YKS çalışma şeklim doğru olur mu?

mkataturk

Hectopat
Makaleler
1
Yapamadığımın değil de yapabildiğim dersin üzerine gitmek daha mantıklı geldi. Şöyle anlatayım: benim sözelim iyidir, sayısalım berbat. Mesela TYT için Türkçede 40 soru var. En kötü 25 net yapıyorum. Sosyal bilgiler kısmında 15 kolay bir şekilde yapabiliyorum. Yani türkçeden 40 yapmaya zorlasam sosyalde 20 yapmaya zorlasam matematik ve fene uğraştığımdan daha çok sonuç alırım diye düşünüyorum. Çünkü sayısalım kötü.

Yapamadığımın değil de yapabildiğim dersin üzerine gitmek daha mantıklı geldi. Şöyle anlatayım: benim sözelim iyidir, sayısalım berbat. Mesela TYT için Türkçede 40 soru var. En kötü 25 net yapıyorum. Sosyal bilgiler kısmında 15 kolay bir şekilde yapabiliyorum. Yani türkçeden 40 yapmaya zorlasam sosyalde 20 yapmaya zorlasam matematik ve fene uğraştığımdan daha çok sonuç alırım diye düşünüyorum. Çünkü sayısalım kötü.
Hocam seçeceğiniz mesleğin hangi alanda olduğunu araştırın, söylediğinize göre sözel alanında sınava gireceksiniz, bu söylediğiniz taktik TYT sınavı için pek iş görmez, en azından 40 sorudan 10 matematik yapmaya gayret gösterseniz yine iyi puan alırsınız, ha ben yapamıyorum diyorsan ve boşuna zamanım gitmesin diyorsan konu çalışmak yerine, TYT mat ve TYT fen bilgisi denemeleri çözebilirsin.

Ben aynı hatayı sosyalde yaptım hocam, 5 net felan çıkardım. Tavsiyem az da olsa denemeler üzerinden soru tiplerini kafanıza yerleştirin.

Hocam seçeceğiniz mesleğin hangi alanda olduğunu araştırın, söylediğinize göre sözel alanında sınava gireceksiniz, bu söylediğiniz taktik TYT sınavı için pek iş görmez, en azından 40 sorudan 10 matematik yapmaya gayret gösterseniz yine iyi puan alırsınız, ha ben yapamıyorum diyorsan ve boşuna zamanım gitmesin diyorsan konu çalışmak yerine, TYT mat ve TYT fen bilgisi denemeleri çözebilirsin.

Ben aynı hatayı sosyalde yaptım hocam, 5 net falan çıkardım. Tavsiyem az da olsa denemeler üzerinden soru tiplerini kafanıza yerleştirin.

Hocam çözdüğüm denemelerden yola çıkarak yazdım. Seçeceğim meslek sözel oluyor ama daha sınava çok var yine de matematik, fen çalışacağım tabii ki.

Türkçe dersinde zaten 25 net yapıyorsan tüm odaklanmayı o zaman niye ona veriyorsun? Türkçe de zorlasan yapacağın en fazla net 35'dir. Matematikte de herkesin yapabileceği basit 10-15 soru oluyor ve 5-10 daha fazla Türkçe yapmak için standart sapması yüksek olan dersten çalışmayı vazgeçiyorsan da sınava hiç çalışma daha iyi. Türkçe'den 40 yapacağının ya da Sosyal'den 20 yapacağının bir garantisi yok. Garantisini verebiliyor musun? Her derse eşit çalış o yüzden.

Buradan Türkçe önemsiz gibi bir yazı çıkmasın, her ders tabii ki önemli ancak sırf Matematik yapamıyorum deyip Matematiğe çalışmazsan da zaten yapamazsın. Çalışmayı denedin mi de yapamadım diyorsun? Önemli olanı da bu.

Yani Türkçe'den 40 yapmaya zorlasam sosyalde 20 yapmaya zorlasam matematik ve fene uğraştığımdan daha çok sonuç alırım diye düşünüyorum. Çünkü sayısalım kötü.
Mantığınız doğru değil. Netlerinizin artış hızı zamanla azalır. Bir derste 10 netten 20 nete çıkmak ile 30 netten 40 nete çıkmak aynı zorlukta değil. Ayrıca deneme sınavlarında stabil olarak 35+ yapsanız da gerçek sınavda bu bir miktar düşebilir.

Matematik ve fenden, tam olarak bir sayı veremeyeceğim ama belirli bir netin üzerinde yapmak gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı