YKS 2022'de 50 bin sıralama yapan bilgisayar mühendisi diplomalı işsiz midir?

KONT4Y

Decapat
Arkadaşlar herkese merhaba. 2022 YKS sonuçları açıklandı ve ben de üniversite adaylarından biri olarak birkaç sorum var. Öncelikle kendimden bahsedeyim. YKS 2022'de Say'da "56.000" sıralama yaptım ve bilgisayar mühendisliği.
Lisans programına girmeyi düşünüyorum, ileride de daha çok "software" tabanlı büyük şirketlerde kariyerimi devam ettirmek/buralara ulaşmak istiyorum. Ama ne yazık ki -çoğu öğrenci gibi- sabancı, koç, bilkent. Gibi yerlere burslu giremediğim için (%50 ile de giremiyorum hiçbirine) kafamda birkaç soru ve yol var sormak istediğim. YÖK Atlas geçen sene sıralamalarına baktığımda.
İstanbul'da ve Anadolu'nun birkaç yerinde "ücretsiz" veya "tam burslu" girebileceğim üniversiteler var. Lakin sizin de anlayacağınız gibi bu üniversiteler, insanlar arasında çok da "kalburüstü, prestijli, öf çok iyi yer" olarak bilinen yerler değil.

Bunlar: İstanbul'da; haliç, altınbaş, beykoz, İzmir'de katip çelebi, Manisa'da celal bayar, aydın'da adnan menderes, Muğla sıtkı koçman üniversiteleri.

Kafamda daha çok İstanbul veya İzmir'in olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim (İç Anadolu'da yaşıyorum.). Hem iş imkanları hem de network (insanlar arası iş bağlantısı) açısından.

Şunu da belirteyim: Buradaki kriterim öğretim ücreti vermemek (kirayı ucu ucuna karşılayabilecek durumu var ailemin) ve İngilizce olan lisans programlarını seçmekti. En nihayetinde kariyerimde ilerledikçe Türkiye'de kalma niyetim yok. Ama.
Farklı bir yorumunuz olursa onu da dinlerim tabii ki.

Soruma gelirsek: Buralardan mezun/okuyan kişiler deneyimlerini, aldıkları eğitimi, staj kabul durumlarını, mezun olduktan sonraki iş imkanlarını, kabul aldıysa da almadıysa da yaptıkları projeler ile nereye gelebil-
Diklerini, üniversite akademisyen kalitesini, network (insanlar arası iş bağlantısı), okul imkanlarından bahsederse çok sevinirim. Son sorum da şu: "'koç, sabancı...' mezunu değilsen o büyük şirketlerde çalışman/staj yapman çok zor, sana mı kaldı?" vs. ne kadar doğru?
Çünkü biz öğrenciler hiçbir şeyin tam işlemediği ve net görünmediği ülkemizde kariyerimizi belirlemede çok dikkatli olmaya çalışıyoruz ve işsiz kalmak istemiyoruz. Bu yüzden insanlar YKS'den sonra bir, iki, üç kere daha sınava giriyor. Şimdiden.
Yardımcı olanlara çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam başka forumda okuduğuma göre Boğaziçi,koç vs okumuyorsak boşuna okuyormuşuz bende 51k yaptım yıldırım beyazıt elektrik elektronik düşünüyordum ama insanlar çok iç karartıcı

Şuan düşünüyorum mezuna mı kalsan tercih mi yapsam diye bende kararsızım ama bilgisayar mühendisliği kendini geliştirmekle ilgili şirketler mülakatta nasıl alıyor bilmiyorum üni ye bakıp alıyorlarsa saçma olurdu her üni de ki kişi dolu değil bence yetkinliğini filan ölçeller ama burada ki şirketler nasıl yaparlar bilmiyorum

Hocam başka forumda okuduğuma göre Boğaziçi,koç vs okumuyorsak boşuna okuyormuşuz bende 51k yaptım yıldırım beyazıt elektrik elektronik düşünüyordum ama insanlar çok iç karartıcı

Şuan düşünüyorum mezuna mı kalsan tercih mi yapsam diye bende kararsızım ama bilgisayar mühendisliği kendini geliştirmekle ilgili şirketler mülakatta nasıl alıyor bilmiyorum üni ye bakıp alıyorlarsa saçma olurdu her üni de ki kişi dolu değil bence yetkinliğini filan ölçeller ama burada ki şirketler nasıl yaparlar bilmiyorum

Gerçekten eğer ismi bilinmedik üniversitelerde okumayı düşünüyorsanız okumamak daha iyi. 4 yılınızı çöpe atmak yerine bir şekilde yurt dışına gitmeye çalışmak kat kat daha iyi olacaktır.

Hocam o zaman ilk 30k dışındakilerin tercih yapması saçmalık oluyor ben İngilizce okumak istiyorum. mesela bilindik gazide türkçe geliyor ne yapayım şimdi kafam çokk karışık

Bence değildir. İşe girerken o puana bakmazlar kardeşim. Bilişim teknolojileri öğrencim kadıköyde ajansa başvurdu ve 1 saat uygulama yaptırdılar. Başarılı olunca ve mesleğini sevince sonrasında 7 yıl aynı firmada çalıştı. Üniversiteye gitti ve tüm harç paralarını şirket karşıladı.

Diyeceğim şu: İşinizi sevin. İngilizce öğrenin. Uzman olmak için genç yaşınızda sabah akşam çalışın. Sonra meyvesini rahat rahat yersiniz.

Hayırlı olsun.

Bence değildir. İşe girerken o puana bakmazlar kardeşim. Bilişim teknolojileri öğrencim kadıköyde ajansa başvurdu ve 1 saat uygulama yaptırdılar. Başarılı olunca ve mesleğini sevince sonrasında 7 yıl aynı firmada çalıştı. Üniversiteye gitti ve tüm harç paralarını şirket karşıladı.

Diyeceğim şu: İşinizi sevin. İngilizce öğrenin. Uzman olmak için genç yaşınızda sabah akşam çalışın. Sonra meyvesini rahat rahat yersiniz.

Hayırlı olsun.
Hocam işte gazide türkçe okumaktansa yıldırım beyazıtta İngilizce okumak daha mantıklı geliyor ama mezuna kalıp daha iyi bir yere gitme fikride aklıma yatıyor

Klişe söz ama iş insanın kendisinde de bitiyor. Tabii ki ODTÜ, İTÜ gibi üniversitelerin mezunları diğer üniversitelerin mezunlarından 2-0 önde başlıyor olabilir ama sizin onlara yetişmeniz zor olsa da imkansız değil. Gerçekten meslekte iyi olmak isteyen biri için de zor olmaz bence.

Zaman kaybetme bence, aldığın puan zaten zeki ve çalışkan olduğunuzu gösteriyor.👍Gazi'yi çöpe atamam ama İngilizce olarak bir alanda okumak sizi mecburen öğrenmeye iter ve geleceğiniz kurtulur.

Hocam haklılık payınız var ama herkes farklı birşey söylüyor o yüzden kararsız kalıyorum Yıldırım Beyazıtta elektrik elektronik yada endüstri okunur mu . Yoksa gazide türkçe makine, endüstri mi?

Zaman kaybetme bence, aldığın puan zaten zeki ve çalışkan olduğunuzu gösteriyor.👍Gazi'yi çöpe atamam ama İngilizce olarak bir alanda okumak sizi mecburen öğrenmeye iter ve geleceğiniz kurtulur.
Hocam aslında 2020 gibi bekliyordum bu kadar kötü bir sonuç gelince üzüldüm potansiyelimi gösteremediğimi düşünüyorum

Ya boşa okuyormuşuz tabiri tabii ki de doğru değildir. Bilg. mühendisliğine 300.000 ile giren de var. Ama köklü üniversitelerin hocalarının referansı, olanakları göz önüne alındığında 50k'da insan gitmek istemeyebiliyor. Öte yandan Kanada, Almanya vs. de olmadığımız için bir sene hazırlanmak da sıkıntı. Hem maddi açıdan hem de gitgide nüfus artıyor, her geçen gün öğrencilerin "grind" seviyesi artıyor kazanmak zorlaşıyor. Bakalım tercih dönemine kadar bu forumu takip edeceğim senin de takip etmeni öneriyorum. Ona göre kararımızı veririz.

İkinci bir sorun da "kariyer . net" ten baktığıma göre firmalar genelde browser tabanlı yazılımcı istiyor. Belki biraz da IOS, android app. Hiç bilgisayar uygulaması Mac uygulaması geliştirmeyi isteyenle karşılaşamadım. Ben mesela buralarda geliştirmek istiyorum kendimi ama iş bulamamaktan korkuyorum hiç ilana denk gelmediğim için.

Geri
Yukarı