Çözüldü Yeni toplama sistemde Windows ekranından sonra monitörden görüntü gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

boss22

Femtopat
Daha fazla  
RAM
adata xpg 8+8 16 gb ddr4 3200 mhz ram
SSD veya HDD modeli
kıoxia 1 tb m2 ssd
Ekran kartı
xfx speedster rx 6700
Anakart
gigabyte b450 mh
İşlemci
amd ryzen 5600
Arkadaşlar merhaba, forumda yeniyim yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.
Ben Tebilon firmasından Ryzen 5600, XFX Speedster RX6700 ekran kartı, Gigabyte B450 mh anakart 2x8 GB RAM 1 TB SSD parçaları olan bir sistem satın aldım. Ekran kartı montajını yaptım 8+8 güç girişlerini bağladım ve sistemi açtım. Onlar her şeyi hazır halde kurmuşlar direkt Windows geldi ve 1 dk sonra monitorun ekranı gitti, ekran kartı fanları durdu ama arka planda sistem çalışmaya devam ediyordu. Restart attım BIOS ekranına giriyor ama sistem başladıgında ekrandaki görüntü gidiyordu. Ben de boyle olunca daha onceden USB'ye Windows yazdırmıstım format attım. Format işlemleri tamamlandı Windows hazır hale geldi tam driver kuracağım 1 dk geçti geçmedi yine görüntü gitti. Tebilon'u aradım bana Windows'u ve dirverleri kurup yolladıklarını soyledıler. Şimdi sorun driverda olsaydı onların bana hazır gönderdıklerı sistemde monitordeki görüntü gitmezdi, ekran kartı bozuk olsa neden Windows kurmama izin veriyor acıldıktan 1 dk sonra gıdıyor hiç açılmazdı diye düşünüyorum. Sorun neden kaynaklı olabılır? Biraz araştırdım ama benzer sorunlarla ilgili bir sonuç bulamadım bilen arkadaşlarım yardımcı olabılır mısınız? Bu arada ekran kartında 3 DP 1 HDMI baglantısı var monitörüme HDMI ıle baglanıyorum.

Çözüm
Soru 1: Evet, dediğiniz gibi görüyor.
Soru 2: Driverları yükleyene kadar gözükmez.
Soru 3: Ekran kartı ayarları AMD'nin kendi uygulamasından yapılır. BIOS'tan sadece işlemci, RAM ve fan hızı ayarları yapılır.
Soru 4: Dediğim gibi driverları kurana kadar görünmez.
En son dediğinize gelirsek, ekran kartında ve monitör de DisplayPort varsa bir de öyle ekran almayı deneyiniz. Sonuçları paylaşınız ki yardımcı olabileyim.

Cevabınız için teşekkür ederim :) kasayı komple aldıgım siteye gönderdim kontrol etmeleri için. Kontrol ettiler kasa ve ekran kartında herhangi bir sorun yok. Sorun benım monitörümde mi anlayamadım, şöyle ki eski kasamdaki ekran kartımı takınca görüntü veriyor AMD (R7 260x) yeni sistemde görüntü gelmiyor. Bu arada monıtorde DisplayPort yok olsa deneyecegim.

Soru 3: Ekran kartı ayarları AMD'nin kendi uygulamasından yapılır. BIOS'tan sadece işlemci, RAM ve fan hızı ayarları yapılır.
En son dediğinize gelirsek, ekran kartında ve monitör de DisplayPort varsa bir de öyle ekran almayı deneyiniz. Sonuçları paylaşınız ki yardımcı olabileyim.

Dün gezerken vatana girdim, oradaki yetkililere sordum böyle bir sorunum var yeni sistem topladım monitöre görüntü geliyor driver kurunca gidiyor diye. Bana bu sorunu biz de yeni sistem topladığımızda yaşıyoruz farklı monitör denedigimizde görüntü geliyor dedi. Yeni kartlar bazen desteklemiyormus monitörleri, ne kadar doğru bilmiyorum.

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler konu kilitlenebilir.
Çözüm: Sorun benim monitörün eski olmasından kaynaklıymis. Monitor özelliklerim DP port olmayan Full HD 60Hz bir monitordu 2017 senesinde almistim. Yeni DP port girişi olan bir monitor aldığımda sorunu cozdum. PC'yi boşu boşuna tekrar gönderdim test vs yaptılar onlarda gelen görüntü bende gelmiyordu kısaca sorun monitordeymis, desteklemiyormus. Ama şunu anlamadım monitör eski kasamda çalışıyor (R7 260x) ekran kartı vardı o sistemimde de. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara umarım yardımı dokunur bu konu.
SSD montajı belki tam oturmamış olabilir. Sistemsel okuma problemi gibi sanki.

BIOS'ta SSD ve diger bileşenler gözüküyor. Yani Windows da kurabılıyorum ama ne hıkmetse kurduktan ve hazır hale geldıkten sonra görüntü gidiyor.

Soru 1 Ekran kartı takıldıgında benim sistemime görüntü geliyorsa bu anakartın ekran kartını gördügü anlamına mı gelir? (işlemcimde dahili grafik birimi yok diye biliyorum)
Soru 2 Ekran kartını görüyorsa aygıt yonetıcısınde marka model yazar mı örnegin bende tam hatırlamıyorum ekran kartımın adı yerine HD görüntü bağdaştırıcısı gibi bir şey yazıyordu.
Soru 3 Ekran kartı BIOS'ta gözükür mü ve yeni ekran kart takınca BIOS'tan ayar yapmamız gerekır mı görmesi için (BIOS F63 en guncel versiyonda PC toplayan montaj ekıbı guncellemıs) ve BIOS'ta ben ekran kartımın ismini görmedim.
Soru 4 Yeni alınan sistemde BIOS güncel olmasına ve ekran kartının montajı düzgün yapılmasına ragmen PC ekran kartını neden görmez sebepleri neler olabılır?
Arkadaşlar benim sorunum PC acıldıktan sonra bir iki dk içinde monitorden goruntu gitmesi üzerineydi bunun sebebini arastırıyorum monitörüm de bir sorun yok baska PC'lerde calısıyor aktif kullanılan monıtor ve baglantıyı HDMI'dan yapıyorum. Şu an sistemin ekran kartımı gorup gormedıgını arastırıyorum teknık bilgim pek yok öğrenmeye çalışıyorum yardımcı olursanız sevinirm.

Son düzenleme:
BIOS'ta SSD ve diger bileşenler gözüküyor. Yani Windows da kurabılıyorum ama ne hıkmetse kurduktan ve hazır hale geldıkten sonra görüntü gidiyor.

soru 1 ekran kartı takıldıgında benim sistemime görüntü geliyorsa bu anakartın ekran kartını gördügü anlamına mı gelir? (işlemcimde dahili grafik birimi yok diye biliyorum)
soru 2 ekran kartını görüyorsa aygıt yonetıcısınde marka model yazar mı örnegin bende tam hatırlamıyorum ekran kartımın adı yerine HD görüntü bağdaştırıcısı gibi bir şey yazıyordu.
soru 3 ekran kartı BIOS'ta gözükür mü ve yeni ekran kart takınca BIOS'tan ayar yapmamız gerekır mı görmesi için (BIOS F63 en guncel versiyonda PC toplayan montaj ekıbı guncellemıs) ve BIOS'ta ben ekran kartımın ismini görmedim.
soru 4 yeni alınan sistemde BIOS güncel olmasına ve ekran kartının montajı düzgün yapılmasına ragmen PC ekran kartını neden görmez sebepleri neler olabılır?
Arkadaşlar benim sorunum PC acıldıktan sonra bir iki dk içinde monitorden goruntu gitmesi üzerineydi bunun sebebini arastırıyorum monitörüm de bir sorun yok baska PC'lerde calısıyor aktif kullanılan monıtor ve baglantıyı HDMI'dan yapıyorum. Şu an sistemin ekran kartımı gorup gormedıgını arastırıyorum teknık bilgim pek yok öğrenmeye çalışıyorum yardımcı olursanız sevinirm.

Cevabınız için teşekkür ederim :) kasayı komple aldıgım siteye gönderdim kontrol etmeleri için. Kontrol ettiler kasa ve ekran kartında herhangi bir sorun yok. Sorun benım monitörümde mi anlayamadım, şöyle ki eski kasamdaki ekran kartımı takınca görüntü veriyor AMD (R7 260x) yeni sistemde görüntü gelmiyor. Bu arada monıtorde DisplayPort yok olsa deneyecegim.

Dün gezerken vatana girdim, oradaki yetkililere sordum böyle bir sorunum var yeni sistem topladım monitöre görüntü geliyor driver kurunca gidiyor diye. Bana bu sorunu biz de yeni sistem topladığımızda yaşıyoruz farklı monitör denedigimizde görüntü geliyor dedi. Yeni kartlar bazen desteklemiyormus monitörleri, ne kadar doğru bilmiyorum.

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler konu kilitlenebilir.
Çözüm: Sorun benim monitörün eski olmasından kaynaklıymis. Monitor özelliklerim DP port olmayan Full HD 60Hz bir monitordu 2017 senesinde almistim. Yeni DP port girişi olan bir monitor aldığımda sorunu cozdum. PC'yi boşu boşuna tekrar gönderdim test vs yaptılar onlarda gelen görüntü bende gelmiyordu kısaca sorun monitordeymis, desteklemiyormus. Ama şunu anlamadım monitör eski kasamda çalışıyor (R7 260x) ekran kartı vardı o sistemimde de. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara umarım yardımı dokunur bu konu.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı