Yeni WD HDD'nin Smart Verilerinde "Unknown Attribute"ler ve "Interface CRC Error"

Jack Tramiel

Kilopat
Daha fazla  
Bugün aldığım WD Blue 1 TB HDD'yi bad sector taramasından geçirdim. Herhangi bir sorun görünmüyor. Fakat Smart bilgilerinde Interface hatası epey yüksek ve tanımlanmamış 2 datada anormal veriler var. F1'in açıklamasında Data Written, F2'de Data Read yazıyor ve GB olduğu belirtilmiş. Neden kaynaklanıyor olabilir bunlar, HDD'de problem olabilir mi?
14-Ekim-2021_00-08.png

Bilinmeyen olanlar disk ne kadar okuma yazma yaptığını gösteriyor. Mavi olan veri aktarımında bozuk verileri gösteriyor. Diskin SATA kablosunu ve portunu kontrol ediniz.

Bilinmeyen olanlar disk ne kadar okuma yazma yaptığını gösteriyor. Mavi olan veri aktarımında bozuk verileri gösteriyor. Diskin SATA kablosunu ve portunu kontrol ediniz.
Interface error için yeni kablo sipariş ettim dün gece mesajı gönderdikten sonra, eski harddiskimde de karşılaştığım bir sorundu ama üstünde durmuyordum.

Hem hdd'lerde yazılan/okunan verinin smart bilgilerinde yer aldığını görmediğim için hem de verilerin açıklamasında GB olduğu için tuhaf karşılamıştım. GB/Kb karışıklığı olmuş gibi. Verilere KB olarak bakınca, hdd'nin bad sector taraması süresince yazıp-okuyabileceği dataya denk düşüyor. Firmware güncellemesi yapılabilir mi diye araştıracağım.

Teşekkür ederim ilginiz için.

Geri
Yukarı