Yeni SSD güncellemesi sonrası Windows boot yapmıyor

Lemon

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Eski laptop ile gelen SATA HD yerine yeni bir SSD HD aldım fakat bu bahsedeceğim sorunla karşılaşıyorum.

Windows M.2 SSD üzerine UEFI biçiminde kurulu ve normal HD'yi de depo olarak kullaınyordum. Bu HD bozulduğu için, yeni aldığım SSD sürücüsünü taktım fakat bilgisayarı açtığımda.

" Reboot and select proper boot device " şeklinde hata alıyorum ve Windows boot etmiyor.

BIOS'a girdiğimde yeni taktığım SSD ve halihazırda Windows kurulu olan SSD'yi görebiliyorum. UEFI mode olduğu için, boot tercihini yaptırmıyor. UEFI Mode'u iptal edip, boot tercihinde Windows kurulu M.2'yi seçtiğimde ise yine aynı hatayı verip, boot etmiyor.

BIOS güncel. UEFI, AHCI vs tüm ayarları değişitirip tekrar denedim fakat fayda etmedi. Sürücüler düzgün bir şekilde takılı ve donanımsal hataları yok. SSD yerine eski HD'yi taktığımda ise M.2 üzerinden sorunsuz bir şekilde boot olup laptop yine açılıyor.

Sonuçta ben Windows'u 256 GB'lik olan M.2 SSD üzerine kurmak ve bu yeni aldığım sürücüyü ise depo olarak kullanmak istiyorum.

Sorun ne olabilir? Nasıl çözebilirim bunu?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Format attığın zaman SSD ve HDD takılı olunca format atarken HDD içersinede saçma sapan önyükleme dosyaları oluşturuyor eski HDD'den yeni SSD'ye klonlama yap direkt sorun çözülür.

Format attığın zaman SSD ve HDD takılı olunca format atarken HDD içersinede saçma sapan önyükleme dosyaları oluşturuyor eski HDD'den yeni SSD'ye klonlama yap direkt sorun çözülür.
Anladım. Yani mevcut HDD'yi, bu yeni aldığım SSD'ye klonlarsam sorun çözülür diyorsun? Eğer başka cevap gelmezse bunu deniycem.

Klonlama için bildiğin, tavsiye ettiğin bir program var mıdır?

Boot menüsünde muhtemelen 1. Sırada HDD var onu değiştirip M.2 SSD'yi 1. Sıraya getirmelesin. Olmazsada en güzeli temiz kurulum.
Bunları denedim fakat olmadı. Ben zaten m.2 sata üzerine temiz kurulum yapmıştım. Daha 1 hafta olmadı. Yeni aldığım SSD üzerine de Windows kurmak istemediğim için, temiz kurulum yapma kısmı gereksiz. Ben de zaten bu sorunu aşmaya çalışıyorum.

Anladım. Yani mevcut HDD'yi, bu yeni aldığım SSD'ye klonlarsam sorun çözülür diyorsun? Eğer başka cevap gelmezse bunu deniycem.

Klonlama için bildiğin, tavsiye ettiğin bir program var mıdır?

Bunları denedim fakat olmadı. Ben zaten m.2 sata üzerine temiz kurulum yapmıştım. Daha 1 hafta olmadı. Yeni aldığım SSD üzerine de Windows kurmak istemediğim için, temiz kurulum yapma kısmı gereksiz. Ben de zaten bu sorunu aşmaya çalışıyorum.
Aynısı benimde başıma geldi Ben çözümü M2 SSD hariç tüm depolama birimlerini PC den çıkarttım. Temiz Kurum yaptım. Ondan sonra diğer depolama birimleri sata SSD ve HDD yi montajladım sorunum Çözüldü. Artık Pc M2 SSD' den boot ediliyor.

Aynısı benimde başıma geldi Ben çözümü M2 SSD hariç tüm depolama birimlerini PC den çıkarttım. Temiz Kurum yaptım. Ondan sonra diğer depolama birimleri sata SSD ve HDD yi montajladım sorunum Çözüldü. Artık Pc M2 SSD' den boot ediliyor.
Olay tekrar format atmaya doğru gidiyor anladığım kadarıyla. Cevap için sağ ol.

Geri
Yukarı