YKS için dershane şart mı?

375973

Hectopat
Makaleler
6
11.sınıfım. Etrafımdaki çoğu kişi dershaneye gidiyor, dershaneye gitmeyen tek kişi olabilirim. Ancak dershaneye giden arkadaşlarım memnun değil, hepsi 5-20bin arasında değişen ücretler ödüyor. Yazın ortasından beri gidiyorlar, verim alamıyorlar, notları olması gerekenden daha düşük ve netlerinde herhangi bir artış yok. Üzerine ek olarak da dershane onları yorduğu için evde ders çalışamıyorlar.

Okulumdan memnun değilim, kendi planlarımı ve tekrar programlarımı hazırlayarak konularımı ilerletiyorum. Bu yüzden de 2.dönem açık liseye geçiyorum. Günde 6 saat civarı ders çalışmak benim için zor bir şey değil, yapabiliyor ve ilerleyebiliyorum. Dershaneye gitmeyi düşünmüyorum ancak bu kadar kişinin dershaneye gitmesi acaba hata mı yapıyorum düşüncesi getiriyor.

Dershane şart mı? Dershane olmadan olmaz mı?

Şu an planlarıma göre 6 ay evde dershanesiz ilerlemek var. Eğer yapabilirsem ve başarılı olursam evde olmaya devam edeceğim, eğer sorun yaşarsam yazın dershaneye yazılmayı düşüneceğim. Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Sizle aynı sayılırız, ben açığa geçmedim ama karantina olduğundan okul yoktu zaten. 11. sınıfın 2. döneminden sonraki bütün konuları evden/YouTube’dan çalıştım. Ki okuldan/dershaneden kaliteli hocalar var.
Sınava 3-4 ay kala da yakın bir dershane ile görüştüm ve deneme sınavlarına girmeye başladım.
Yani sonuç olarak çevrenizi takmayın. Şu an dershaneye giden çoğu arkadaşım tekrar sınava hazırlanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
11.sınıfım. Etrafımdaki çoğu kişi dershaneye gidiyor, dershaneye gitmeyen tek kişi olabilirim. Ancak dershaneye giden arkadaşlarım memnun değil, hepsi 5-20bin arasında değişen ücretler ödüyor. Yazın ortasından beri gidiyorlar, verim alamıyorlar, notları olması gerekenden daha düşük ve netlerinde herhangi bir artış yok. Üzerine ek olarak da dershane onları yorduğu için evde ders çalışamıyorlar.

Okulumdan memnun değilim, kendi planlarımı ve tekrar programlarımı hazırlayarak konularımı ilerletiyorum. Bu yüzden de 2.dönem açık liseye geçiyorum. Günde 6 saat civarı ders çalışmak benim için zor bir şey değil, yapabiliyor ve ilerleyebiliyorum. Dershaneye gitmeyi düşünmüyorum ancak bu kadar kişinin dershaneye gitmesi acaba hata mı yapıyorum düşüncesi getiriyor.

Dershane şart mı? Dershane olmadan olmaz mı?

Şu an planlarıma göre 6 ay evde dershanesiz ilerlemek var. Eğer yapabilirsem ve başarılı olursam evde olmaya devam edeceğim, eğer sorun yaşarsam yazın dershaneye yazılmayı düşüneceğim. Düşüncelerinizi merak ediyorum.
Denemeler için mutlaka bir dershane ile anlaşın. Toplu ücret talep edenler veya sınav başı ücret alanlar olur. Bütçenize göre konuşun ve denemelere mutlaka girin. Ders kısmında disiplinliyseniz dershanenin önemi yok.

Şu an dershaneye giden çoğu arkadaşım tekrar sınava hazırlanıyor.
Hocam 20 yıl önce falan olsa dershane gerekli derdim. Ancak şimdi YouTube gibi bir kaynak varken kesinlikle gerek yok, millet dershaneyi bir şey sanıyor ama sanıldığı gibi değil.

Kaldı ki arkadaşın biriyle bir tartışmam geçmişti. Yok öğretmenim Amerika'da master yaptı falan falan boş iş bence bunlar. İsteyen evde de çok rahat yapabilir ama dediğiniz gibi deneme sınavlarına kayıt olunabilir. Ücret olarak hem çok yüksek olmuyor hem de nerede olduğunu görebilmek adına iyi bir fırsat. Denemeler tekli alınmaya çalışılsa da fiyatlar mâlum.

Dershane olmasa bile en azından bir eğitim koçu vb. çalışmayı programlayan bir uzman gerekiyor. Kafana göre çalışınca olmuyor. Sistemli ve düzenli gidilmeli. Ve ders arkadaşları olmalı. Yalnız olunca bir süre sonra iyice bayıyor.

Dershane overrated bir kavram bence. Gidenlerin profillerine şöyle bir bakacak olursanız, genelde oradaki en ufak bir etkinlikten ne kadar hoşlandıklarını (o paraya yapılması gerekli zaten) ve para vermeye bayıldıklarını görebilirsiniz. Benim sınava girdiğim zamanda bana bedavaya kayıt olmam için davet gelmişti, reddetmiştim. İyi ki de reddetmişim, zira o dershaneden çıkanların neredeyse hepsi mezuna bıraktı; güzel sonuçlar elde edemedi.

Arada bir gerçekten iyi dershaneler çıkıyor ama paranın değersizleştiği ve kısa yoldan para kazanma çabasının çok yüksek olduğu ülkemizde dershane kurumları da olumsuz değişime uğruyor maalesef. YouTube'da işini hakkıyla yapan uzmanlar bulunduğunu, bunların değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Veya okulunuzla aranız iyiydi ise, yapamadığınız soruları okulunuzdan öğretmenlere gönderebilirsiniz.

Üniversite sınavı için lise sonda dershaneye gittim. Ben de pek çabalamadım ama pek katkı zaten olmuyor. Ertesi sene evden çalışıp, ki sadece edebiyat için doping hafıza kullanarak, youtube vs. bilmeden kendi başıma daha iyi bi derece aldım. (Doping hafıza teşviki değildir.)

Şimdi youtube üzerinden kpss çalışıyorum. Özel ders almak yardımcı olur illa ki, ancak dershane zaman ve para kaybı bana göre.

Geri
Yukarı