Yeni SSD'ye Windows kurulumu ve yapılması gerekenler

kebab man

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Crucial BX500 240GB SSD aldım ve MSI B150M Bazooka anakart kullanıyorum, şu an 1TB Harddiskde Windows 10 kurulu ve henüz SSD'yi sisteme bağlamadım.

Sorularım ise şunlar:
  • Sıfırdan Win10 yüklemek istiyorum yeni diskime, kurulumu gerçekleştirmeden SSD'yi hangi SATA portuna bağlamalıyım?
  • Kurulumu gerçekleştirdikten sonra SSD'den uzun ömür ve öngörülen performansı almak için ne gibi ayarlamalar yapmalıyım?
  • Kurulum ardından eksiksiz olarak bilgisayar bileşenlerimin bütün güncel Driverlerini nasıl yükleyebilirim?
  • Kurulum öncesi ve sonrası SSD için BIOS'dan yapmam gereken ayarlar var mı?
  • Bir de genel olarak satın aldığım SSD markası iyi midir kullananlar tavsiye eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Crucial BX500 240GB SSD aldım ve MSI B150M Bazooka anakart kullanıyorum, şu an 1TB Harddiskde Windows 10 kurulu ve henüz SSD'yi sisteme bağlamadım.

Sorularım ise şunlar:
  • Sıfırdan Win10 yüklemek istiyorum yeni diskime, kurulumu gerçekleştirmeden SSD'yi hangi SATA portuna bağlamalıyım?
  • Kurulumu gerçekleştirdikten sonra SSD'den uzun ömür ve öngörülen performansı almak için ne gibi ayarlamalar yapmalıyım?
  • Kurulum ardından eksiksiz olarak bilgisayar bileşenlerimin bütün güncel Driverlerini nasıl yükleyebilirim?
  • Bir de genel olarak satın aldığım SSD markası iyi midir kullananlar tavsiye eder mi?
Diğer hiç bir soruya net cevap veremem ama son sorunuzla alakalı olarak Crucial Micron'un alt firması. Micron'da bildiğim kadarıyla RAM konusunda baya başarılı bir firma. Aynı SSD'yi şuanda kullanmaktayım ve memnunum. Firmwaresini sitesinden yüklemeniz daha iyi olacaktır fakat yüklemesenizde çok bir performans kaybı olmayacaktır. (En azından kullanmadığım zamanlarda o farkı gözle görememiştim.)

Windows'u kuracağınız için SATA 1 portuna takabilirsiniz.
Tam olarak bilmiyorum ancak SSD'nin yazılımı varsa işe yarar.
Windows güncellemeleri, ekran kartı sürücüsü ve anakartın resmi sayfasından sürücüleri kurabilirsiniz.

Sorularım ise şunlar:

Merhaba,

1) Anakartınızın resmi sitesinden kullanım kılavuzunu incelediğinizde SATA1 ve SATA6'ya kadar olan tüm portlara takıp kullanabilirsiniz.

1.PNG

2) Kesinlikle sistem geri yüklemeyi kapatınız. Diğer ayrıntılar için buraya bakabilirsiniz. SSD için yapılacak tüm ayarlar - Technopat Sosyal

3) Aygıt yöneticisinden tek tek sürücü güncelleme yaparak denetleyebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise direkt anakart, ekran kartı veya diğer sürücülerin resmi sitelerine girerek indirebilirsiniz.

4) Ben şahsen bir ayar yapmadım. Bilgisayarı yeni topladım ve direkt sıfırdan Windows 10 Pro 1909 kurdum.

5) Kullanmadığım için bir şey diyemem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı