Yeni Windows sürümlerinin gereksiz ağırlığı

blackkarga

Picopat
Yer
Ankara
Arkadaşlar birçok program .NET Framework 4.7 ile çalışmadığı için kurtardığım sistemime 22H2 kurdum fakat 8 GB RAM'in boşta 4.7 GB'ını kullanıyor. Defender hariç ekstra bir program yok ve görev yöneticisinde işlemler kısmı 210 gösteriyor. Neden bu kadar ağır? Debloat ve diğer Tweak'leri yapmadan neden kullanamıyoruz artık Windows'u?

Boşta o kadar kullanmaması lazım. İşlemler ve ayrıntılar kısmının, bellek tüketimine göre sıralanmış şekilde görselini atar mısın?

Yanlış anlama ama insanlar tarayıcı, Discord, Spotify vb. açıkken sistemi boşta diye söylüyorlar. Forumda buna çok kez şahit oldum. Ayrıca son büyük sürümlerde hata düzeltmeleri, bellek sızıntılarına çözümler falan yapıldı. Yani eskiye göre daha az kaynak tüketiyor ve saçma sıkıntılardan kurtulmuştu.

Çünkü Microsoft Windows bizim ekonomimize göre işletim sistemi yapmıyor :(

Bence her konuda bizim ekonomimizi göz önüne getirmeniz gerekmez hocam, bütün dünya Windows kullanıyor.

Eski sürümler boşta 1 en fazla 1.5 kullanıyordu onu diyorum.

Boşta o kadar kullanmaması lazım. İşlemler ve ayrıntılar kısmının, bellek tüketimine göre sıralanmış şekilde görselini atar mısın?

Yanlış anlama ama insanlar tarayıcı, Discord, Spotify vb. açıkken sistemi boşta diye söylüyorlar. Forumda buna çok kez şahit oldum. Ayrıca son büyük sürümlerde hata düzeltmeleri, bellek sızıntılarına çözümler falan yapıldı. Yani eskiye göre daha az kaynak tüketiyor ve saçma sıkıntılardan kurtulmuştu.

Hocam şuan evde değilim ama inanın sadece format atıp Windows Update yaptım. Sistem o halde şuan tarayıcı bile yok. Son zamanlarda Valorant adlı oyunda sıkıntı çekmeye başladım bu ekstra RAM kullanımı yüzünden.

En ince ayarlarla bile 2 GB bellek tüketecektir. Bellek temizleme uygulamaları ile 1-1.5 GB civarına düşürürsünüz. Bağlantıda bazı öneriler yapmıştım. Onları da uygulamanızı öneririm.

Valorant için 16 GB bellek şart diyebilirim. Güncel çıkan Unity, Unreal oyunları ve Windows için artık 16 GB bile yetmediği yerler oluyor. Ayrıca Windows 11 destekliyorsa geçmenizi öneririm. Bazı konularda daha iyi ve artık Microsoft'un ana odağı Windows 11.

En ince ayarlarla bile 2 GB bellek tüketecektir. Bellek temizleme uygulamaları ile 1-1.5 GB civarına düşürürsünüz. Bağlantıda bazı öneriler yapmıştım. Onları da uygulamanızı öneririm.

Valorant için 16 GB bellek şart diyebilirim. Güncel çıkan Unity, Unreal oyunları ve Windows için artık 16 GB bile yetmediği yerler oluyor. Ayrıca Windows 11 destekliyorsa geçmenizi öneririm. Bazı konularda daha iyi ve artık Microsoft'un ana odağı Windows 11.

Hocam Windows 11i resmi olarak çıkmadığı zamanlardan beri denedim ara sıra o daha beter 6.5 kullanıyor.

İnsan bi sorguluyor madem tweak yapacağız neden orijinal ISO kurduk ki diye. Oyunlar için ayrı bi Windows kullanmayı düşünüyorum.

Windows basit kullanıcının, tarayıcıdan indirdiği uygulamalar ile güvenliğinin bozulmaması için Mac benzemeye çalışıyor. Ama içerisinde getirdikleri uygulamalar, yıllardır geliştirilen alternatiflerin yanında vasat ve ağır kalıyor. Bu yüzden Windows kurulumu ile gelen uygulamaları harici araçlar ile kaldırmak en ideali.

Ben Microsoft'un yerinde olsam, bu faydalı uygulamaları satın alır ve kendime entegre etmeye çalışırım. Windows tam tersi hantal, arayüzü kötü, işlevsiz uygulamaları yapıp, bunları Windows kullananların varsayılan uygulaması olmasını sağlamaya çalışıyor. Ama en basit kullanıcı bile mesela Filmler ve TV yerine gidip VLC indiriyor.

Bu algı yüzünden son zamanlarda en iyi yaptığı Edge'e bile ön yargı var. Onda bile mesela Türkiye içerisinde, eskiden gelen Yandex iş birliğinden dolayı varsayılan arama motoru Yandex. Arama motorunu değiştirme ayarı da bizim gibi kullanıcılar için bile aşırı karmaşık bir yerde olduğundan, basit kullanıcı Google lazım bana deyip Chrome kullanıyor.

Geri
Yukarı