Yeni SSD'ye Windows10 kurmak şart mı?

CRESSI

Kilopat
Daha fazla  
Laptop için 240GB SSD aldım. Şu anki kullandığım laptopa SSD'mi takıp eski harddiski ise diğer laptopuma takacağım. SSD takacağım laptopa Windows 10 kuracağım fakat eski harddiski taktığım laptopa Windows kurmam lazım mı? Zaten içerisinde Windows 10 yüklü bir şekilde harddiski takacağım.
Bu arada Windows'um lisanslı fakat lisans anahtarına erişimim yok. Windows lisans anahtarımı nereden öğrenebilirim?

Windows lisansın OEM key, yani anakartına gömülü.
Sen yeni Windows kuruduğunda otomatik olarak etkinleșiyor.

Yeni SSD'ye kurmanız şart. Yanlış anlamadıysam o bilgisayardaki HDD'yi çıkaracaksınız ve yerine SSD takacaksınız. Bu da zorunlu olarak SSD'ye yeni bir kurulum yapmanız gerek anlamına geliyor. Bunun dışında orijinal lisans anahtarı ise anakarta gömülüdür o lisans. Yani SSD takacağınız bilgisayar etkin bir halde kalır.

Ben klonlama yaptım C sürücüsünü 1 hafta sonra PC çöktü. Bence format atmak en iyisi. Key lisansı için Produkey programını kullanabilirsin.

Eğer lisansın Microsoft hesabına entegre edilmiş ise ve Microsoft hesabın ile oturum açmış isen yüklemeyi yaptıktan sonra otomatik olarak lisanslar. (Ana kart da otomatik olarak tanımlanıyor.) Ve şöyle bir ibare görürsün:

Ekran Alıntısı.PNG

Windows 10'unu tabii ki SSD'ye kurmaya özen göster. Çünkü, akıncı oyun performansı istiyorsan, grafik tasarım tipi programlar çalıştırıyorsan, yazılim ile uğraşıyor isen SSD'ye kurmaya çalış. Zaten ben hep diyorum, elinizde imkan var ise tamamen SSD diye.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı