YGS ve LYS'ye Çalışmak

RealtimeUfuk

Kilopat
Yer
Beylikdüzü, İstanbul
Arkadaşlar bu sene 12.sınıftan mezun oldum ve şuan Vatan Bilgisayar'da, OEM bölümünde Satış Elemanı olarak çalışıyorum.

Vatan'da çalışmak kimilerinin hayali olabilir ama gerçekten hayal ettiğiniz gibi değil. Tamam kasa topluyorsun güzel ama günün akşamına kadar ayaktasın ve izinlerim haftada 1 gün oda çarşambaya denk geliyor.

Ben bu sene YGS'de üzülerek söylemek istiyorum ki 148 puan aldım, ama hiç ders çalışmadım herkes YGS kasarken ben canım ne istiyorsa onu yaptım ama pişmanım şu an, Vatan'da çalış çalış bir yere kadar. Üniversite okumam gerekli ve bunun için elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım, diploma notumda 68 civarı. Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği istiyorum, YGS ve LYS'ye nasıl çalışmalıyım? Dershaneye gidemem ama Vatan'dan ayrılabilirim. Bazılarınız imkansız diyebilir ama ben bu sene sınırları zorlamak istiyorum. Matematik için bir hoca ayarladım, fen için ise doping hafıza yada hocalara geldik gibi yerlerden yararlanacağım. Hedefim 350 ve üstü puan almak ve 60 bin civarı sıralamaya sahip olmak, bana bunun için neler önerebilirsiniz ? Tecrübeli kişiler gelirse çok minnettar kalırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sene tecrübe edinmiş oldum, senin gibi. Tavsiyelerimi dikkate alman için söylüyorum, YGS sıralamam 919. YGS için matematikte problemlere ve geometriye iyi çalış, iyi öğren. Problemleri sökersen emin ol çok rahatlarsın. YGS matematiğime güveniyorum, istersen eodev.com'da bana çözemediğin soruları atarsın, sana anlatırım. Gerçi hoca ayarlamışsın, o çözer. :D Çok önemli bir tavsiyem, bol bol deneme sınavı al, çöz, 160 dakika zaman vererek. O kadar alışıyorsun ki bir süre sonra, YGS'ye girince bile deneme sınavı çözermiş gibi oluyorsun. Süre yönetimin de iyi olur. Başka konuda bir tavsiye istiyorsan sor. Kendine inan, gireceğin yer çok zor değil.

Son düzenleme:
Hiç çalışmadığına göre senin konu eksiklerin de vardır. Sıralıyorum tavsiyelerimi:

1- Alanında en iyi yayınlardan, her dersten birer tane konu özetli soru bankaları al. Yani konuları kısaca özetleyen ve direk soru çözümüne geçen. Soruların çözümlü olması senin için daha iyi olur.

2- Artık Youtube'da birçok ders anlatan, soru çözen kanal var. Hepsini izle, takip et. Anlamadığın konuları, başka kanallardan da izle. Sonrasında konu özetli kitaplardan yine tekrar et ve çözümlü soruları çöz.

3- Başlangıçta kolay, daha sonrasında zor olan soru bankaları al. Ama bir iki yayınla yetinme, çözebildiğin kadar çöz, alabildiğin kadar al. Soru bankaları, yaprak testler, deneme sınavları, ne varsa. Senin bir an önce konuları tamamlayıp, deli gibi soru çözmen lazım. Galiba hoca da tutmuşsun, çözemediğin soruları, anlamadığın konuları ona sor, anlattır.

4- Çok soru çözmen lazım, hatta sınava yakın zamanlarda tamamen soru çözeceksin. Belki günde en az 500-600 soru çözmen lazım. O kadar önemli yani.

5- Şiddetle tavsiye ediyorum. YGS'yi hallediyim, sonra LYS'ye başlarım diye sakın düşünme. YGS'ye ağırlık ver ama LYS'ye de önem ver, çalış. Yoksa YGS'den sonra o 2 - 3 ayda hayatta yetişmez.

6- Sabırlı ve iradeli olmalısın. Çabuk yorulabilirsin, sıkılabilirsin ama eğer çalışmak değil de okumak istiyorsan bu bir yıl boyunca katlanacaksın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı