Yerel seçimlerden sonra elektronik sisteme geçilecek!

Yer
Los Santos, San Andreas, ABD
Elektronik seçim sistemi ile ilgili açıklama yüksek seçim kurulu başkanı Ahmet yener tarafından yapıldı.

Yener, Türkiye'nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu vurguladı.
Elektronik seçim, halkın yaptığı seçimin elektronik aygıtlarla toplanıp, değerlendirilmesi işle midir?

Elektronik oylama kiosklarla, internet telefonu ile, delikli kartlarla ve optik oy pusulaları ile yapılabilir.

Elektronik seçim sistemleri 1960 yılından bu yana kullanılmaktadır.
Kaynaklar:

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha güvenli olur gibi dursa da ben Türkiye'de hiçbir devlet kurumunun sanaldaki güvenlik düzeyine güvenmiyorum. Umarım sahte oy çıkacak şekilde oyunlar çevirilmez. Eğer güvenliği düzgünce sağlayabilirlerse eski sisteme göre daha güven verici olur çünkü kafasına göre oyu geçersiz sayan sandık görevlileri olmaz.

Elektronik seçim sistemi ile ilgili açıklama yüksek seçim kurulu başkanı Ahmet yener tarafından yapıldı.

Yener, Türkiye'nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu vurguladı.
Elektronik seçim, halkın yaptığı seçimin elektronik aygıtlarla toplanıp, değerlendirilmesi işle midir?

Elektronik oylama kiosklarla, internet telefonu ile, delikli kartlarla ve optik oy pusulaları ile yapılabilir.

Elektronik seçim sistemleri 1960 yılından bu yana kullanılmaktadır.
Kaynaklar:

Oylar artık daha iyi çalınacak :)

Eğer kolayca hacklenmeyecek şekilde başarılı çalışırlarsa (ki sanmıyorum) şu an var olan seçim sisteminden daha güvenilir olur hocam.
Mesele sistemin ele geçirilmesi değil, müdahele edilmesi. Sistem bozuk olduktan sonra ıslak imza veya dijital fark etmiyor anlayacağın.

Gelişmiş ülkelerin “elektronik seçim”, “dijital seçim” ve “mektup/posta yolu ile seçim” gibi yöntemlere geçmesini anlayışla karşılarım ama Türkiye'de bu tarz uygulamalar kesinlikle yapılmamalı. Seçimin elektronik ortamda yapması veya daha fazla elektronikleşmesi demek sonuçların daha kolay manipüle edilmesi ve oyların çalınması demektir. Bu kadar basit. Hiç kimse bu sisteme sonradan müdahale edilemeyeceğini garanti edemez.

Veriler çalınır, kimin kime oy verdiği ortaya çıkar, bir bug bulup birden fazla kez oy verme yolunu bulurlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı