YKS 2022 için tavsiye

sithb

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi günler. Anlatabildiğim en kısa şekilde durumumu özetlemek gerekirse liseden mezun olalı birkaç sene oluyor ve şu an bir bölüme kayıtlıyım. Liseyi tamamen boş geçirdiğim için daha iyisini yapabileceğimi düşünüyorum ve sınava tekrar girmek istiyorum. Ortalamam 70, MF'den gireceğim. Hedef olarak 20k yerleştirme istiyorum. Bu seneki sınava denemek için girdim. TYT Türkçe ve matematik 25+, fen 10+, AYT mat 10-15, fenler de baya kötü haliyle konuları bilmediğim için. Sorularıma gelecek olursak:
  • Nasıl ders çalışmalıyım? Mesela ders ders mi ilerlemeliyim yoksa birden fazla dersi aynı anda mı götürmeliyim? Eğer gün içerisinde birden fazlaysa kaç ders uygun olur?
  • Her konuyu bitirince elimde olan test kitaplarında da o konuları bitireyim mi yoksa birkaç konuda bir veya komple ders bitince mi kitaplara geçeyim? Her ders için konuları tamamen bitirene kadar birer kitap yeterli midir yoksa daha fazla mı çözmeliyim her konu bitirişimde?
  • Günlük kaç saat ders çalışmayla başlamalıyım ve kaçar dakika ders/dinlenme uygun olur?
  • Konuları dinlemek için Youtube'da Türkçe için Kadir Gümüş, matematik için Eyüp B, geometri için Kenan Kara, fizik için Umut Öncül, kimya için Kimya Adası, biyoloji için Barış Hoca Biyoloji düşünüyorum. Bunların yerlerine başka önerileriniz var mı yoksa uygun mudur bu liste? Sosyal kanallarına ne önerirsiniz?
  • Paragraf ve problem çözmeye ne zaman ve ne kadarla başlamalıyım?
  • Deneme çözmeye ne zaman başlamalıyım?
  • Kaynak olarak ne önerirsiniz? Çözümlü olurlarsa güzel olur.
  • Şu an için aklıma gelen başka soru yok ama sizin önerebileceğiniz başka şeyler varsa onları da okumak isterim.

Şöyle ki klasik ders çalışma yöntemleriyle ilerlemek bence daha doğru. Ders çalışırken müzik dinleme bu konuda koçluk yapacak hocalar var mesela:
Gri Koç
Bekir Avşar (Biraz strese sokar hatta baya ama dediklerini harfiyen yapmasan bile teknikleri işe yarayabilir.)

Paragraf ve problem çözmeye başlayabilirsin Ocak ayına kadar devam edersin sonra ufaktan denemelere başlarsın.

Youtube hoca olarak:
Geometri:
Kesinlikle Kenan Kara

Fizik:
Ertan Sinan Şahin
Fizikle Barış

Kimya:
Kimya Adası tek başına yeterli olur bence.

Biyoloji:
Bekir Avşar veya Selin Hoca

Ayrıca TYT ve AYT için ders kitaplarına şiddetle bakmanı öneririm.

Kaynak olarak
Karekök
Acil
Çözüm
345
Bilgi Sarmal
Aydın
tarzı kaynakları inceleyebilirsin. Şimdiden kolay gelsin psikolojik olarak zor bir süreç geçireceksin hazır ol.

Merhaba öncelikle hedef belirlemelisin . Hedef benim gözümde 2 ye ayrılır . 1 - Ana Hedef : Ana Hedef bence günü en iyi şekilde değerlendirmektir . Herkesin 24 saati var ve bunu iyi verimli odaklı değerlendiren kazanıyor .
2- Yan Hedef : Meslek , Sıralama vs vs vs . Biz günü iyi değerlendirirsek hedefimiz atıyorum 30k ama biz günü çok iyi değerlendirdik ve 5k ya girdik yan hedefimiz başka üni oldu mesela o yüzden bence böyle daha mantıklı en azından ben böyle düşünüyorum . Hedef belirledikten sonra yapabileceğine yürekten inanman ve en iyisini yapman elinden gelenin .
Ders çalışma da bence şöyle olur . Ders çalışma 3 e ayrılır ,
1-Konunun Temelleri : Konu temelleri kitap , ders konu videosu , konu anlatımı , dershane , okul . Bunlar ile temelleri öğrenilir . Hoca tahtada en fazla ne kadar soru çeşidi çözer ki ? ÖSYM farklı bakmayı sorgulamayı istiyor , yorumlama , okuduğunu hızlı anlamayı istiyor yani paragraf a probleme 1 kez bakman gerekiyor 2 bakınca zaman gidiyor yani zaman çok önemli .
2-Konunun Detayları: Konu Detayları ise soru , deneme ile olur . Ne kadar soru çözdüğün değil , ne kadar çok Soru Çeşidi çözdüğün önemlidir . Sadece çözmen de önemli değil çözeceksin yanlışlarına bakacaksın mantığını kavrayacaksın öğreneceksin . Deneme çözeceksin . İşin sırrı çok deneme çözmek ve detaylarına çok iyi bir şekilde hakim olmak . ÖSYM artık temel den ziyade çok detay soruyor . Detay içinde soru tarzı önemli . Paragraf Problem çöz her gün 2 3 test ile başla ama her gün çöz . 30 dakika her gün kitap oku . Bilinçaltının Gücü isimli kitabı rahatlıkla öneririm . Klasikleri de öneririm .
3-Tekrar: Bir konuyu öğrenmek değil UNUTMAMAK tır önemli olan . Herkes öğreniyor ama unutmamak önemli . Unutmamak için de bol bol deneme soru tarzı . Tekrar ders notu ile de yapılır ama deneme soru tarzı en iyi tekrar yöntemidir .

Sorularına gelicek olursam : Nasıl çalışmanı belirttim yukarıda ama kendine göre ayarla kesinlikle kendi düzenini kur . Herkes özgündür yüzde yüz yarıcak demiyorum ama bunları yaparsan kendime ve birçok öğrencide bunları gördüm bunları yapanlar başarıya ulaşanlar oluyor genelde . Kaç ders konusu da bireysel . Tek ders alma bence . 2 temel ders mat fen gibi 1 de yan ders almanı öneririm bana sorarsan . Kaç saat te bireysel ama 1 2 saat çalışarak zor . Dershane harici 4 5 ideal gibi duruyor . Minimum ama . Konudan hemen sonra çöz . Mesela Fonksiyonlar çalıştın direk soru çöz . Kaç kitap ta bireysel bence Matematik te 2 3 fen de ise 1 2 yeter . Tamamen anlayıp anlamamana bakıyor . Anlaman önemli güzelce çözsen 1 kitap bile yeter dicem ama soru tarzı çok önemli . Yapamadıkların seni geliştririr kesinlikle yapamadığın derslere bak . Yaptıklarını zaten yapıyorsun . Kanal konusu ise Matematik Mert Hoca , Biyoloji Selin Hoca. Fundamentals , Fizik VİP Fizik , Benim Hocam güzel . Paragraf probleme hemen bu gün başla . ne kadar çözdüğünün önemi yok ne öğrendiğinin önemi çok . Deneme de haftada 1 genel deneme olabilir . Branş denemelerini konu bitirince çöz derim ama hemen değil konu bitti soru çözdün sonra 2 3 hafta 1 ay geçti sonra 1 2 deneme atarsın kalıcı olur o konu sende . Kaynak için de seviyene uygun kaynak al . Sınav sorularını çöz çıkmış sınav sorularını . Konu anlatımlı alma bence kendi notlarını kendin al ve internetten bulabilirsin konuları onun yerine deneme al . Bol deneme çöz . Kendi programını kendin yap . Saatlik yapma bence hafatlık yap . Bu hafta hangi konuları bitirebilirim ? Günde kaç saat çalışabilirim ? Kendime günde ne kadar zaman ayırabilirim ? Kendine göre ayarla saatlik yapma bence günlük tut deftere yaz bugğn naptığını . Haftalık program yap niye diyorum çünkü günlük yaparsan mesela senin fonksiyonları anlaman belki 5 gün sürecek belki 5 6 saat nereden bileceksin ? Esnek yap planını . Mesela bu hafta şunu şunu yapmayı hedefliyorum . Şu kadar çalışmam lazım minimum . Her gün paragraf problemi kesin ama kesin ekle . Geometri de her gün 1 2 soru çöz . Paragraf Problem Geometri hemen sonuç alıcağın dersler değil her gün düzenli yapmalısın . Günlük program yaparsan mesela işin çıktı bozulur hiç çalışamadın o zaman da zaten yapamıyorum vs dersin moralin bozulur . O yüzden haftalık ama günlük yapabiliyorsan yap tamamen kendi fikirlerim ve çevremde hedeflerine ulaşanlar sadece derste değil başka konularda da hedefine ulaşan insalarda gözlemlediklerimi de yazdım umarım faydam olmuştur . Başarılar dilerim :))
Öncelikle herkese iyi günler. Anlatabildiğim en kısa şekilde durumumu özetlemek gerekirse liseden mezun olalı birkaç sene oluyor ve şu an bir bölüme kayıtlıyım. Liseyi tamamen boş geçirdiğim için daha iyisini yapabileceğimi düşünüyorum ve sınava tekrar girmek istiyorum. Ortalamam 70, MF'den gireceğim. Hedef olarak 20k yerleştirme istiyorum. Bu seneki sınava denemek için girdim. TYT Türkçe ve matematik 25+, fen 10+, AYT mat 10-15, fenler de baya kötü haliyle konuları bilmediğim için. Sorularıma gelecek olursak:
  • Nasıl ders çalışmalıyım? Mesela ders ders mi ilerlemeliyim yoksa birden fazla dersi aynı anda mı götürmeliyim? Eğer gün içerisinde birden fazlaysa kaç ders uygun olur?
  • Her konuyu bitirince elimde olan test kitaplarında da o konuları bitireyim mi yoksa birkaç konuda bir veya komple ders bitince mi kitaplara geçeyim? Her ders için konuları tamamen bitirene kadar birer kitap yeterli midir yoksa daha fazla mı çözmeliyim her konu bitirişimde?
  • Günlük kaç saat ders çalışmayla başlamalıyım ve kaçar dakika ders/dinlenme uygun olur?
  • Konuları dinlemek için Youtube'da Türkçe için Kadir Gümüş, matematik için Eyüp B, geometri için Kenan Kara, fizik için Umut Öncül, kimya için Kimya Adası, biyoloji için Barış Hoca Biyoloji düşünüyorum. Bunların yerlerine başka önerileriniz var mı yoksa uygun mudur bu liste? Sosyal kanallarına ne önerirsiniz?
  • Paragraf ve problem çözmeye ne zaman ve ne kadarla başlamalıyım?
  • Deneme çözmeye ne zaman başlamalıyım?
  • Kaynak olarak ne önerirsiniz? Çözümlü olurlarsa güzel olur.
  • Şu an için aklıma gelen başka soru yok ama sizin önerebileceğiniz başka şeyler varsa onları da okumak isterim.
TYT Sosyale değinmeyi unutmuşum . Kesinlikle TYT Sosyali es geçme . TYT Sosyalde öne atıcak seni çünkü . Benim Hocam tarih için kullanabilirsin anlamadığın yerlerde . Coğrafya için Yavuz Tuna var ama bence konu ile vakit geçme kolay orta kaynaklardan 1 soru bankası al sadece deneme soru bankası ile halledilir bence tyt sosyal . TYT sosyalde direk tanımdan ziyade tanımı verip mantığa yatkın soru soruyorlar . Belirli konuları bilmelisin belirli tanımları . O yüzden de çok soru çıkan konulara bakabilirsin . Notları sürekli görebileceğin yerlere asabilirsin mesela bu kalıcılığı arttırır bilinçaltına işler çünkü . Kaç dakika ders te kişisel . Kimi zaman 2 saat oturursun çok verim alırsın kimi zaman 10 dakika sonra sıkılırsın . İşte bu zamanlarda asla pes etme . Sonuçta hedeflerin için bu yolda yürüyorsun . Hedeflerine sıkı sıkıya bağlı kal . Ne yaparsan hedeflerin için .

Son düzenleme:
Nasıl ders çalışmalıyım? Mesela ders ders mi ilerlemeliyim yoksa birden fazla dersi aynı anda mı götürmeliyim? Eğer gün içerisinde birden fazlaysa kaç ders uygun olur?
  • Gün içerisinde iki dersi bir arada götürmek iyi olur. Gün içerisinde iki dersi çalışıp hafta sonları genel tekrar yapabilirsin.
Deneme çözmeye ne zaman başlamalıyım?
  • TYT konularını en geç Kasıma kadar bitirmeye çalış. Kasım gibi TYT denemeleri çözmeye başlanabilir. AYT hakkında bir yorum yapamayacağım.
Kaynak olarak ne önerirsiniz? Çözümlü olurlarsa güzel olur.
  • 345, 3D, Bilgi Sarmal, Karekök yayınları genel olarak köklü yayınevleri ve güzel kitaplardır. Bildiğim kadarıyla video çözümleri de var. Onlara bakabilirsin.

Geri
Yukarı