YKS fizik nasıl çalışılmalı?

TYT fizik için birkaç video ve test yeterli. Ama AYT nin oturması biraz zor. Öncelikle AYT için video izleme. Çünkü AYT yorumlama biçimini ölçüyor. Başkalarının yorumlarını bırakıp kendin yorum oluşturmalısın. Bütün formülleri içeren bir defter oluştur, kendi yazınla. Yanına alacaksın o defteri, açacaksın soru bankasını, başlayacaksın çözmeye. Çok zorlanmadığın sürece hocalara soruları götürme. kendin bulmaya çalış. kafanı zorla. Birkaç test yaptıktan sonra geri çorap söküğü gibi geliyor. Başka türlü iyi bir fizik neti çıkaramazsın.

Fizik mantık işidir. Mühendislik okumuş biri olarak söylüyorum fizikte mantığı kavrarsanız soru kaç takla atarsa atsın çözersiniz. Yapmaniz gereken tek şey soruları gerçekle bağdaştırıp kafa çalıştırıp çözmek.

Sadece bilgi yeterli değil. Odaklanıp konuyu herşeyiyle net anlayıp çözmek.

Öncelikle birimleri çok iyi bilmelisiniz. Pascal nedir? Hızın birimi ne? Fiziğin başında öğretilen konulardi sanırım. Fiziğin Doğası mıydı bölümün adı hatırlamıyorum. Uzun yıllar oldu.

Belki sorunun cevabı değil yazdıklarım ama anlamakta zorlandığını sezdim. Yöntem gösteriyorum.

Fizikte herşeyin mantığı vardır.
Aynen öyle. Kendi yorumunu kendi gerçekliğini katıcaksın olaya.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı