Yetişkin bir kedinin aylık maliyeti ne kadar olur ve bakması ne kadar zor olur?

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Benim köyde duran bir kedim var. Şehirde yaşıyorum. Onu yanıma alsam aylık ne kadar masraf olur.
Yiyecek masrafı, kafesi, kedi kumu, temizlemesi falan ne kadar maliyetli ve zor olur.

Köyde toprak bulup işini hallediyordu. Şehre getirince sorun olur diye düşünüyorum.

Not: Kedim bana alışık. Kendiliğinden sevilmek için bana geliyor. Ve benim yanımda rahat ve mutlu.

Son düzenleyen: Moderatör:
şöle başlıyalım o zaman öncelile ben kedi sahibiyim neler yaşadığımı kaç tl maliyet olacağını yazacağım

1.)Genel İhtiyaçları
Mama:Kilosuna göre mama değişir ama ortalama mama için:25-30-tl aylık
Kum:sizin kumunu temizlemenize göre değişir yani ucuzada getirebilirsiniz pahalıyada:20-25tl aylık
Yaş Mama: verilmesi gereken birşeydir hem tat için hem kedinizin sağlığı için ortalama:10-15tl aylık

2.)Eşyalar tek alımlık
Oyuncak: Oyuncak almanız hem sizin için hemde kediniz için mutluluk verici olacaktır fiyat ise: 15tl
Kedi Tuvaleti: Zorunludur az kokusu olmasını istiyor iseniz kapalı tuvaletler vardır açık tuvaletlerde var ama biraz daha kötü oluyorlar fiyat ise Kapalı:100tl Açık:25-30tl
Tırnak Makası:Bunu anlatmaya gerek yok fiyat: 10tl
Mama Kabı: plastik alabilirsiniz ama metal alırsanız çok daha sağlıklı ve temizliği kolay olucaktır
Plastik fiyat:10-15tl Metal fiyat:25-30tl
Tırmalama tahtası:kediler için tırnak bakımı sağlığı açısından gerekli olan bir şeydir kendisi fyat:15tl
Kedi Tarağı: tüy dökülmesini azaltır engeller fiyat:20tl

3.)Zorunlu aşılama
İç ve Dış Parazit İlaçları:60tl
Karma Aşı:80tl
Lösemi Aşısı:70tl
Karma Aşı tekrarı:80tl
Kuduz Aşısı:60tl

Aylık masrafı:85tl
Tek alımlık masraflar:170tl
Aşı masrafları:350-400tl arası veterinere göre değişir.

şöyle başlayalım o zaman önceliler ben kedi sahibiyim neler yaşadığımı kaç TL maliyet olacağını yazacağım

1.)Genel İhtiyaçları
Mama: Kilosuna göre mama değişir ama ortalama mama için:25-30-tl aylık
Kum: sizin kumunu temizlemenize göre değişir yani ucuza da getirebilirsiniz pahalıyada:20-25tl aylık
Yaş Mama: verilmesi gereken bir şeydir hem tat için hem kedinizin sağlığı için ortalama:10-15tl aylık

2.)Eşyalar tek alımlık
Oyuncak: Oyuncak almanız hem sizin için hem de kediniz için mutluluk verici olacaktır fiyat ise: 15tl
Kedi Tuvaleti: Zorunludur az kokusu olmasını istiyor iseniz kapalı tuvaletler vardır açık tuvaletlerde var ama biraz daha kötü oluyorlar fiyat ise Kapalı:100tl Açık:25-30tl
Tırnak Makası: Bunu anlatmaya gerek yok fiyat: 10tl
Mama Kabı: plastik alabilirsiniz ama metal alırsanız çok daha sağlıklı ve temizliği kolay olacaktır
Plastik fiyat:10-15tl Metal fiyat:25-30tl
Tırmalama tahtası: kediler için tırnak bakımı sağlığı açısından gerekli olan bir şeydir kendisi fyat:15tl
Kedi Tarağı: tüy dökülmesini azaltır engeller fiyat:20tl

3.)Zorunlu aşılama
İç ve Dış Parazit İlaçları:60tl
Karma Aşı:80tl
Lösemi Aşısı:70tl
Karma Aşı tekrarı:80tl
Kuduz Aşısı:60tl

Aylık masrafı:85tl
Tek alımlık masraflar:170tl
Aşı masrafları:350-400tl arası veterinere göre değişir.
Hocam üzgünüm ama verdiğiniz fiyatlandırmaların tamamı yanlış. Artık söylediğiniz fiyatlarda ne mama var ne de aşı. O fiyata mama alırsanız içerisinde ne olduğuna asla emin olamayacağınız mamaları almış olursunuz ki buda ileride kedinizde sağlık sorunlarına yol açar. Mamaları kalitelerine göre üçe ayırırsak düşük, orta ve iyi diye. Aylık 30 TL ye düşüğün düşüğünü bile alamazsınız.

Konu sahibi aşağıya linkini bıraktığım rehbere bakabilir. Her türlü sorunuzda beni etiketleyebilirsiniz. @Zeuszeus2023

Son düzenleme:
Hocam üzgünüm ama verdiğiniz fiyatlandırmaların tamamı yanlış. Artık söylediğiniz fiyatlarda ne mama var ne de aşı. O fiyata mama alırsanız içerisinde ne olduğuna asla emin olamayacağınız mamaları almış olursunuz ki bu da ileride kedinizde sağlık sorunlarına yol açar. Mamaları kalitelerine göre üçe ayırırsak düşük, orta ve iyi diye. Aylık 30 TL'ye düşüğün düşüğünü bile alamazsınız.

Konu sahibi aşağıya linkini bıraktığım rehbere bakabilir. Her türlü sorunuzda beni etiketleyebilirsiniz. @Zeuszeus2023

Aşılarını ben neredeyse aynı fiyata yaptırabiliyorum şehirden şehre değişiyor ya da vetirenerden veterine yanlış olan bir bilgi yok her yerde farklı oluyor genellemeye bakarsak sen gider bakkaldan alırsan mamayı içinde ne olduğu tabii belli olmaz mama konusunda biraz yavru kedilere yönlenmiş olabilirim ama diğer fiyatlarda çok kötü bir genelleme yok en azından her şehre göre değişir tabii benim kedimde sağlıklı yani bilemiyorum.

Kedi sahibiyim, her gün tüylerini taramıyorum ama tekir kedi alacaksan iç dış parazit biraz masraflı oluyor en azından veterinerin size önerdiği süreler aralığında (yaklaşık 45 günde bir). Onun dışında mamalar düzgün besledikçe aylık kuru mama için 60, ıslak mamanın tanesi konserveler 7-8 lira tanesi. Haftada 2 ıslak mama versen en düşük ayda 8 yapar o da 64 lira. Kediyi ilk eve getiriş masraflı olur; kum kabı, kum, kum kabının önüne pad, mama kapları ve altına bi halı veya pad. İlk ay masraftan sonra gerisi kolay geliyor zaten durumunuz varsa hiç bir şeyin ucuzuna kaçmamanızı öneririm.

Aşılarını ben neredeyse aynı fiyata yaptırabiliyorum şehirden şehre değişiyor ya da vetirelerden veterinere yanlış olan bir bilgi yok her yerde farklı oluyor genellemeye bakarsak sen gider bakkaldan alırsan mamayı içinde ne olduğu tabii belli olmaz mama konusunda biraz yavru kedilere yönlenmiş olabilirim ama diğer fiyatlarda çok kötü bir genelleme yok en azından her şehre göre değişir tabii benim kedimde sağlıklı yani bilemiyorum.
Yanlış anlamayın lütfen sizi haksız çıkarmak gibi bir amacım yok. Lakin eğer o fiyatlarda aşı yaptırıyorsanız gittiğiniz veterinerden emin olun derim. Aşağıya güncel 2021 yılı aşı fiyat listesini bırakıyorum. Mama konusuna gelirsek hem kendi evindeki dostunu "iyi" mama ile, hem de dışarıdaki yavrucakları "orta" kalite mama ile besleyen biri olarak söylüyorum. Piyasadaki tüm "orijinal" mamalara ve gerek yavru gerek ise yetişkin mama fiyatlarına hakimim. Şu an orta kalite bir mamanın güncel zamlar ile fiyatı kilo bazında en az 40 TL ve bir kilo mama yavruyu bile bir ay götürmez. Gerisini siz hesaplarsınız artık. Ben evdeki yavruma Proplan alıyorum ve 10 kiloluk almama rağmen kilosu 80 TL ye geliyor. Dediğim gibi 1 kilo mama yavruyu bile bir ay götürmez. Bu sebeple yazdığınız aylık mama 25-30 TL yazısına yanlış bilgi dedim.

1638974341377.png

Geri
Yukarı