Yeni toplanan AMD sistemde oluşan arızalar

Vertebra

Kilopat
Daha fazla  
Kasım'da kullanmaya başladığım bilgisayarda ilk aldığımdan beri arızalar yaşamaktayım. Meğerse yaşadığım şeylerin hepsi bir arızaymış.

İlk açılıştan itibaren arıza devam ediyormuş meğerse.

Arızalardan birisi şu:

Bilgisayar açma tuşuna bastığımda en az 15-20 saniye bekliyor ve bilgisayar fanları tam devire ulaşıp ekranda _ işareti çıkıp MSI görüntüsünden sonra hemen bilgisayar açılıyordu. Ben bunu PSU'nun güvenlik sistemi sanıyordum. Ama bunu kafama takıp araştırdım ve arıza imiş.

Anakartın üzerine baktığımda EZ Debug LED'de CPU kırmızı LED, DRAM sarı LED yanmakta.

İlk başlatma tuşuna bastığımda bunlar 9-10 saniye yanmakta ve sonrasında sönüp boot LED'i yanıyor ve bilgisayar açılıyor. Gelelim diğer konulara. Bunları da driver ve AMD'nin kötü olduğunu düşündüğümüz yazılımlarından dolayı sanıyordum. Bu bahsettiğim şeyler ise:

Sürekli ekranın pır pır etmesi, ve tüm bilgisayarın FPS'i 1'e düşmesi. Aşırı derecede takılması saniye başı görüntü alıyordum resmen. BIOS güncelle dediler. Baktım 2022 BIOS'u yüklü. MSI sitesine girip güncel BIOS'u attım. Tüm bilgisayarda FPS düşüp donma gözlemlemedim fakat bu sefer de sürekli takılma ve donma yaşamaya başladım. Yani şu şekilde, eski bilgisayarda birkaç program birden açtığınızda onlar açılana kadar bilgisayar kasar ve donar takılırdı. Aynısını yaşamaktayım. Oyunda ani dalgalanmalar almamam gereken FPS'leri görüyorum ve donmalar yaşıyorum. RAM'e bakıyorum sürekli dolu gosteriyordu (%85-97). RAM'ı yiyecek şeylere bakıyorum hiçbir şey yok. BIOS'tan ayarlama yaptım 5600MHz'ye çektim. RAM'i söküp başka slota taktım takmadan once de silgiyle sildim. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum hiçbir uygulama açık değilken de öyleydi. Şu an yeni format attım. RAM'i o yüzden hala gözlemliyorum.

Başlıca sorun:
1-bilgisayar 30 saniyede açılması (CPU, DRAM LED'i 15 saniye yanıp sönmesi, sonrasında açılması),

2- bilgisayarın aşırı şekilde donması, takılması.

3- RAM'ın çözemediğim halleri.

4- ekranın sürekli pır pır etmesi. (AMD sürücülerini cleanerle kaldırıp eski sürümde denedim işe yaramadı.)

Orijinal Windows 11 kullanıyorum. Format atsamda fayda görmedim. Bilgisayar hazır montajlı geldi sadece ekran kartını takmak düştü bana da...

AMD Ryzen 5 7600.
MSI Pro B650M-A
MSI RX 6800 Gaming Z Trio 16g.
Kingston Fury Beast 16 GB 5600MT/S
FSP Hyper Pro 650W (H3-650)
Corsair 360mm sıvı soğutucu.
Windows 11.

Not: Bu yazıyı yazmadan önce temiz bir formatta attım.

Hocam bir de sanırım EXPO dediğiniz şey, sanırım XMP profiliymiş internetten baktım da. Zaten ben de XMP profil 1'e geçiş yapıp 5600MHz'ye çektim RAM'i.

Hayır hocam hiç OC işlerine girmedim. Direkt BIOS'u güncelledim biraktım oyle bir de XMP profil 1'e geçtim RAM'i 5600MHz'ye ayarlamak için. İlk defa şimdi yedim zaten bu mavi ekranı hocam.
Dostum senin sorunun Ram'lerde. Sen elinde DDR5 Ram olan bir bilgisayar tamircisi bul. Mümkünse bir tane değil 2 adet olsun. Sisteme bir takın ve test edin. Yüksek ihtimal sorun çıkmayacaktır.

Eğer sorun çıkmazsa kendine mümkünse Expo uyumlu anakartın QVL listesinde olan bir Dual RAM kiti satın al.

Tamam EXPO'yu kapat basta da belirtmistim.

BIOS'u sıfırladım şimdi hocam. Sıfırlayınca o da kapandı zaten. RAM daha yavaş çalıştığını hissedebiliyorum. XMP profil 1'e geçip 5600MHz'ye çekiyorum şimdi. Dalessandro hocamın dediği gibi.

Dostum senin sorunun RAM'lerde. Sen elinde DDR5 RAM olan bir bilgisayar tamircisi bul. Mümkünse bir tane değil 2 adet olsun. Sisteme bir takın ve test edin. Yüksek ihtimal sorun çıkmayacaktır.

Eğer sorun çıkmazsa kendine mümkünse EXPO uyumlu anakartın QVL listesinde olan bir Dual RAM kiti satın al.

Tamamdır hocam. Bütçem şu aralar kısıtlı. Tanıdık güvenilir bir tamirci de yok fakat bir çaresini bulacağım artık.

Ve ayrıca şu an kullandığım şeyleri açıp, bilgisayarda açık olan her şeyi yazayım sizlere hocalarım.
Opera GX.
Discord.
Steam. (indirme vs yok)
League of Legends Client. (diğer lolcüler gibi koyu bir lolcü değilim eğleniyorum :) )
Porofessorgg.
Outplayed.
AMD sowftware.
MSI Center.

Başka da hiçbir şey yok. Sizce bu sistem için bu açık olanlar sistemi bu kadar zorlar mı? RAM'ı bu kadar doldurabilir mi?

Son düzenleme:
BIOS'u sıfırladım şimdi hocam. Sıfırlayınca o da kapandı zaten. RAM daha yavaş çalıştığını hissedebiliyorum. XMP profil 1'e geçip 5600MHz'ye çekiyorum şimdi. Dalessandro hocamın dediği gibi.

Tamamdır hocam. Bütçem şu aralar kısıtlı. Tanıdık güvenilir bir tamirci de yok fakat bir çaresini bulacağım artık.

Ve ayrıca şu an kullandığım şeyleri açıp, bilgisayarda açık olan her şeyi yazayım sizlere hocalarım.
Opera GX.
Discord.
Steam. (indirme vs yok)
League of Legends Client. (diğer lolcüler gibi koyu bir lolcü değilim eğleniyorum :) )
Porofessorgg.
Outplayed.
AMD sowftware.
MSI Center.

Başka da hiçbir şey yok. Sizce bu sistem için bu açık olanlar sistemi bu kadar zorlar mı? RAM'ı bu kadar doldurabilir mi?
Dostum görev yöneticisinden atarsan neyin ne kadar kullandığını bir de biz görsek daha sağlıklı olur.

Chipset sürücüleri formattan once attığımda sistem daha da kötü olmaya başlamıştı ben de anlamadım... Memtest'i dün yaptım, ekranda yeşil Pass yazısı çıktı error 0 yazdı hocam.
Daha format atalı 3 gün falan oldu o yüzden virüs yoktur diye düşünüyorum. Acaba bu sistem için yetersiz mi kalıyor RAM hocam?
Memtest raporu HTML olarak elimde fakat siteye görsel yükleme hariç dosya ekle kısmı göremedim. @GFYT
@GFYT Arkadaşın attığı sistem bilgisinde RAM, 5600 MHz'de 1.1 V ile çalışıyor. RAM'in XMP Profile 1'de 1.25 V'ta çalışması gerektiği yazıyor. Acaba sistemin stabil çalışmasını engelleyen bu olabilir mi?

@Vertebra RAM'i 5600 MHz 1.25 Volt'a alır mısınız?

Şu teste Absolut ile sokabilirsin. Memtest86 hata bulma konusunda pek beğendiğim bir test değil.

Buradan Absolut'u indirip TestMem5'in içindeki bin klasörüne at. Sonrasında TestMem5'i yönetici olarak çalıştırıp "Save Config&Exit" tuşuna bas. Açılan ekranda aynı bin dosyasından Absolut'u seçip TestMem5'i tekrar yönetici olarak çalıştır.

Bu arada bana PSU kaynaklı olması da muhtemel geldi. OCCT'den Power testini çalıştırıp kontrol et.

@GFYT arkadaşın attığı sistem bilgisinde RAM, 5600 MHz'de 1.1 v ile çalışıyor. RAM'in XMP profile 1'de 1.25 V'ta çalışması gerektiği yazıyor. Acaba sistemin stabil çalışmasını engelleyen bu olabilir mi?

Olabilir hocam, sorunun kaynagı RAM zaten. Denemek lazım.

Şu teste absolut ile sokabilirsin. Memtest86 hata bulma konusunda pek beğendiğim bir test değil.

Buradan Absolut'u indirip testmem5'in içindeki bin klasörüne at. Sonrasında testmem5'i yönetici olarak çalıştırıp "save config&exit" tuşuna bas. Açılan ekranda aynı bin dosyasından Absolut'u seçip testmem5'i tekrar yönetici olarak çalıştır.

Bu arada bana PSU kaynaklı olması da muhtemel geldi. OCCT'den Power testini çalıştırıp kontrol et.

Memtest86 testini inceledim, sıkıntı gormedim sahsen testmem5 gereksiz goruyorum. PSU ile ilgili oldugunu da sanmıyorum, yine de test etmesinde fayda var.

Memtest86 testini inceledim, sıkıntı gormedim sahsen testmem5 gereksiz goruyorum. PSU ile ilgili oldugunu da sanmıyorum, yine de test etmesinde fayda var.

Overclock yaparken Memtest86'dan hatasız geçip TestMem5'e soktuğum anda reset yediğim zamanlar oldu o yüzden yetersiz buluyorum.

Zaten DDR5'de Error Correction var stres testlerinde hata çıkmayabilir o yüzden.

Minidump dosyasına bakma şansım bir 15 gün kadar yok, konuyu parça parça okudum, ona göre yorumluyorum.

Bu sistemde iGPU ve GPU AMD olduğunu için sorun çıkarıyor gibi, önce IGPU'yu Aygıt Yöneticisi'nden veya BIOS'tan devre dışı bırakın, sonra DDU veya AMD cleanup ile sürücüleri temizleyin, arkasından chipset sürücüsünü tekrar kurun, sistemi yeniden başlatıp adrenaline sürücüsünü tekrar kurun.

Minidump dosyasına bakma şansım bir 15 gün kadar yok, konuyu parça parça okudum, ona göre yorumluyorum.

Bu sistemde iGPU ve GPU AMD olduğunu için sorun çıkarıyor gibi, önce IGPU'yu Aygıt Yöneticisi'nden veya BIOS'tan devre dışı bırakın, sonra DDU veya AMD cleanup ile sürücüleri temizleyin, arkasından chipset sürücüsünü tekrar kurun, sistemi yeniden başlatıp adrenaline sürücüsünü tekrar kurun.

Hocam dahili ekran kartını devre dışı bırakırsam görüntü gitmiyor muydu herhangi bir sıkıntı çıkarmaz değil mi? Bir de bazen kontrol ediyorum AMD Software'den AMD Radeon Graphics kullanımına bakıyorum %0 yazıyor 20-60 arası watt çekiyor ve GPU2 diye geçiyor.
Yani ekran pır pır etmesi ve PC de takılma donma AMD dahili grafik ilgili olabilir mi? Bir de dediğim gibi formattan once bu hatalar yüzünden bir de chipset driver kurayım dedim MSI sitesinden indirdim daha kötü duruma gelmişti format attım geri kurmadım. Windows veya AMD sowftware bu chipsetleri kendi güncellemiyor değil mi? Manul yapmak şart?
msi amd chipset driver bu driverden bahsediyorsunuz değil mi? Ekran kartı için gerekenleri AMD sowftware adrenalin yapıyor sanırım zaten. Emin olmak için sordum hocam yanlış bir şey yapmak istemem.

Overclock yaparken Memtest86'dan hatasız geçip testmem5'e soktuğum anda reset yediğim zamanlar oldu o yüzden yetersiz buluyorum.

Zaten DDR5'te error correction var stres testlerinde hata çıkmayabilir o yüzden.

Testmem5 de mi Memtest kadar uzun sürüyor hocam? Ona göre bir zaman planı yapmam gerekiyor da.

@GFYT arkadaşın attığı sistem bilgisinde RAM, 5600 MHz'de 1.1 v ile çalışıyor. RAM'in XMP profile 1'de 1.25 V'ta çalışması gerektiği yazıyor. Acaba sistemin stabil çalışmasını engelleyen bu olabilir mi?

Şimdi BIOS'a girip XMP profil 1'e çekip 5600MHz ayarlayıp voltu da 1.25'e ayarlayacağım. Volt nereden yapılıyor bilmiyorum ama illaki orada görürüm sanırım. Bir günde boyle deneyeyim hocam. Şimdi baktım tekrardan RAM Configuration yazan kısımda 5600MHz 40-40-40-80 de ama 1.1v yazıyor oradan dolayı 1.25 çekmediğini söylüyorsunuz değil mi? Yani RAM Configuration kısımı benim o anki kullandığım değerler.

Güncelleme: Şimdi MSI sitesinden anakart documentine girip DIMM slots kısmına baktım orada "always insert Memory modules in the dımma2 slot first" diyor. Yani işlemciye yakın olan slotun bir sağındaki slota takmamı söylüyor sanırım. Şimdi RAM'ı çıkarıp oraya takacağım. BIOS'tan da XMP profil 1 5600MHz çekeceğim. Volt değerini de 1.25'e çekeceğim.

Son düzenleme:
Tek RAM soldan 2. Slota, 2 RAM 2. Ve 4. Slota takılır.

Görüntüyü RX6800'den alıyorsunuzdur, dahili GPU ile işiniz yok, kapatınca da görüntü gitmez.

Chipset önemli bir sürücüdür, Windows bazı sürücüleri yüklesede yönetim kısmında çok elsikler olur.

Bir önceki mesajda anlattığım sıralamayla kurulumu yapın, chipseti aşağıdaki linkten kuracaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı