Keenetic Extra DSL Kullanıcı İncelemesi

Merhabalar. Bir süredir sıkıntı yaşadığım (Wi-Fi bağlantı hatası, DSL sorunları gibi) TTNET'in verdiği eski ZyXEL modemi değiştirmeyi düşünüyordum. Pandemi sebebiyle eve kapandığımız bu günlerde internet kullanımınında artmasıyla bu modemle yaşadığım sorunlar iyice can sıkıcı olmaya başlamıştı. Genel özellikleriyle Wi-Fi 5 standardında, gigabit portlu, usb 3.0 bağlantı desteği sunan bir modem ihtiyaçlarımı görecekti. Bunun için araştırmalarım sonucunda gerek sade tasarımı gerek yazılımsal ve donanımsal özellikleri sebebiyle Keenetic marka modemlere yöneldim. (Bu modemler hakkında bir çok inceleme mevcut, dolayısıyla fazla detaya girmeyeceğim.)

1-Keenetic Omni DSL
Eki Görüntüle 593731
İlk olarak Keenetic Omni DSL modemi inceledim. Yönetilebilir 100 mbit 4 ethernet portu, 2.4 GHz kablosuz bağlantısı, usb 2.0 bağlantı girişine sahip, yazılımsal ve güncel işlevleri haricinde standart bir DSL modem. Açıkçası benim ihtiyaçlarımı karşılayacak düzeyde değildi.

2-Keenetic Extra DSL
Eki Görüntüle 593728
İkinci incelediğim model, Keenetic Extra DSL. Yine aynı şekilde yönetilebilir 100 mbit 4 ethernet portu, usb 2.0 bağlantı arayüzü, 2.4 ve 5 GHz kablosuz bağlantı desteği. Kısaca bakacak olursak Omni DSL den tek extrası, 802.11ac, yani Wi-Fi 5, yani 5 GHz iletişim desteği + yaklaşık 100 TL lik fiyat farkı. 😀 Yine yetersiz geldi.😀

3-Keenetic Giga
Eki Görüntüle 593729
Son incelediğim ürün ise Keenetic Giga modeli. Gigabit portlar, usb 3.0 ve usb 2.0 arayüz, Wi-Fi 5 bağlantı desteği... tam aradığım modem derken birde bakıyorsunuz DSL bağlantı desteği yoktur. SFP ile fiber bağlantı sunuyor. Extra DSL e göre fiyat farkı da bayağı fazla. Üstelik firmanın Giga modelindeki bu özellikleri sunan DSL destekli başka bir modemi de mevcut değil.

Mecburen Extra DSL i tercih etmek zorunda kaldım. Wi-Fi 5 standardı sizin için önemli değilse fazladan 100 TL vermeye gerek yok, Omni DSL işinizi görecektir. Peki diyeceksiniz, "Türkiye şartlarında 100 mbit in altında internet kullanıyoruz gigabit port ne için, hadi onu da geçtik usb 3.0 ne alaka?" Evet çok haklısınız, gigabit hızında internete çıkamıyoruz ancak cihazlarımız arasındaki iletişimde yüksek hızda kullanabileceğimiz en azından 1, 2 portun gigabit olmasını isterdim. Usb 3.0 bağlantı isteğim ise tek port olsa dahi usb çoklayıcıyla bu portu çoklayıp birden fazla harici disk ve yazıcı bağlantısını sağlamak istediğimden kaynaklı. (Bu arada usb 2.0 portu da usb hub ile port çoklamayı destekliyor. Tabi sadece daha yavaş. 😀 )

Açıkçası Extra DSL'in Omni DSL'e göre gerçekten ismini hak eden ekstra bir modem olması için en azından gigabit portlara yer vermesi gerekli diye düşünüyorum. Hadi bu model desteklemiyor bari bu destekleri sunan ara bir model olmalıydı. Tabiki Giga modeliyle birlikte harici bir DSL modem daha alıp istediğim özellikleri gerçekleştirebilirdim. Ancak tek cihazla halledilecek bir iş için iki farklı cihaz kullanmanın gereksizliği ve her zamanki gibi duygusal(💰) sebeplerden ötürü daha düşük özelliklere katlanıyoruz.

Benim isteklerime sahip kişiler için böyle bir konu oluşturmak istedim. Umarım faydalı bir inceleme olmuştur...

Son düzenleyen: Moderatör:
İlla keenetic markasına yönelmenizdeki sebep kullanıcı arayüzü müydü çünkü tam olarak isteklerinizi karşılayan bir model bulaşmamış olmanıza rağmen bu markadan ürün temin etmişsiniz. Modemde bence en önemli unsur yonga extra DSL'de mediatek yonga mevcut en azından o paraları veriyorsanız bence bir Broadcom alabilir diye düşünüyorum. TP-Link VR400 veya tenda V1200 tercih edilebilirmiş. Bende yeni 2 hafta evvel modem aldım keeneticin tek artısı inanılmaz çekici arayüzü bu konuda hakkını yiğemem güzel arayüz yapmışlar ancak bu bir alt modelindede mevcut zaten extra DSL'e bir de şöyle Broadcom yonga koyup fiyatını 50 lira yapsalar bende direk keenetic extra DSL alacaktım.

İlla keenetic markasına yönelmenizdeki sebep kullanıcı arayüzü müydü çünkü tam olarak isteklerinizi karşılayan bir model bulaşmamış olmanıza rağmen bu markadan ürün temin etmişsiniz. Modemde bence en önemli unsur yonga extra DSL'de mediatek yonga mevcut en azından o paraları veriyorsanız bence bir Broadcom alabilir diye düşünüyorum. TP-Link VR400 veya tenda V1200 tercih edilebilirmiş. Bende yeni 2 hafta evvel modem aldım keeneticin tek artısı inanılmaz çekici arayüzü bu konuda hakkını yiğemem güzel arayüz yapmışlar ancak bu bir alt modelindede mevcut zaten extra DSL'e bir de şöyle Broadcom yonga koyup fiyatını 50 lira yapsalar bende direk keenetic extra DSL alacaktım.

Aynen öyle. Gerçekten çok temiz arayüz hazırlanmış. Usb portunu özellikle kullanmak istiyorum ve gerçekten çok gelişmiş özellikler eklemişler porta. Modüler yazılımsal yapıyı çok iyi sağlamışlar. Açıkçası yazılım kısmında yapacağını yapmış firma. Donanımda bazı iyileştirmeler gerek diye düşünüyorum. Gigabit port yok ama wi-fi 5 ile 867mbit hıza erişiliyor. En azından wi-fi ile gigabit hıza yakın iletişim sağlarım düşüncesi ile extra dsl i tercih ettim bende.

Aynen öyle. Gerçekten çok temiz arayüz hazırlanmış. USB portunu özellikle kullanmak istiyorum ve gerçekten çok gelişmiş özellikler eklemişler porta. Modüler yazılımsal yapıyı çok iyi sağlamışlar. Açıkçası yazılım kısmında yapacağını yapmış firma. Donanımda bazı iyileştirmeler gerek diye düşünüyorum. Gigabit port yok ama Wi-Fi 5 ile 867Mbit hıza erişiliyor. En azından Wi-Fi ile gigabit hıza yakın iletişim sağlarım düşüncesi ile extra DSL'i tercih ettim bende.

Yazılımı oldukça iyi şu an için gördüklerimin en iyisi tenda V1200 kullanıyorum stabillik falan çok memnunum ancak keenetice göre arayüz olarak biraz güdük kalmış ancak bu açığını Wi-Fi çekim kuvvetiyle kapatıyor daha önce sinyal alamadığım yerden %70 sinyal verdi bu bile aldırır. Herkesin bir kırmızı çizgisi oluyor sizinkide yazılımmış güle güle kullanın hayırlı olsun hocam.

Yazılımı oldukça iyi şu an için gördüklerimin en iyisi tenda V1200 kullanıyorum stabillik falan çok memnunum ancak keenetice göre arayüz olarak biraz güdük kalmış ancak bu açığını Wi-Fi çekim kuvvetiyle kapatıyor daha önce sinyal alamadığım yerden %70 sinyal verdi bu bile aldırır. Herkesin bir kırmızı çizgisi oluyor sizinkide yazılımmış güle güle kullanın hayırlı olsun hocam.

Siz söyleyince tekrar detaylarına baktım; Açıkçası tplink V1200 ve VR400 e bakmıştım. V1200 de usb port mevcut değildi ve VR400 de ise torrent istemcisi yoktu. Her cihazın bir noktada eksiği çıkıyor, dört dörtlük denilecek cihazlar ise fiyatı ile zorluyor. Bu fiyat aralığında belirttiğim eksiklerine rağmen keenetic bana daha makul geldi.

Çok teşekkür ederim, güzel tercih yapmışsınız size de hayırlı olsun.

Siz söyleyince tekrar detaylarına baktım; Açıkçası tplink V1200 ve VR400 e bakmıştım. V1200 de usb port mevcut değildi ve VR400 de ise torrent istemcisi yoktu. Her cihazın bir noktada eksiği çıkıyor, dört dörtlük denilecek cihazlar ise fiyatı ile zorluyor. Bu fiyat aralığında belirttiğim eksiklerine rağmen keenetic bana daha makul geldi.

Çok teşekkür ederim, güzel tercih yapmışsınız size de hayırlı olsun.
1592356337533.png

Bence yanlış hatırlıyorsunuz hocam usb port mevcut cihazda :)

Kneetic Extra ürününü satın almak istiyorum. Güvenilir ve uygun fiyattan satan bir satıcı biliyor musunuz?
Merhabalar, ben ürünü hepsiburada da OVY satıcısından almıştım. Bu satıcıdan farklı bir kaç alışverişimde olmuştu. Hiçbir ürününde sıkıntı yaşamadım, kargolama sürecide hızlı oluyor.

Fiyat uygunluğu konusu için birşey diyemeyeceğim, dolar kuruna bağlı olarak benim aldığım zamanda biraz daha uygundu.

Bu arada yorumda Keentic Extra dan bahsetmişsiniz. Extra ve Extra DSL arasında fark var. Extra router, Extra DSL ise modem router. İhtiyacınıza göre bunu dikkate almanızı öneririm.

Şimdiden hayırlı olsun. 😃

Extra DSL olanı lazım bana yani modem olarak kullanacağım. @Hasan Eren Emir
Merhabalar, ben ürünü hepsiburada da OVY satıcısından almıştım. Bu satıcıdan farklı bir kaç alışverişimde olmuştu. Hiçbir ürününde sıkıntı yaşamadım, kargolama sürecide hızlı oluyor.

Fiyat uygunluğu konusu için birşey diyemeyeceğim, dolar kuruna bağlı olarak benim aldığım zamanda biraz daha uygundu.

Bu arada yorumda Keentic Extra dan bahsetmişsiniz. Extra ve Extra DSL arasında fark var. Extra router, Extra DSL ise modem router. İhtiyacınıza göre bunu dikkate almanızı öneririm.

Şimdiden hayırlı olsun. 😃
Keenetic Extra DSL AC1200 4x5dBi Cloud VPN WPA3 Amplifier Fiyatı (hepsiburada.com) ürün bu değil mi? Satın alıyorum?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı