni aldığım RAM'leri çıkarttıp eskileri taktığımdan beri hiçbir sorun olmadı, bu RAM'lerin bozuk olduğunu düşünürsek eğer ben aynı RAM'lerden yine alsam farklı bir mağzadan çalışır mı? Yoksa benim anakartım mı sorunlu?
✅
RAM'leri gönderdiğim boğaziçi bilgisayar (Corsair yetkili servisi) RAM'lerin değişimini yaptı, yeni gelen RAM'ler sorunsuz çalışıyor. Aldığım e-ticaret firması (sinerji bilgisayar) ürünler arızalı diye iade/değişim istediğimde test ettik sorun yok demişti...

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara tavsiyem aldıkları RAM'lerin markasının Türkiye teknik servisini araştırıp göndermeleri kesinlikle.
@orge Test bitti, hata bulunamadı. Şu anda XMP kapalı bir şekilde oyun oynamayı deneyeceğim eğer bir sorun çıkarsa @tirabzonun_kaymagi 'nin önerdiği Memtest aracını deneyeceğim fakat çok uzun sürüyor sanırım umarım bir sorun çıkmaz da hiç kullanmam gerekmez. Eğer bir sorun çıkmaz ise neden XMP'yi açınca sorun çıkarır RAM'ler? Sonuçta bu da anakartımın bir özelliği değil mi? Nerede yanlış yapmış olabilirim? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_12.jpg
    Screenshot_12.jpg
    6,4 KB · Görüntüleme: 20
An itibarıyla normal Google'de gezerken mavi ekran hatası aldım (aşağıda görebilirsiniz) ve bilgisayarı yeniden başlattım. Ekran yine gelmedi fakat bilgisayar kendini 2-3 kez kapatıp açtı ve DRAM ışığı yanıyordu (CPU bu kez yanmıyordu) sanırım frekans ayarlarken böyle oluyordu, sonuç olarak şu anda bilgisayar açık ama ekran yok.

Dosya Ekleri

• C90DFEF9-D1C2-47E6-8F28-5EF8E733E99C.jpeg
    C90DFEF9-D1C2-47E6-8F28-5EF8E733E99C.jpeg
    41,5 KB · Görüntüleme: 32
  • AD2A39FC-FDE4-44B9-B694-D1D9A02F98DE.jpeg
    AD2A39FC-FDE4-44B9-B694-D1D9A02F98DE.jpeg
    55,5 KB · Görüntüleme: 27
Bellek uyumsuzluğu sorunu gibi. Memtest yapın bir de.

Yeni aldığım RAM'lerden 1 tanesi çalışmıyor bilgisayarımda demiştim, o bozuk olanı elimde olan farklı bir 8 GB 3200MHz 16CL RAM (Corsair Vengeance) ile değiştirdim ve sistem açıldı. XMP'i de açtım. Eğer ki bir sorun çıkmazsa karşıma o çıkardığım RAM ile bilgisayarım arasında bir sorun var demektir diye düşünmekteyim, peki o çıkardığım RAM'i (Corsair Vengeance RGB Pro) ayriyeten tekli olarak satın alsam yine mi aynı sorunu yaşayacağım? Benim isteğim 4 tane Corsair Vengeance RGB Pro kullanmak.

Yeni aldığım RAM'lerden 1 tanesi çalışmıyor bilgisayarımda demiştim, o bozuk olanı elimde olan farklı bir 8 GB 3200MHz 16CL RAM (Corsair Vengeance) ile değiştirdim ve sistem açıldı. XMP'i de açtım. Eğer ki bir sorun çıkmazsa karşıma o çıkardığım RAM ile bilgisayarım arasında bir sorun var demektir diye düşünmekteyim, peki o çıkardığım RAM'i (Corsair Vengeance RGB Pro) ayriyeten tekli olarak satın alsam yine mi aynı sorunu yaşayacağım? Benim isteğim 4 tane Corsair Vengeance RGB Pro kullanmak.

Bu forum gerçekten Türk dil kurumunu geçti. Bu kadar katı kurallar ile kullanıcıları ve bir birlerine yardım etmeye çalışan insanları bezdirmekten başka bir işe yaramıyor. Yazı da bir yerde (de) (da) bağlaçlarını doğru kullanmadığım için ceza aldım. Ceza sonlanmazdan yazılmıyor. Bu kurallar biraz esnetilmeli. Anlıyorum düzgün Türkçe ile iyi bir anlatım isteniyor ama bu kadarı da fazla. Zaten elimizden geldiğince dikkat ediyoruz ama ufak tefek hatalar yine de gözden kaçabiliyor.

Bellekleri dual kit şeklinde mi aldınız?

Bu forum gerçekten Türk dil kurumunu geçti. Bu kadar katı kurallar ile kullanıcıları ve bir birlerine yardım etmeye çalışan insanları bezdirmekten başka bir işe yaramıyor. Yazı da bir yerde (de) (da) bağlaçlarını doğru kullanmadığım için ceza aldım. Ceza sonlanmazdan yazılmıyor. Bu kurallar biraz esnetilmeli. Anlıyorum düzgün Türkçe ile iyi bir anlatım isteniyor ama bu kadarı da fazla. Zaten elimizden geldiğince dikkat ediyoruz ama ufak tefek hatalar yine de gözden kaçabiliyor.

Bellekleri Dual kit şeklinde mi aldınız?

Öncelikle konuyu ilk açtığımda bende hemen ardından uyarı aldım yazım kuralları yüzünden 30 dakika sonra yazabildim sizlere maalesef,

Evet bellekleri Dual kit şeklinde aldım.

Öncelikle konuyu ilk açtığımda bende hemen ardından uyarı aldım yazım kuralları yüzünden 30 dakika sonra yazabildim sizlere maalesef,

Evet bellekleri Dual kit şeklinde aldım.

Eğer biri sorunlu çıkar ise yaptığınız testler den o zaman dual kit şeklinde garantiye gidiyor. Hangisi sorunlu olduğunu ve ne problem olduğunu da belirtiyorsunuz. Zaten elinizde mevcut olan belleklere göre ürün almışsınız. Yani aynı mhz aynı CL değeri gibi.

Bir de ana kart üreticileri ana kart ile ilgili bellek uyum listeleri yayınlar. Burada belirtilen bellekler sorunsuz çalışan test edilmiş bellek marka ve modelleridir. Bunun dışındakiler de çalışır fakat uyumluluğu garanti edilmez. Buna da dikkat etmekte fayda var.

Alttaki bağlantıdan Compatibility daha sonra gelen ekranda Memory BY diye başlayan sekmelerde kontrol edin bakalım her belleğin CMK128GX4M4A2666C16 tarzı kodu vardır. Eğer listede var ise nasıl ve hangi slotlarda çalıştığı bilgisini de veriyor en sağ tarafta. Orada kimi bellekler dual çalıştığı kimisi quad yani 4 tanesi beraber çalıştığı da gözüküyor.

MSI Global

--

Eğer biri sorunlu çıkar ise yaptığınız testlerden o zaman Dual kit şeklinde garantiye gidiyor. Hangisi sorunlu olduğunu ve ne problem olduğunu da belirtiyorsunuz. Zaten elinizde mevcut olan belleklere göre ürün almışsınız. Yani aynı MHz aynı CL değeri gibi.

Bir de anakart üreticileri anakart ile ilgili bellek uyum listeleri yayınlar. Burada belirtilen bellekler sorunsuz çalışan test edilmiş bellek marka ve modelleridir. Bunun dışındakiler de çalışır fakat uyumluluğu garanti edilmez. Buna da dikkat etmekte fayda var.

Alttaki bağlantıdan compatibility daha sonra gelen ekranda Memory by diye başlayan sekmelerde kontrol edin bakalım her belleğin CMK128GX4M4A2666C16 tarzı kodu vardır. Eğer listede var ise nasıl ve hangi slotlarda çalıştığı bilgisini de veriyor en sağ tarafta. Orada kimi bellekler Dual çalıştığı kimisi Quad yani 4 tanesi beraber çalıştığı da gözüküyor.

MSI Global

--

Linkteki uyum listesine baktığımda benim RAM'lerimin kodu CMW16GX4M2Z3200C16 ve uyumlu olan RAM'ler arasında arattığımda bulamadım yani buradan çıkardığım sonuç sizin bahsettiğiniz "bunun dışındakiler de çalışır fakat uyumluluğu garanti edilmez." Dediğiniz bellekler sınıfında kalıyor sanırım benim belleğim, ama tam olarak kavrayamadığım kısım bu 2 belleği eklemeden önce zaten aynı belleklerden kullanıyordum 2 tane, bunları 4 leyince mi sorun çıkardı?

Bir de eğer o bozuk olduğunu düşündüğüm RAM'in yerine aynı RAM'den Single kit alsam taksam yine aynı sonucu mu verir?

Linkteki uyum listesine baktığımda benim RAM'lerimin kodu CMW16GX4M2Z3200C16 ve uyumlu olan RAM'ler arasında arattığımda bulamadım yani buradan çıkardığım sonuç sizin bahsettiğiniz "bunun dışındakiler de çalışır fakat uyumluluğu garanti edilmez." Dediğiniz bellekler sınıfında kalıyor sanırım benim belleğim, ama tam olarak kavrayamadığım kısım bu 2 belleği eklemeden önce zaten aynı belleklerden kullanıyordum 2 tane, bunları 4 leyince mi sorun çıkardı?

Bir de eğer o bozuk olduğunu düşündüğüm RAM'in yerine aynı RAM'den Single kit alsam taksam yine aynı sonucu mu verir?

Önce belleklerin birinde sorun var mı yok mu onu netleştirmek gerek. Eğer sorun yoksa zaten uyumla ilgili olduğunu anlamış oluyoruz. Orada dikkat ettiysen test edilen ve ana kart ile çalışan belleklerde dual yani 2 li ve 4 lü çalıştığı da belirtilmiş. Kimisi 2 li çalışıyor kimisi 4 lü.

Bir de yeni bellekler ile XMP kapatınca sorun olamamıştı galiba. Eğer öyleyse dediğim durum ortaya çıkıyor. XMP profilleri ile ana kartınız da uyum sorunu çıkmış oluyor.

Geri
Yukarı