Yeni toplanan sistemden gelen ilginç ses

Nelkatah

Centipat
Merhaba,
Kasadan gelen sesler hakkında mevcut konulara baktım ama bir cevap bulamadım. İtopya'dan hazır 2 kasa sipariş ettim. İlk kasa kendim kullanmak üzere, ikinci kasa ise kardeşlerime hediye etmek üzereydim(Parçaların markaları farklı ama özet geçmek gerekirse ilk kasada 2060SUPER ve 600W bir Thermaltake kasa var, ikinci kasada 1660SUPER ve 650W Thermaltake kasa, bileşenlerin açıklamasını aşağıda belirttim.). Kendime topladığım kasada oyun açtıktan sonra gelen ilginç bir fan sesi var. Aşağıya kasaların bileşenleri ve ses kayıtlarını bırakacağım. Fikriniz varsa paylaşırsanız mutlu olurum.

Kendi kasamın bileşenleri bunlar:
8GB/AMD Ryzen 5 3500X/16GB DDR4/480GB SSD/Geforce RTX RayTracing PC
1 X Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 Harddisk
2 X Corsair 8 GB Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit RAM
1 X Sistem Montaj + Driver Kurulumu Hizmeti
1 X Gigabyte B450M S2H 3200MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
1 X Adata 480GB SU630 SATA 3.0 2.5" SSD (520 MB Okuma / 450 MB Yazma)
1 X Gigabyte GeForce RTX 2060 Super Windforce OC 8 GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı
1 X Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB Fanlı Midtower Gaming Kasa
1 X AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci MPK

İkinci topladığım kasanın bileşenleri ise aşağıdaki gibi:
6GB/AMD Ryzen 5 3500X/16GB DDR4/480GB SSD/Geforce Espor PC
1 X Thermaltake Versa J25 Tempered Glass RGB 650W 80+ USB 3.0 Mid Tower Kasa
1 X ASUS TUF GeForce GTX 1660 Super OC 6 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
1 X AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci MPK
1 X Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 Harddisk
1 X ASUS Prime B450M-A 4400MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 VGA DVI HDMI mATX ANAKART
1 X Sistem Montaj Hizmeti
1 X Adata 480GB SU630 SATA 3.0 2.5" SSD (520 MB Okuma / 450 MB Yazma)
2 X XPG 8 GB Gammix D30 Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit RAM

Sorunsuz olduğunu düşündüğüm, topladığım ikinci kasanın fan sesi:

Bu da topladığım ilk kasa. Sorunlu olduğunu düşündüğüm fan sesine sahip(normalde yok, oyun açıldığı vakit başlıyor). Arka arkaya dinleyince ikisi arasındaki fark bariz ortada:

Yardım ve görüşlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Topladığım 6 aylık sistemimde de Cooler Master MB511 kasada sistem boştayken traktör motoru gibi ses geliyor aralıklarla. Oyuna girince ses kayboluyor. Sesin kaynağını öğrenmek için fanları teker teker durdurdum fakat hiçbir fandan gelmiyordu ses. Harddiskten de olduğunu düşünmüyorum. Tek şüphem güç kaynağı. Siz de fanları elinizle (fanın göbeğinden durdurun yapraklarından değil) teker teker durdurun. Belki ses bir fandan geliyordur.
Bende ufak bir bass olduğu için altta belirttiğiniz ses kaydını net olarak dinleyebildim. Sesin işlemci soğutucusundan gelebileceğini tahmin ediyorum. Çünkü diğer kasa ve egsoz fanlarına göre daha önemli bir motor yapısına sahipler. Coil Whine sesi biraz daha tizdir ama kayıtta daha kalın bir ses var.

muhtemelen coil whine olayı o zaman.

Ekran kartlarını değiştirip denedim her 2 kasanın da. Yine benim ekran kartımın olduğu kasadan geldi ses. Ben kasayı 30 Nisanda teslim almıştım. Ekran kartının bu problemi için yapabileceğim bir şey var mı sizce? Ya da ses beni rahatsız etmiyorsa coil whine ın ekran kartına zarar vereceği bir durum var mıdır biliyor musunuz?
Topladığım 6 aylık sistemimde de Cooler Master MB511 kasada sistem boştayken traktör motoru gibi ses geliyor aralıklarla. Oyuna girince ses kayboluyor. Sesin kaynağını öğrenmek için fanları teker teker durdurdum fakat hiçbir fandan gelmiyordu ses. Harddiskten de olduğunu düşünmüyorum. Tek şüphem güç kaynağı. Siz de fanları elinizle (fanın göbeğinden durdurun yapraklarından değil) teker teker durdurun. Belki ses bir fandan geliyordur.
Bende ufak bir bass olduğu için altta belirttiğiniz ses kaydını net olarak dinleyebildim. Sesin işlemci soğutucusundan gelebileceğini tahmin ediyorum. Çünkü diğer kasa ve egsoz fanlarına göre daha önemli bir motor yapısına sahipler. Coil Whine sesi biraz daha tizdir ama kayıtta daha kalın bir ses var.

Üstte belirttiğim gibi mevcut 2 kasanın ekran kartlarını değiştirdim, yine 2060 super olan kasadan aynı ses geldi. Sanırım sorun ekran kartında. Ama fanda da değil, sadece fanı çalıştırdığım zaman bir sıkıntı yaşamıyorum. Yük altında bu ses çıkıyor.

Ekran kartlarını değiştirip denedim her 2 kasanın da. Yine benim ekran kartımın olduğu kasadan geldi ses. Ben kasayı 30 Nisanda teslim almıştım. Ekran kartının bu problemi için yapabileceğim bir şey var mı sizce? Ya da ses beni rahatsız etmiyorsa coil whine ın ekran kartına zarar vereceği bir durum var mıdır biliyor musunuz?

Üstte belirttiğim gibi mevcut 2 kasanın ekran kartlarını değiştirdim, yine 2060 super olan kasadan aynı ses geldi. Sanırım sorun ekran kartında. Ama fanda da değil, sadece fanı çalıştırdığım zaman bir sıkıntı yaşamıyorum. Yük altında bu ses çıkıyor.

Youtube de izlediğim bir videoda dediği şuydu; Eğer sesin coil whine olduğundan eminseniz ve bu sesin sisteminize zarar verip vermeyeceğinden şüpheniz varsa sıkıntı etmeyin hiçbir sıkıntı yapmaz. Yalnızca sesten ibaret olur dedi. Ama tabiki bunun coil whine olduğundan emin olun diyordu. Bence garantisi varken değiştirmen mantıklı sonuçta ses rahatsız edici olabiliyor.

YouTube'da izlediğim bir videoda dediği şuydu; Eğer sesin Coil Whine olduğundan eminseniz ve bu sesin sisteminize zarar verip vermeyeceğinden şüpheniz varsa sıkıntı etmeyin hiçbir sıkıntı yapmaz. Yalnızca sesten ibaret olur dedi. Ama tabii ki bunun Coil Whine olduğundan emin olun diyordu. Bence garantisi varken değiştirmen mantıklı sonuçta ses rahatsız edici olabiliyor.

Sanırım eminim çünkü yük altındayken olur diyorlar bu konu için ve ekran kartlarını da değiştirerek denedim ya. Boştayken olmuyor mesela. 71-72 dereceyi geçtiğinde başlıyor. İşin komik kısmı 76-77'ye geldiğinde ise azalıyor ses. Fanlar hızlı döndükçe şu Coil Whine cızırtısı azalıyor. Ben anlayamadım bunun sebebini.
İnternetten biraz araştırdım da çoğu firma bunu hata olarak görmediği(performansa etki eden bir sıkıntı olmadığı) için değiştirmiyormuş. Hele Gigabyte(benim ekran kartı) bu konuda hiç müsamma göstermiyor okuduğum kadarı ile.

YouTube'da izlediğim bir videoda dediği şuydu; Eğer sesin Coil Whine olduğundan eminseniz ve bu sesin sisteminize zarar verip vermeyeceğinden şüpheniz varsa sıkıntı etmeyin hiçbir sıkıntı yapmaz. Yalnızca sesten ibaret olur dedi. Ama tabii ki bunun Coil Whine olduğundan emin olun diyordu. Bence garantisi varken değiştirmen mantıklı sonuçta ses rahatsız edici olabiliyor.

Sizce İtopya ile mi iletişime geçmem gerek, yoksa Gigabyte ile mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı