Sınav sistemi değişir mi?

Tabii ki de verilmeli dersler ama sınav yapılmamalı.
Sadece ezber üzerine, sınavda iyi not almak için her şeyi mübah gören bir kuşak oluştu.

Ha bir de koca gün oyunlarda ailevi değerlere küfür edip kaçan veletler oluştu.

Kesinlikle. Oturmasını-kalkmasını bilen ahlaklı bir nesil için ilk okul önemli tabii bunun yanında matematik vb. de önemli.
Ya zaten ilk okulda sınav diye bir şey yok arkadaşlar. Formalite hepsi. Siz hiç 3. sınıfta karnesine 3 gelen gördünüz mü ? Genel olarak sınav sisteminin değişmesi imkansız çünkü o değişikliği kaldırabilecek bir ekonomimiz yok.

Ya zaten ilk okulda sınav diye bir şey yok arkadaşlar. Formalite hepsi. Siz hiç 3. sınıfta karnesine 3 gelen gördünüz mü? Genel olarak sınav sisteminin değişmesi imkansız çünkü o değişikliği kaldırabilecek bir ekonomimiz yok.

Ben varım kitapta bir ödevimi yapmadım diye hayat bilgisi notu 3 gelmişti :D

Değişse ne olacak? Gelen bütün sistemler hep daha kötü oluyor. TEOG'da çocuklarımız stres oluyor diyerek kaldırıldı. Yerine ne geldi? İki kat daha stres veren LGS.

zorunlu-egitim_853846_m-jpg.857527

2023 seçimlerinden selam :D konuyu tekrar canlandırırım belki. Ziya hoca zamanında portfolyo ile öğretmenin öğrenci ile ilgili gözlem yaptığı bir sistem denedi lakin AKP'ye boyun eğmek zorunda kalınca yapamadı. Tekrar o gelmez ama düşüncesi devam edebilir. Mülakat işini bilemem ama özel yetenek sınavı gibi bir sistem mümkün. Bu ülkenin torpil pisliğinden arınması uzun sürer. Muhalefet de AKP gibi, aşırı sıkıntılı bir dönemde geliyor ve eğer hızlıca toparlayabilirlerse -ki bu yalnızca yatırım alınması ve recebin sağa sola savurduğu paranın sanılandan fazla olması durumunda mümkün. İkisi de fazla uzak ihtimaller değil- onlara da tapan bir kesim çıkacaktır. Tek avantaj tek bir kişinin olmaması. Şu an ilk hedef ne eğitim ne ekonomi. Muhalefet tek adam rejimini temelli olarak kaldırmak istiyor ve öncelikleri bu. Ülke çok derin bir bataklığın içinde, çıkmamız için ne kadar battığımızı bir görmemiz gerekiyor. Emin ol seçimden sonra ekonomi daha da kötüye gidecek. Muhalefet hızlıca parlementer sisteme geçmeyi düşünüyor. Atamın zamanında olduğu gibi sistemi üç aşağı beş yukarı adalet temelli koyalım, zamanla sistem rayına oturacaktır diye düşünüyorlar. Atam da hiç alışılmamış bir sistem getirmişti. Öncelik adaletli bir sistem olacaktır, hatta belki bir günde var olan bütün mevkilere yeniden atama yapabilirler, hiç belli olmaz :D torpil devletin kanına işlemiş durumda.

Anlayacağınız, eğitim öncelik değil ama önemini kimse göz ardı edemez. Şu anki düzen eğitimsiz ya da yanlış eğitim almış halk yüzünden burada. Tekerrürden kaçınılması için eğitime el atılması şart. Her gencin en derindeki utanç veren hayali güzel ülkelerini terk etmek. Bu durum, yine umutsuzluk ortamı yaratan eğitim sistemi sayesinde.

Geri
Yukarı