Yeni topladığım sistemde bütün oyunlar hata veriyor

Mert

Megapat
Makaleler
9
Bundan 6-7 ay önce bir bilgisayar topladım. Donanımları şu şekilde: i5-7500, harici soğutma, MSI H110I PRO anakart, 8 GB RAM 2133 MHz, Sapphire Nitro+ RX 480, 600 Watt güç kaynağı. 1080p monitör kullanıyorum. Neredeyse bütün oyunları ultrada oynamam lazım ama aldığım günden beri her oyunda hata verip beni oyundan atıyor. Driverlarım, ekran kartım ve BIOS’um güncel. Windows 10 Pro kullanıyordum, XBOX DVR ve benzeri her şeyi kapatmıştım. Bütün donanımları ayrı ayrı stres testine soktum hiçbirinde sorun çıkmadı. Ben de bilgisayarımı Windows 7’ye çevirdim ve bütün sorunlar ortadan kalktı ama şimdi de Spectre ve Meltdown koruması olmadığı için hem de DirectX 12 için Windows 10’a geçmek istiyorum. Sizce optimizasyonu nasıl sağlayıp Windows 10’da hata almadan oyun oynayabilirim?

İmzamdaki bilgisayarda bir süre Windows 10 kullanmıştım. Bu rehberdeki yazılanları uyguladım. Rehbere ek olarak, Hızlı Getirme ve Windows Search hizmetlerini devre dışı bıraktım. Kayıt defterinden Windows Defender'ı kapattım. Bu bilgisayarda Windows 10'un çok iyi bir performans vermesini beklemezdim. Fakat beni tatmin eder derecede bir performans sağlamıştı. Bence deneyin.

Windows 10’un ilk sürümlerinden biri olan 10240’ı yüklediysen o sürüm ile çoğu oyunda sorun yaşaman normal. Şu anda en güncel sürüm 1803. 1803 ile herhangi bir sorun yaşamaman gerek, özellikle de en son güncelleştirmeleri yaptıysan. Buna ek olarak sisteminde sadece 8 GB bellek var ve bu da yetersiz kalabilir. Hatta yaşadığın sorun büyük ihtimalle aslında hatalı bir sürücünün bellek taşmasına neden olup oyunlarda belleği doldurması ve oyunun çökmesine sebep olması. 1803 ve güncel sürücüler ile herhangi bir sorun olmaması gerek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı