Yerel disk (D:) donuyor

frkn5

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Seagate 3.5" 1 TB Barracuda ST1000DM010
Anakart
GIGABYTE H610M H
Başlıkta da belirttiğim üzere D diskimde bir sorun var ancak sorunu tam olarak bilmediğim için sizlere danışmak istedim. Kısaca problem şu ki D diskine bir oyun, uygulama indirdiğimde veya herhangi bir şeyi silmek/taşımak istediğimde donma problemiyle karşılaşıyorum. Örnek olarak Garry's Mod'u D diskine kurduğumda ne güncelleyebiliyorum, ne de silebiliyorum. Açması da bir hayli uzun sürüyor. Sizce problem ne olabilir ve bu problemi çözmek için ne yapmalıyım?

Disk yöneticisinden diski silip yeniden oluşturmayı deneyin ama bunu yapmadan önce o bölümdeki verilerinizi başka bölüme taşıyın. HDTune ile bad sector taraması da yapabilirsiniz.

Edit: Yeni gördüm, Barracuda serisi zaten sorunlu bir seridir.

Başlıkta da belirttiğim üzere D diskimde bir sorun var ancak sorunu tam olarak bilmediğim için sizlere danışmak istedim. Kısaca problem şu ki D diskine bir oyun, uygulama indirdiğimde veya herhangi bir şeyi silmek/taşımak istediğimde donma problemiyle karşılaşıyorum. Örnek olarak Garry's Mod'u D diskine kurduğumda ne güncelleyebiliyorum, ne de silebiliyorum. Açması da bir hayli uzun sürüyor. Sizce problem ne olabilir ve bu problemi çözmek için ne yapmalıyım?

HDD arızalı olabilir HardDiskSentinel ile kontrol edin.
SATA kablon ya da anakartta diski bağladığın SATA portun arızalı olabilir kablo ve port değişikliği sorunu çözebilir.

Diskinizde bad sector oluşmuş veya dosya sistemi bozulmuş olabilir. Komut istemini yönetici olarak başlatıp chkdsk /r D: komutunu çalıştırıp çıktısını paylaşın. Ondan sonra HD Tune tarzı bir programla yavaş modda bütün sektörleri Error Scan sekmesinden taratıp paylaşın.

Disk yöneticisinden diski silip yeniden oluşturmayı deneyin ama bunu yapmadan önce o bölümdeki verilerinizi başka bölüme taşıyın. HD Tune ile bad sector taraması da yapabilirsiniz.

Edit: Yeni gördüm, Barracuda serisi zaten sorunlu bir seridir.

Sorunlu ise ne yapmamı önerirsiniz hocam tek çözüm HDD değiştirmek midir?

HDD arızalı olabilir HardDiskSentinel ile kontrol edin.
SATA kablon ya da anakartta diski bağladığın SATA portun arızalı olabilir kablo ve port değişikliği sorunu çözebilir.
Deneyeceğim hocam.

HDD değiştirmek için elimizde yeterli veri yok. Hard Disk Sentinel ile disk sağlığına bakın, HDTune ile Bad Sector taraması yapın ve D bölümünü silip yeniden eklemeyi deneyin.
Şu an HDTune üzerinden Error Scan çalıştırdım ancak bir sorun var sanırım hocam gerçekten Scanning Speed bölümünde çok düşük değerler var 2-5mb/sn gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı