Yeni Sınav Sistemi

Xample-47

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Biliyorsunuz sevgili üst düzey eğitim yöneticilerimiz olan Yekta Saraç bey ve ekibinin(!) yeni planı üniversite sınavını değiştirmekti.

Ve bunu da yaptılar lakin şöyle bir nokta var YÖK'nin sitesine girdikten sonra "Duyurular" başlığı altında saygı değer, muhterem, başkanımız Yekta Saraç'ın (!) yeni sınav sistemi ile alakalı açıklaması mevcut ve detayları PDF dosyası halinde indirilebilir bir içerik halinde sunmuşlar.

Biz şimdi 2017-2018 eğitim öğretim yılındayız ancak PDF dosyasında yer alan bilgilerde "2018-2019 eğitim öğretim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır." diyor.

Benim mi kafam iyi değil yoksa bu sınav şaşırtıcı şekilde seneye mi yapılacak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de öyle anladım ancak bu sene diyorlar ve sevgili Yekta Saraç veya herhangi bir yetkilinin ağzından net bir cevap çıkmamış. o_O

@SideWinder O açıklama ve TV haberleri o yönde ancak YÖK'nin açıklamasında da 2018-2019 yazınca şüpheye düştüm.

@Elon Musk Bir yönden iyi bir yönden kötü.

Mesela şimdi ben Sosyal Bilimler sınavına girersem benim MF türünden alım yapacak üniversite bölümleri için herhangi bir şekilde sıralama değişikliği olmayacak. Mesela adam mühendis olacak LYS sistemine göre MF-2 puan türüne bakılıyor ama Tıp okuyacak MF-3 etkiliydi, mühendisin puanına etkili olan temel dersler Matematik ve Fizik iken, Tıp okuyacaklar için bu puan türü MF-3'dü ama şimdi ikisi de aynı sıralamada.

Ve ayrıca ben YGS-LYS sistemine göre sosyal bilimler yaparsam puan türü fark etmeden az da olsa sıralamaya etkisi vardı ancak şimdi sadece kişinin Eşit Ağırlık puanını etkiliyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı