Yeni sistemde kasma R9 290 TRİ-X OC

Tekrar merhaba 2*4 gb dual ram ekledim ghost online hala oynayamıyorum. Ultra ayarlarda oynamak imkansız zaten tüm detayları komple kapıtıyorum bu sefer dahada kasıyor. Optimal seçeneğini seçerek ayarlara karışmadım bu seferde görüntü hem berbat hemde anlık olarak takılmalar yaşanıyor. Bf3 bf4 online oynarken problem yok heralde sorun ekran kartında değildir. Birde görev yöneticisinde hiç bir uygulama çalışmazken kullanılabilir bellek 4 gb değerine yakın bu normalmi.

Anakarta uygun olarak yerleştirdiniz mi bellekleri slotlara? Büyük ihtimal birini yerleştiremediniz ki 4GB görünüyor.
Ekran kartında sorun varsa, Vatan'a götürün, test ettirin. ;)

Ramleri 4 gb olarak görmüyor orada sorun yok. 4 gb a yakın sistem boşta iken kullanılıyor gösteriyor. Normalde baktığımda 8 gb görünüyor.

Bellek kısmında 3.9/8 olarak gösteriyor bu değer bazen 4.2/8 e çıkıyor sistem boştayken.

Watch dogs yükledim oyun gayet akıcı şekilde sorunsuz oynanıyor. Bu oyunda bile sorun yokken cod ghost oynayamamamk gerçekten anormal değilmi en düşük grafikte bile akıcı oynayamıyorum ne istiyor bu oyun.
Düzeltiyorum watch dogs dada sorun varmış display kısmından antialasing ayarını msaa 2x 4x yada 8 x yapınca kasma olmamasına rağmen görüntü bulanıklaşıyor objeler bozuluyor ben iyice kıllandım sistemden ama bir yandan sorunsuz oynanan oyunlar var o yüzden sisteme bahane bulmakta istemiyorum yokmu yardım edebilecek birisi.

Cevabımı yazdım. Ama işlemci sıcaklığının 18 derece olması imkansız hocam :) Hele ki stok soğutucu ile. Sıcaklıklara BIOS'tan bak. Kullandığın programın seni yanılttığını görürsün.
Üstad tekrardan rahatsız edicem dediğin gibi 8gb dual ram ve işlemci soğutucusu aldım fakat soğutucu olarak senin dediğin seriden bütçeme uygun bulamadım stoklarda olmadığı için bütçeme en uygun olarak thermal take nic c4 aldım. Bilgisayarı açar açmaz biosdan bakınca sıcaklık 30 derece civarı gözüküyor bu değer normalmi yoksa ben fanların yönünü falan yanlışmı taktım birisi ön kasadan içeri üfleyen fanın yönünde diğer arka kısımdaki dışarı üfleyen fanın yönünde. Bunun haricinde kasada epeyce fan var buna rağmen bilgisayar başında terlemekten duramıyorum. Bu soğutucuyu takıncada çipsetin pasif soğutucusu üzerine gelen en büyük fanı çıkarmak zorunda kaldım bu anakarttan herkez ısınıyor diye şikayet etmiş cidden bende çok rahatsızım performansı düşüren bu sıcaklıkmı bilmiyorum ama 15 dakika pc basında durmak istemiyorum kasanın durduğu yerde havasız kötü bir yer değil bu zamana kadar tüm sistemlerim burada durdu ve hiç sıcaklık problemi yaşamamıştım . Bf4,bf3,sniper elite, lost planet 3, metro serisi, deadspace serisi gibi oyunlarda saatlerce en yüksek ayarlarda oynadım sıcaktan kan ter içinde kalsamda performansı olumsuz etkilemedi fakat ne zaman call of duty ghost watch dogs gibi oyunlara girsem başlarda hiç bir problem yokken bir süre sonra sistem kasmaya başlıyor bu kasmalar daha çok anlık takılma şeklinde . Windows üzerinden baktığımdada masaüstündeyken bile 4 gb ram kullanılıyor diyor. Valla birşeyler karalarsan sevinirim zahmet olacak ama kusura bakma kimseden cevap alamıyorum.

Yada şu testleri yap şu programla ölç sonuçlara göre normal yada olumsuz diyebileceğin programlarda varsa iyi olur.

Mesajı attıktan sonra parçaları arkadaşın sisteminde denedim problem yok yani sorun %100 anakart sıcaklığından kaynaklanıyor bunu kesin anlamş oldum.Bilgisayarı kurduğum ilk günden beri anakart sıcaklığı aklımı kemirip durmuştu bu anakartın yüksek sıcaklıkta çalıştığını genel bir problem olduğunu falan söyleyenlerde oldu bazen bakıyorum anakarttaki soğutuculardan sadece birine el değmiyor bazende üçü birden cayır cayır yanıyor zaten kokuda var bence hiç normal değil. Genel olarak sürekli olarak sıcak olan bloğu değiştirip soğutucu kullanacaktım fakat işlemci soğutucusuda bloğun üstünü kapadı artık o imkanımda yok. Bu kartı yasal olarak kaç gün içinde geri iade hakkım var yada böyle birşey mümkünmü ben tekrar yıllardır kullandığım asusa geri dönmek istiyorum birkere gigabyte olsun dedik burnumuzdan geldi.Birde bu anakartta kullanırken ekran kartı ve işlemci çok daha sıcak çalışıyor ve tri x fan devri ayarlanmıyor ne bicim sinir bozucu bir şey bula bula beni buldu. Bende diyorum ekran kartı neden ısınıyor stok kartların sıcaklığında çalışıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ramleri tekrar değiştirdim problem çözüldü, enteresan sorunlar beni buluyor ram ile ısınma ne alaka hala anlam veremedim

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı