YKS sınavında mantıksız veya hatalı bulduğunuz sorular var mı?

elexonn

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle umarım herkesin sınavı istediği gibi geçmiştir ve hayalini kurduğunuz yerlere gelirsiniz.
Benim mantığıma uymayan 2 konu oldu.
Birinci konu;
Sosyal bilimler bölümünde Atatürk ile ilgili bütün sorularda "Atatürk" ismini kullanmaktan kaçınılmış bunun yerine sadece "Mustafa Kemal" olarak kullanmışlardı. Bu durum bana birazcık garip geldi ve üzdü.
İkinci konu; soruyu tam hatırlamıyorum ancak hatırlayanlar vardır mutlaka. İslam dininde evrenin bilimsel olarak araştırılması ve sorgulanması gerektiğini destekleyen ayet aşağıdakilerden hangisidir diye sorulmuştu. Ancak şıklarda öyle bir ayet göremedim, sorunun yanlış olduğunu düşünüyorum.
Sizin de karşılaştığınız hatalı olduğunu düşündüğünüz veya mantıksız sorular var mıydı?

İsmi "Mustafa Kemal" olduğu için o şekilde kullanılabiliyor. 4 yıllık tarih mezunuyum. Okuduğum okulda en koyu Atatürkçü hocalarımız dahi Mustafa Kemal diye bahsederdi konuşma dilinde. Tarih kitaplarında da genellikle Mustafa Kemal olarak yazar. Benim de ilk başladığım senelerde sanırım burada kimse Atatürk'ü sevmiyor düşüncesini, bu bahsetme şekli kafama yerleştirmişti ancak hiçbir zaman nedenini sormadım. O dönemlerde genellikle bu soyadının 1930-1935'li yıllar gibi Atatürk'e verilmesi nedeniyle, bundan önceki dönemlerden bahsettiğinden dolayı da Mustafa Kemal dediklerini düşünmüştüm. Aslında halen böyle düşünüyorum. * Bu mesajdan dakikalar sonrasında çok yakın olduğum bir tarih hocama bu soruyu yönelttim. Ciddi şekilde aklıma takıldı, içimdeki bu düşünce gitsin istedim artık. Gerçekten dediğim gibiymiş. Soyadı kanunu öncesinde bahsettiğiniz zaman "Mustafa Kemal Atatürk" adını kullanmak yazım yanlışı olarak geçiyormuş. Aynı şey Fatih Sultan Mehmet için de geçerli. Kendisi İstanbul'un Fethi sonrası Fatih lakabını aldığı için İstanbul'un Fethi öncesi kendisine II. Selim veya II. Mehmed denmesi gerekiyormuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı