Yeni Takas Banı Güncellemesi

Helelehololo

Hectopat
Makaleler
6
Screenshot_1.jpg

CS:GO'ya gelen yeni güncellemeyle birlikte artık takasla elde edilen eşyaların tekrar takas edilebilmesi için 7 gün beklemeniz gerekecek. Bunun dolandırıcıların tespit edilmesini kolaylaştırmak ve bu tarz kötüye kullanımları daha etkin bir şekilde engellemek adına yapıldığı yazılmış.

Özellikle YouTube'da konuyla alakalı birçok içerik üreticisi yeni güncellemeye tepki göstermiş durumda. Kimisi CS:GO'nun biteceğini, kimisi yeni bir Counter Strike oyunu geleceğini, kimisi bu güncellemenin geri alınacağını, kimisi Steam'in satılacağını iddia etmiş durumda. Haliyle de bu işten para kazanan insanların büyük kısmı bu güncelleme ile mutsuz.

Kişisel olarak ise ben bu güncellemenin gayet iyi bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Counter Strike, tarihinin hiçbir döneminde bu kadar çok hile ve kumarla bir arada olmamıştı. Oyun oynanamayacak hale geldikten sonra, artık tümden kumar ve ticaret aracı haline geldi. 18 yaşından küçük olsanız dahi mobil ödeme, ön ödemeli kartlar vs. ile çok kolay bir şekilde skin alabiliyor, yine piyasada 100'lerce çeşidi bulunan kumar sitelerinde istediğiniz gibi Rulet, Blackjack, Jackpot vb. oyunlar oynayabiliyorsunuz. Tabi bu durumun en büyük suçluları elbette Twitch yayınları ve YouTube üzerinde bu sitelerin tanıtımını yapan yayıncılardı. Çoğu yayıncının takipçilerinin büyük kısmı çocuk yaş kitlesini oluşturduğundan, bu tarz içerikler çok daha tehlikeli bir hale gelmişti. Kanımca ben böyle bir güncelleme gelmesine hiç üzülmedim. Ceza kanunlarımıza göre kumar oynatmak ve kumar oynayanlara yer sağlamak suç olmasına rağmen bu insanlar Twitch ve YouTube üzerindeki denetimsizliği kullanarak aslında birçok küçük çocuğun hakkına girdiler. Kumar da tıpkı sigara ve uyuşturucu gibi kötü bir alışkanlıktır ve küçük yaştaki çocukların bu tarz kötü alışkanlıklar edinmesi, ileriki yaşamlarını son derece olumsuz etkiler. Uzun lafın kısası, devlet eliyle henüz bu insanlara bir yaptırım uygulanmamış olsa dahi, Steam tarafından dolaylı da olsa böyle bir set çekilmesi beni son derece mutlu etti.

Sonuç olarak, herkes CS:GO'nun geleceği hakkında olumsuz düşünse de, herkes biliyor ki en azından VR teknolojisi evlerimize girene kadar, Counter Strike bitmez. Çünkü bu oyun sadece CS:GO'dan ve pahalı skinlerden ibaret değil. Günümüzde hayranı olup keyifle izlediğimiz profesyonel oyuncuların büyük çoğunluğu bu oyunun en eski versiyonlarından beri oynayan insanlar. O yüzden sırf bu yüzden senelerin oyununun bir kalemde biteceğine hiç ama hiç inanmıyorum.

Bence yavaş yavaş CS GO bitecek yeni bir CS ile geliyor olabilirler, zaten eskisi kadar yüksek oyuncu kitlesi yok, son kalan skinleri 1 ay önce iyi ki satmıştım çok değer düşmüş.

Ben dolandırıcılığın ve hilelerin durmayacağı aksine dolandırıcıların daha çok para kazanacağı hilelerin iki katına çıkacağı kanaatindeyim. Bu da Valve'nin oyunları. Tıpkı Amerika'nın oyunları gibi.

Olaya sadece trade olarak değil de genel olarak bakarsak CS:GOya her önceki CS oyunu gibi yapılacak. Oyun içten içe çökertilip oyuncuları azaltacaklar. Önceden daha kolaydı, şmdi skin olayı var. Milyonlarca dolar akışı var günlük, bu milyarder Gaben salak değil ya hem oyuncu kaybedip, hem de Steam pazarının %70-80ini oluşturan bu sistemi bozsun. Yavaş yavaş skin değerleri azalacak, güncellemeler zaten az az geliyor, bide üstüne bütün oyunlara darbe indiren pubg olunca, yeni oyun düşüncesi bana mantıklı geliyor. Şimdi bide yapay zeka falan geliştirmişler hile için bunu oyunda denerler. Yani CS:GO deneme tahtası oldu. Yavaş yavaş bitirilip, yeni CS çıkarılacak kendimce.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı