YKS'nin ilk oturumu TYT'ye üç dakika geç kaldığı için alınmadı

Yok piercingini çıkartamayan, yok kimlik ayarlamayan, yok 30 saniye geciken, yok bilmem ne... Her sene aynı. Hayatının sınavına giriyorsun kardeşim, her ne ayarlayacaksan en az 1 saat öncesinden sanki sınav 9'da başlayacakmış gibi ayarla. Bu konuda hiçbirine acıyamıyorum çünkü kendi hataları. Sistem yeterince açık, büyükçe bir pay bırakıp gidişini ve girişini rahat zamanda yapmak öğrencinin görevi.

3 dakika geç kalan 10.03'te gelmiş demektir. Yani sınavın başlamasına 12 dakika vardır daha.
İhtiyacı falan da olsa en fazla sınava 5 dk kala sınav salonuna girer. Kimseyi de rahatsız etmez.
Önceleri sınav başladıktan sonra gelenler de adayları rahatsız etmiyordu. Sessizce alıp işlemleri yapıyorduk. Sadece görevlilerle işi var. Adaylarla hiç ilgisi yok.
Sınav binalarının çoğunun kendinde ve çevresinde dikkat dağıtacak birçok şey var. Onların yanında geç kalan adayın hiç etkisi bile olmaz.
Kural bu. Güneş gözlüğünü emanetçiye 7 tl ye vermek istemeyip girmekten vazgeçen ve çevredekiler tarafın dan ikna edilip ve sonrasın da kimliğini evde unuttuğu anlaşılan lar bile var. Küpesi ile gelen var.
Sınav giriş belgesin de 10. madde de neleri getirip neleri getiremeyeceği yazıyor. Okumaya bile tenezzül etmemişler. Yapacak bir şey yok.
Eskiden ben de öyle düşünüyordum. 1 2 dakika dan ne olacak ama 2 saat öncesin den giden enayi mi?

Kural bu. Güneş gözlüğünü emanetçiye 7 tl ye vermek istemeyip girmekten vazgeçen ve çevredekiler tarafın dan ikna edilip ve sonrasın da kimliğini evde unuttuğu anlaşılan lar bile var. Küpesi ile gelen var.
Sınav giriş belgesin de 10. madde de neleri getirip neleri getiremeyeceği yazıyor. Okumaya bile tenezzül etmemişler. Yapacak bir şey yok.
Eskiden ben de öyle düşünüyordum. 1 2 dakika dan ne olacak ama 2 saat öncesin den giden enayi mi?
Biz de kuralların bazılarını eleştiriyoruz zaten.
Aday kimliğini kaybediyor. Yanında ehliyet var, kabul edilmiyor. E-devlet'ten belge alabileceği söyleniyor. Dışarda internete girebileceği bir yer bulamıyor. Sınav komisyonu başkanı ÖSYM temsilcisi kurumun bilgisayarından çıkarmak istiyor. Kurum yöneticisi, "binada internet açık olamaz" diyerek izin vermiyor. Ve aday sınava alınmıyor. Ve girdiğim tüm salonlarda internetin aktif olduğunu bizzat kontrol ettim. Bal gibi de açıktı.

Birincisi aynı nüfus dairesinden aldığımız ehliyet neden geçerli sayılmıyor?
İkincisi zaman sorunu olmasa dışarda daha geniş bir aramayla internete gireceği bir yer bulunur. Neden 10.00'da giriş kapatılıyor?
Üçüncüsü aday uzak bir yerden geliyor. Neden adaylar ters yerlere gönderiliyor?
Dördüncüsü ÖSYM temsilcisi, komisyon başkanının onayı varken, kurum yöneticisi neden engel oluyor?

Biz de kuralların bazılarını eleştiriyoruz zaten.
Aday kimliğini kaybediyor. Yanında ehliyet var, kabul edilmiyor. E-devlet'ten belge alabileceği söyleniyor. Dışarda internete girebileceği bir yer bulamıyor. Sınav komisyonu başkanı ÖSYM temsilcisi kurumun bilgisayarından çıkarmak istiyor. Kurum yöneticisi, "binada internet açık olamaz" diyerek izin vermiyor. Ve aday sınava alınmıyor. Ve girdiğim tüm salonlarda internetin aktif olduğunu bizzat kontrol ettim. Bal gibi de açıktı.

Birincisi aynı nüfus dairesinden aldığımız ehliyet neden geçerli sayılmıyor?
İkincisi zaman sorunu olmasa dışarda daha geniş bir aramayla internete gireceği bir yer bulunur. Neden 10.00'da giriş kapatılıyor?
Üçüncüsü aday uzak bir yerden geliyor. Neden adaylar ters yerlere gönderiliyor?
Dördüncüsü ÖSYM temsilcisi, komisyon başkanının onayı varken, kurum yöneticisi neden engel oluyor?
Ben geç kalanlar ve yasaklı madde üzerine konuştum. Kural bu.
Ehliyet geçerli olmalı ama.

Bu biraz 9-5 memur kafası zihniyeti olmuyor mu? Yanlışım varsa söyleyin. Tamam kural olur da ama yani koca 1 sene 3 dakikaya...

Oluyor. Sen koca 1 seneni 3 dakika için çöpe atmaya niyetliysen kimse kusura bakmasın. Her koyun kendi bacağından asılır, vaktinde orada olan binlerce çocuk enayi mi?

Her türlü aksiliği hesaplayarak 1 saat öncesinden orada olacak şekilde evden çıkıyorsun hiç sorun kalmıyor. 3-5 çürük elma için disiplinli ve sorumluluk sahibi çocukların hakkına girmeye gerek yok.

Oluyor. Sen koca 1 seneni 3 dakika için çöpe atmaya niyetliysen kimse kusura bakmasın. Her koyun kendi bacağından asılır, vaktinde orada olan binlerce çocuk enayi mi?

Her türlü aksiliği hesaplayarak 1 saat öncesinden orada olacak şekilde evden çıkıyorsun hiç sorun kalmıyor. 3-5 çürük elma için disiplinli ve sorumluluk sahibi çocukların hakkına girmeye gerek yok.
Haklısın.

Ben şahsen sınava 2.5 saat önceden gittim ne olur ne olmaz diye. İnsanlar neden bunu düşünemiyor ?

Oraya gidip 1-1.5 saat oturmak ne zarar verebilir, stresini bile atmış olursun.

Geri
Yukarı