Yetkili servis ürün sağlam derse ne yapılabilir?

Nesta

Hectopat
Merhaba 14.01.2023 tarihinde Sinerji bilgisayar üzerinden NZXT C750 80+ Gold güç kaynağı aldım. Ürünü 18.01.2023 tarihinde teslim aldım. Ertesi gün bilgisayarımı kapatıp uyumak istediğimde PSU'dan ses geldiğini fark ettim. Cızırtı sesiydi, hemen güç kaynağını sistemden ayırdım ve ara kablo olmadan prize taktım. Güç kaynağının şalteri kapalı olmasına rağmen halen ses geliyordu ve hafif böyle yanık kokusu olduğunu düşündüğüm bir koku aldım. Tekrar sisteme bağlayıp bir süre güç kaynağını test ettim. Sonuç olarak güç kaynağı ister yükte olsun ister boşta, ister kapalı olsun ister açık ses ne kayboluyor ne de şiddeti değişiyor. Kokuya gelecek olursak güç kaynağının fanını çalışıtırınca koku gidiyor, kapatınca koku tekrar güç kaynağına siniyor. Ek olarak oyun yükleme ekranlarında kısa süreli donma, Mouse'da donma yaşıyordum. Şu an sistemde vs 550 80+ Bronze güç kaynağı takılı ve bu sorunlardan hiçbirini yaşamadım.

Sorum tam olarak şu; Sinerji bilgisayara yazdım onlarda iade alınamayacağını, ürünü arena bilgisayara göndermemi söylediler. Bende ürünümü arena bilgisayara gönderdim. Şu an ürün arena bilgisayarda, kontrol sağlandıktan sonra sağlamdır derlerse ve ürünü tarafıma gönderdiklerinde halen aynı sorunları yaşarsam, tüketici hakem heyetine baş vurmayı düşünüyorum. Peki ben tüketici hakem heyetinde hangi firmayı şikayet edeceğim.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, şikayetinizi bir kısa video bayağı fotoğraf ve garanti durumunu ürünün mutlaka belgeleyin hocam. Bazı PSU kaynaklarında ses ve koku var ama donma sorunu yapıyorsa ve farklı bir PSU ile bir sorun olmadığı görünmüş ise ürün değişim olmadı gerekiyor diye düşünüyorum hocam.

Satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsil olarak sorumludurlar. Ancak tavsiyem faturanız kim tarafından kesilmişse ona karşı yöneltmenizdir. Ayrıca iade alınmayacağı gibi bir durum söz konusu olamaz. Üründe bir ayıp varsa ve bu tespit edilirse tüketicinin hangi seçimlik hakkını kullanacağına satıcı firma müdahale edemez. İsterseniz değişim isterseniz iade isterseniz onarım yaptırabilirsiniz.

TKHK Madde 56 - Garanti Belgesi:
(3)Tüketici bu Kanunun 11 inci maddesinde belirtilen seçimlik haklarından onarım hakkını kullanmışsa, malın garanti süresi içinde tekrar arızalanması veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hâllerinde 11 inci maddede yer alan diğer seçimlik haklarını kullanabilir. Satıcı tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Yeni konular

Geri
Yukarı