Yılın F/P modemi Keenetic Omni DSL incelemesi

Bu incelemeyi telefondan yazacağım için renk vb. uğraşamıyorum. Affola.

Bugün sizlerle birlikte kessinlikle yılın F/P modemi olan Keenetic Omni DSL'i inceliyoruz.

Modemi 11.11'de Trendyol'dan 240TL'ye kupon kullanarak aldım. 18 Kasım'da teslim aldım.
İlk olarak modemin kutusundan;
1 Adet keenetic omni DSL.
1 Adet VDSL splitter.
1 Adet CAT5 utp kablo.
1 Adet DSL ara kablo.
1 Adet splitter ara kablo.
Ve kullanım kılavuzu ile garanti belgesi çıkıyor.

Modemi taktım. Kurdum. Kurulumu çok kolaydı. Ciddiyim çok kolaydı.
Modemin ana kurulumu 3 saat sürdü çünkü Tivibu ayarlamasını bir türlü yapamadım. Sonra modemi resetleyip tekrar kurduktan sonra sadece tivibuya 10 ile başlayan IP atadığımda kolayca çalıştı.

Modemi kurdum anten yönü ayarladım SNR ellemedim gayet iyiydi zaten. Kanal ayarlaması vb. de yaptım ve kurulum tamamlandı.

Modemi çarşamba-cuma günleri arasında kullandım. Abi aşırı iyi. Ciddiyim çok iyi. Benim olduğum kanalda başka kimse yoktu ve şaka gibi ama 2.4GHz ile kabloda aldığım hıza çok yakın bir hız alıyorum.
Odamdan bile 47Mbps aldım. Çok iyi ya.

Modemi 3 gündür kullanıyorum ve ciddiyim çok memnunum. Modem arayüzüne uzaktan erişebiliyorum. USB ile taşınabilir HDD bağladım uzaktan erişebiliyorum. Yani çok iyi.

Ve en güzel kısmı da oyunlardaki ping değerlerim düştü!

Before/After yaparsak.

Before:
Hat zayıflaması: 9.9.
CS:GO ping: 51.
Valorant ping: 20.
LoL ping: 22.
Speedtest ping: 5.
Kablosuz hız: Max 40Mbps (modem yanı)

After:
Hat zayıflaması: 8.2.
CS:GO ping: 38.
Valorant ping: 14.
LoL ping: 16.
Speedtest ping: 4.
Kablosuz hızı: Max 47.2Mbps (modem yanı)

Not: Sonrası kısmındaki ping ölçümleri modem arayüzündeki tanılama sekmesinden yapılmıştır.

Dediğim gibi bu modem aşırı iyi arkadaşlar. Eğer 300 TL bandında bir modem istiyorsanız kessinlikle bunu tercih edebilirsiniz.
Modemle ilgili sorununuz olursa yazabilirsiniz.

Dediğim gibi hiç sorun yaşamadım. Modem cidden çok iyi.
Tek garip tarafı eski modemle olan çekim gücü aşırı fazla değişmedi ama hız çok değişti.

Dediğim gibi bu modeme geçince hem ping değerlerim düştü hem de hat zayıflamam.
Mesela şu an *****.Keenetic. Link (o yıldızları yanlış anlamayın gizlilik için sansürledim.) yazarak bilmem kaç km öteden modeme ve bağlı olan hard diskime erişebiliyorum.

İnceleme anlatabildiğim kadardı. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yani şöyle modemin 2.4GHz'de bile böyle performans vermesi aşırı iyi.
Kanal ayarlaması yaptığım için modemin yanında 47, odamda 46Mbps alabiliyorum. Eskiden odamda 34-36MBPS anca alabiliyordum. Yeni modemde odamdaki hız olarak düşünürsek 12Mbps civarı kazancım oldu. Bu benim için gayet iyi.

Ayrıca şu anda yazlıktayım. Evden, daha doğrusu modemden yaklaşık 200km uzakta.
Ve keendns kullanarak domain adımı ücretsiz aldım. Aslında sistem şöyle işliyor keendns, keenetic. Link - Keenetic. Pro gibi Keenetic'e ait olan domainleri içeriyor. Siz de bu KeenDNS hizmetini kullandığınızda ve kendinize bir domain adı belirlediğinizde sistem o Keenetic. Link'e yeni bir kayıt oluşturuyor ve yerel ağdaki o 192.168. 1. 1'i bu domain ile bağdaştırıyor. Bu sayede biz uzaktan bile 192.168. 1. 1'e bağlanabiliyoruz.
Anladığım kadarıyla böyle.

Bir de 200km uzaktan Valve sunucularına ping atmak da bir başka yahu.

DA - alpolojix ©2020.

Kaynak:
Technopat.
Ben

Dosya Ekleri

• Keenetic-Omni-DSL-İncelemesi-011.jpg
    Keenetic-Omni-DSL-İncelemesi-011.jpg
    129,1 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20201121_004543_770.jpg
    IMG_20201121_004543_770.jpg
    74,8 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleyen: Moderatör: