YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanır?

@Bora Dere hocam 2023 ve 2024 tayfaya önerileriniz var mı?
Çok taktik uygulayan birisi değildim ben, o konularda pek önerim yok. Genel olarak ezber kısımları (felsefe ve din kavramları, tarihteki bazı olaylar...) bir deftere not alıp yatmadan önce tekrar edebilirsiniz. Deneme sınavlarında yanlış yaptığınız, beğendiğiniz veya sürekli kaçırdığınız soru tarzlarını da yine bir defterde toplayıp bakabilirsiniz. Bu dediklerimi çalışmaya başlar başlamaz yapmayın, muhtemelen başta çoğu şey zor görünecek çünkü.

Denemelere önem verin, yalnız bunu da başlarda yapmayın. Konular oturdukça kendiniz denemeler çözün. Sacece tam değil, branş denemesi de çözebilirsiniz. Özellikle TYT Sosyal'de işinize yarar, kavram haritası çıkarmak açısından. Bu sene bu benim işime yaramadı maalesef. Dinde o kadar çok kavram ezberledim ki arkadaşım "Bunlar boşa gitmesin, gel Müslüman ol." demişti :D Sonra noldu, gittiler saçma sapan bir köprü sorusu sordular.

Ben başta soru kitaplarıyla, sonlara doğru sadece branş denemeleri ve tam denemelerle ilerlemiştim. Okulda nasıl bir program uygularsınız bilmiyorum ama tavsiye edebilirim bunu.

Türkçede paragraf soruları çok önemli. Günde 20-25 paragraf sorusu çözseniz sınavda epey işinize yarar. Yazım yanlışları vs. Technopat sağ olsun oturmuştur zaten :D

Fen kısmında da (özellikle kimyada) öğrendiğiniz şeylerin uygulamalarını izlemenizi önerebilirim, kavramanıza yardımcı oluyor. Ayrımsal damıtma benim kafama yatmamıştı mesela, YouTube'dan birkaç uygulamasını izleyince daha iyi oturtmuştum.

Çok taktik uygulayan birisi değildim ben, o konularda pek önerim yok. Genel olarak ezber kısımları (felsefe ve din kavramları, tarihteki bazı olaylar...) bir deftere not alıp yatmadan önce tekrar edebilirsiniz. Deneme sınavlarında yanlış yaptığınız, beğendiğiniz veya sürekli kaçırdığınız soru tarzlarını da yine bir defterde toplayıp bakabilirsiniz. Bu dediklerimi çalışmaya başlar başlamaz yapmayın, muhtemelen başta çoğu şey zor görünecek çünkü.

Denemelere önem verin, yalnız bunu da başlarda yapmayın. Konular oturdukça kendiniz denemeler çözün. Sacece tam değil, branş denemesi de çözebilirsiniz. Özellikle TYT Sosyal'de işinize yarar, kavram haritası çıkarmak açısından. Bu sene bu benim işime yaramadı maalesef. Dinde o kadar çok kavram ezberledim ki arkadaşım "Bunlar boşa gitmesin, gel Müslüman ol." demişti :D Sonra noldu, gittiler saçma sapan bir köprü sorusu sordular.

Ben başta soru kitaplarıyla, sonlara doğru sadece branş denemeleri ve tam denemelerle ilerlemiştim. Okulda nasıl bir program uygularsınız bilmiyorum ama tavsiye edebilirim bunu.

Türkçede paragraf soruları çok önemli. Günde 20-25 paragraf sorusu çözseniz sınavda epey işinize yarar. Yazım yanlışları vs. Technopat sağ olsun oturmuştur zaten :D

Fen kısmında da (özellikle kimyada) öğrendiğiniz şeylerin uygulamalarını izlemenizi önerebilirim, kavramanıza yardımcı oluyor. Ayrımsal damıtma benim kafama yatmamıştı mesela, YouTube'dan birkaç uygulamasını izleyince daha iyi oturtmuştum.
Peki hocam matematik yapamayanlara ne önerirsiniz? Benim sınavımda 2025'te olacak, şimdiden çalışmaya başlayacağım fakat matematiği yapamıyorum.

Başlangıç netleriniz nasıldı acaba?

Peki hocam matematik yapamayanlara ne önerirsiniz? Benim sınavım da 2025'te olacak, şimdiden çalışmaya başlayacağım fakat matematiği yapamıyorum.
Önünüzde harika bir zaman var, benim en büyük hatam bu sene başlamak olmuştu :D Konuları gördükçe tekrar edin, pekiştirin. Anlamadığınız, kafanıza yatmayan kısımları mutlaka oturtun, inanılmaz faydasını görürsünüz. Bu kadar önceden deneme alın çözün demeyeceğim, bir anlamı yok bence. En baba konular 12. sınıfta geliyor matematikte, onlara gelene kadar öğrendiklerinizi iyice oturtursanız rahat edersiniz. Özellikle pekiştirme adına biraz daha kolay sorular bulunan soru bankaları var, hiç yapamıyorsanız onlardan başlayabilirsiniz.

Başlangıç netleriniz nasıldı acaba?
Eski denemeleri attığım için kesin bir şey diyemiyorum ama şöyleydi galiba:
  • TYT: 70 civarı net ile başladım, sınavda 105 civarı yapmıştım.
  • AYT: 35 gibi bir şeyle başladım konuları bilmediğimden, sınavda 75 yaptım.

Önünüzde harika bir zaman var, benim en büyük hatam bu sene başlamak olmuştu :D konuları gördükçe tekrar edin, pekiştirin. Anlamadığınız, kafanıza yatmayan kısımları mutlaka oturtun, inanılmaz faydasını görürsünüz. Bu kadar önceden deneme alın çözün demeyeceğim, bir anlamı yok bence. En baba konular 12. sınıfta geliyor matematikte, onlara gelene kadar öğrendiklerinizi iyice oturtursanız rahat edersiniz. Özellikle pekiştirme adına biraz daha kolay sorular bulunan soru bankaları var, hiç yapamıyorsanız onlardan başlayabilirsiniz.

Eski denemeleri attığım için kesin bir şey diyemiyorum ama şöyleydi galiba:
  • TYT: 70 civarı net ile başladım, sınavda 105 civarı yapmıştım.
  • AYT: 35 gibi bir şeyle başladım konuları bilmediğimden, sınavda 75 yaptım.

Hocam bence en önemli soruya gelelim. 80 matematik sorusunun 79'unu yapmanıza vesile olan o değerli kitaplar hangileri :D

Hocam bence en önemli soruya gelelim. 80 matematik sorusunun 79'unu yapmanıza vesile olan o değerli kitaplar hangileri :D
4K TYT ve AYT soru bankası, yine 4K TYT geometri, Acil Matematik LTİ ve logaritma-diziler fasikülleri, 3D AYT, Orijinal TYT, 345 TYT, Acil Matematik AYT, Karat Yayınları Elit Geometri kitaplarını çözmüşüm. Hepsi bitmedi tabii, hepsini bitirmek zaman israfı olurdu. Bu kadar çok olmasının sebebi bazılarının hocalarımdan ve kuzenimden gelmesi. Fazla olmasının avantajı da bir konuyla ilgili olabildiğince fazla soru görebilmek.

Deneme olarak da Acil Matematik geometri branş denemeleriyle Orijinal ve Acil Matematik'ten TYT, 3D'den de AYT branş denemeleri yapmıştım.

Hacettepe Yapay zekayı merak ediyordum, artık seneye anlatırsınız oraları :D @Bora Dere
Anlatırım elbette. Okuyan birkaç kişiyle konuşmuştum, öve öve bitirememişlerdi desem yeridir. Beklentiler yüksek gideceğiz, bakalım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı