Yetişkinler çocukları adına karar verebilir mi?

Yetişkinler çocukları adına karar verebilir mi?

• Verir.

Oy: 28 80,0%
  • Veremez.

Oy: 7 20,0%

• Oy verenlerin toplamı
    35
Çocukları derken burada yaş aralığı önemli. Tabii 6-7 yaşlarında çocukları için karar verecekler fakat bana kalırsa 14-15 yaşlarından itibaren büyük ölçüde serbest bırakmak gerekiyor. Bu hiç bakmayın demek değil fakat bu yaşlarda çocuklar gerçekten sıkılmaya başlıyor ve aile içi huzur için gerçekten önemli. Zaten 18 yaşından büyük çocukları için yasal olarak kısıtlama veya karar verme hakları yok diye biliyorum.

Arkadaşlar cevap verdikten sonra nedenini 6-7 satır yazarsanız sevinirim.

Veremez diyen arkadaşa selam gönderiyorum, yetişkinler isme karar verebilir. Çünkü o çocuğa kendi ismini koyma hakkı verirseniz en az 6-7 yıl isimsiz kalacak demektir, ki zaten çocuk ilk okulda okuma yazmayı öğrense bile ne kadar sağlıklı bir şekilde kendi ismine karar verebilecek ki? Büyük ihtimalle ismini babaprogamer falan koyacak. (Kim raporlayıp beni mutelemeye çalıştıysa ona da selam :))

Son düzenleme:
Veremez diyen arkadaşa selam gönderiyorum, yetişkinler isme karar verebilir. Çünkü o çocuğa kendi ismini koyma hakkı verirseniz en az 6-7 yıl isimsiz kalacak demektir, ki zaten çocuk ilk okulda okuma yazmayı öğrense bile ne kadar sağlıklı bir şekilde kendi ismine karar verebilecek ki? Büyük ihtimalle ismini babaprogamer falan koyacak.
Ya hocam ciddi mi bu :D?

Yaşına göre değişir. Ergenlik çağına gelebilmişse 11-12 yaşındaki biri bile karar verebilir doğru şekilde. Zaten çoğu insan en geç 12 yaşında ergenliğe girer ama 10 yaş ve altındaki çocukların kendi başına karar vermesini "her zaman" doğru bulmadığımı iletmek isterim. Bu insandan insana ve konudan konuya bile değişebilen bir durum. Bu sosyolojik soruyu daha bilgin kişiler şahsımdan daha doğru şekilde mukabele edecektir. İhtiram ederim.

Çocukları derken burada yaş aralığı önemli. Tabii 6-7 yaşlarında çocukları için karar verecekler fakat bana kalırsa 14-15 yaşlarından itibaren büyük ölçüde serbest bırakmak gerekiyor. Bu hiç bakmayın demek değil fakat bu yaşlarda çocuklar gerçekten sıkılmaya başlıyor ve aile içi huzur için gerçekten önemli. Zaten 18 yaşından büyük çocukları için yasal olarak kısıtlama veya karar verme hakları yok diye biliyorum.

O yaşlarda bakmıyorlar ondan sonra insanların T.C. nosunu falan birbirlerine atıyorlar hocam 😀

Veremez diyen arkadaşa selam gönderiyorum, yetişkinler isme karar verebilir. Çünkü o çocuğa kendi ismini koyma hakkı verirseniz en az 6-7 yıl isimsiz kalacak demektir, ki zaten çocuk ilk okulda okuma yazmayı öğrense bile ne kadar sağlıklı bir şekilde kendi ismine karar verebilecek ki? Büyük ihtimalle ismini babaprogamer falan koyacak.
Aşırı haklı valla 😅

Geri
Yukarı