YKS bölüm seçimi nasıl olmalı?

ilhandndr

Femtopat
Daha fazla  
Yazılım mühendisliği bölümüne aşırı derecede ilgim var.
Eşit ağırlık öğrencisiyim. Sizce ön lisans programı olan bilgisayar programcılığı bölümünden DGS ile yazılım mühendisliğine geçmek mantıklı mı? Veya geçebilir miyim?
Ve hangi üniversiteyi seçmeliyim?

Sayısala yönelme şansınız yok mu? Sayısaldan tercih yapabilirsiniz. Ya da eşit ağırlıktan alan YBS(yönetim bilişim sistemleri) de düşünebilirsiniz. Yazılım ağırlıklı oluyor diye biliyorum ama çalışma yelpazesi bayağı bir geniş. Üniversite olarak tabii belli başlı üniversiteler var zaten ama bu soruyu daha çok; "sıralamam şu, hangi üniversiteyi seçmeliyim?" gibisinden sorabilirsiniz. Yoksa tabii ki bir İTÜ ODTÜ tercih edilebilecek üniversiteler. Ben olsam kalan zamanımda sayısal gibi çalışıp sayısaldan tercih yapardım. DGS çok mantıklı değil gibi.

Daha kolay olan lisede sayısal sınıfa geçip öyle hazırlanmak değil mi? Geçememe gibi bir durumunuz varsa bir şey diyemem ama, işiniz zor olur. DGS'de kontenjan çok az, girmesi zor oldukça.

Şu anda 12. sınıf olduğum için sınava hazırlandığım için açıkçası kendime fazla güvenemiyorum.

Zaten ilginiz varsa üniversitesini okumasanız da yazılımcı olabilirsiniz. Başka bir bölüm okumaniz durumunda hem yazılım hem o meslek sizi daha iyi yerlere getirebilir. Daha da zorlayabilir veya riskli bir durum da olabilir. Ben de yazılım isterdim ama internetten öğrenmeyi tercih ettim.

Yazılım mühendisliği bölümüne aşırı derecede ilgim var.
Eşit ağırlık öğrencisiyim. Sizce ön lisans programı olan bilgisayar programcılığı bölümünden DGS ile yazılım mühendisliğine geçmek mantıklı mı? Veya geçebilir miyim?
Ve hangi üniversiteyi seçmeliyim?

DGS de mühendisliklerin puanı çok yüksek onun yerine daha çok çalışıp direkt mühendliği kazanmayı hedefleyin.

DGS'ye güvenerek iş yapmanızı pek önermiyorum, hiç de kolay bir şey değil. Şu andan "Ben yaparım." demekle olacak iş değil. Mühendislik istiyorsanız sayısala geçin, çalışmaya başlayın. Bu sene istediğinizi yapamayacak olsanız bile gerekirse mezuna kalır 1 sene daha çalışırsınız, DGS'ye güvenmekten daha iyidir bence.

Şu anda 12. sınıf olduğum için sınava hazırlandığım için açıkçası kendime fazla güvenemiyorum.
DGS'ye de güvenilmez bence, çünkü doğru düzgün üniversiteler 1 kişi alıyorlar genelde, bazen 2 kişi. Mezuna kalmak gibi bir şansınız varsa ya onu denersiniz, ya da YBS için çabalarsınız, yazılım ve işletme yönetimi disiplinlerinin karması, kimi üniversite müfredatta yazılıma önem veriyor, kimisi de işletmeye, ona göre tercih yaparsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı