YKS'ye nasıl çalışılmalı?

Çok ders var bence. Ders sayısını biraz azaltın. Problem, paragraf kesin olsun. Ayrıca fizik gibi ağır bir ders koyarsanız daha rahat bir ders de ekleyin ki fizik sonrası rahat çalışın. İlk başta böyle denemek isterseniz deneyin yine de.

Ayrıca sayısal mısınız? Öyleyse sosyali çok sallamayın başta.

Evet sayısalım. Her gün ilk başta paragraf çözerek güne başlıyorum. Bu şekilde mi çalışmalıyım yoksa daha az ders ama o derslerden daha fazla konu şeklinde mi çalışmam daha iyi olur?

Evet sayısalım. Her gün ilk başta paragraf çözerek güne başlıyorum. Bu şekilde mi çalışmalıyım yoksa daha az ders ama o derslerden daha fazla konu şeklinde mi çalışmam daha iyi olur?
Bence daha az derse çalışın ama çalıştıklarınızı da sindirerek çalışın. Program zamanla daha iyi oturuyor. Mesela akşam saatine araya bir sözel ders atabiliyorsunuz zamanla. Başlangıçta sıkıntılar yaşayabilirsiniz, doğal bir şey.

Önceliğin kararlılık ve istikrar olsun. Ben de birçok kere "şöyle hazırlanacağım, böyle yapacağım. Bu sefer bırakırsam" falan filan diye söyleniyordum. Aksatma yapma, bunu bir gereklilik gör ve rutin haline getir.

Çok haklısınız bu zamana kadar doğru düzgün çalışmadım ama bundan sonra yapmak zorundayım bir üniversiteye giremezsem elimde yapacağım bir meslek yok yazılım biraz biliyorum ama diploma lazım.

Bence daha az derse çalışın ama çalıştıklarınızı da sindirerek çalışın. Program zamanla daha iyi oturuyor. Mesela akşam saatine araya bir sözel ders atabiliyorsunuz zamanla. Başlangıçta sıkıntılar yaşayabilirsiniz, doğal bir şey.

Hocam ben bu programı bu seneki sınava göre ayarladım yani 650 saat çalışma 78 günlük süre için geçerli. Bundan sonra 1 senem daha olacak ama bu sınava kadar en azından TYT konularını bitirip az çok bir puan yapmak istiyorum.

Soru çözmeyi sevmen lazım.

Bir yol haritası istiyorsan yt de güzel kanallar var. Sınavdan başarılı not almış öğrenciler kendi deneyimlerini anlatıyor, taktik veriyor. Gerçekten kaliteli kanallar bunlar, bana covid döneminde motivasyon vermişlerdi. İyiler nasıl yapıyor görmek güzel bir şey hele bir de iyi bir puan hedefliyorsan.

3k sıralama yapmıştım. Hedefim ilk 100'dü. Saçma sapan şeyler oldu ama neyse. Kısaca bahsetmek gerekirse;

TYT için diyebileceğim şey kesinlikle yazın çalışmaya başla onu bi aradan çıkar sonra AYT öncelik verirsin. Yoksa kafanda bir yerde TYT'yi ne yapacağım olursun. TYT dediğim de Türkçe, Matematik ve Fen. Sosyali en son 3 aya bıraksan da olur.

Yeni konulara geçicem diye eskileri unutmamak ve sürekli soru çözmek adına branş denemelerini çözmeni öneririm belli bir seviyeye geldikten sonra. Sürekli ama sürekli Türkçe ve Matematik çözmen lazım hız için. Sosyal ve Fende soru çözerek ders çalışmak da bir yere kadar seni tatmin edebilir. Özellikle sosyal için.

AYT'de sayısal, ea'ya göre daha rahat çalışması. Derece yapması da daha rahat.

Diğer bir şey disiplinli olmak için kendine koç tutabilirsin. Bir öğretmen olabilir. Ya da bu işleri paralı olarak yapan mezun öğrenciler var mesela, onları tercih edebilirsin. Böyle yapmak bana bir binevi streak yapmak gibi bir duygu oluşturmuştu ve memnundum.

Aklıma gelenler bunlar, kolay gelsin kardeşim. Başarılar!

Çok haklısınız bu zamana kadar doğru düzgün çalışmadım ama bundan sonra yapmak zorundayım bir üniversiteye giremezsem elimde yapacağım bir meslek yok yazılım biraz biliyorum ama diploma lazım.
Sadece çok kafaya takıp psikolojinizi ve ruh sağlığınızı bozmayın.
Bu mesajı ruh sağlığı ve psikolojisi bozuk biri olarak yazıyorum. :D
Bu sınavı büyütüp iyi puan alamadığı takdir de dünyanın sonu gelecekmiş gibi düşünenler var.
Tabii bunda ailelerin ve akrabaların davranışları da etki ediyor.
LGS'de Matematiği tamamen sallamış, 7 doğru 13 yanlış yapmış biri olarak söylüyorum.
Bu sınav hiçbir şeyin sonu değil. :)

Soru çözmeyi sevmen lazım.

Bir yol haritası istiyorsan YT de güzel kanallar var. Sınavdan başarılı not almış öğrenciler kendi deneyimlerini anlatıyor, taktik veriyor. Gerçekten kaliteli kanallar bunlar, bana COVID döneminde motivasyon vermişlerdi. İyiler nasıl yapıyor görmek güzel bir şey hele bir de iyi bir puan hedefliyorsan.

3K sıralama yapmıştım. Hedefim ilk 100'dü. Saçma sapan şeyler oldu ama neyse. Kısaca bahsetmek gerekirse;

TYT için diyebileceğim şey kesinlikle yazın çalışmaya başla onu bir aradan çıkar sonra AYT öncelik verirsin. Yoksa kafanda bir yerde TYT'yi ne yapacağım olursun. TYT dediğim de Türkçe, matematik ve fen. Sosyali en son 3 aya bıraksan da olur.

Yeni konulara geçeceğim diye eskileri unutmamak ve sürekli soru çözmek adına branş denemelerini çözmeni öneririm belli bir seviyeye geldikten sonra. Sürekli ama sürekli Türkçe ve matematik çözmen lazım hız için. Sosyal ve fende soru çözerek ders çalışmak da bir yere kadar seni tatmin edebilir. Özellikle sosyal için.

AYT'de sayısal, EA'ya göre daha rahat çalışması. Derece yapması da daha rahat.

Diğer bir şey disiplinli olmak için kendine koç tutabilirsin. Bir öğretmen olabilir. Ya da bu işleri paralı olarak yapan mezun öğrenciler var mesela, onları tercih edebilirsin. Böyle yapmak bana bir bir nevi streak yapmak gibi bir duygu oluşturmuştu ve memnundum.

Aklıma gelenler bunlar, kolay gelsin kardeşim. Başarılar!

Bugün programı hazırladım yarın bu programı uygulamaya başlayacağım yani çalışmayı sınavdan sonraya bırakmayacağım ne kadar zamanım olursa o kadar iyi diye düşündüm. Bu sınava kadar TYT konularının büyük bir kısmı eğer programda bir sıkıntı olmazsa tamamı bitmiş olacak ondan sonra devamlı soru, deneme çözüp tekrar yapacağım konuları unutmamak için. Yazın AYT'ye çalışmaya başlarım artık ondan sonrasına bakacağız hocam teşekkür ederim yazdıklarınız için sizin dediğiniz gibi derece yapan öğrencilerin deneyimlerini de dinleyeceğim YouTube'dan.

Sadece çok kafaya takıp psikolojinizi ve ruh sağlığınızı bozmayın.
Bu mesajı ruh sağlığı ve psikolojisi bozuk biri olarak yazıyorum. :D
Bu sınavı büyütüp iyi puan alamadığı takdir de dünyanın sonu gelecekmiş gibi düşünenler var.
Tabii bunda ailelerin ve akrabaların davranışları da etki ediyor.
LGS'de matematiği tamamen sallamış, 7 doğru 13 yanlış yapmış biri olarak söylüyorum.
Bu sınav hiçbir şeyin sonu değil. :)

Evet sizin dediğiniz gibi sınavda iyi puan alamazsam dünyanın sonu gelecek gibi bir hava hakim şu an evde umarım ben ruh sağlığımı koruyabilirim :)

Herkese iyi sosyaller bu sene sınava çalışamadım ve meslek lisesinde okuduğum için temelim yok. Ailemden onay aldım mezuna kalmayı planlıyorum sizce nasıl çalışmalıyım? Hiç ara vermeden 2024 sınavına kadar çalışacağım. Önce TYT videolarını bitirip daha sonra AYT mi geçmeliyim? İkisi de bittikten sonra ne yapmalıyım? Bu arada bitmesinden kastım YouTube'da izlediğim kanalların videolarının bitmesi mesela tarih 100 bölüm. Bölümleri izlerken düzenli soru çözsem tekrar yapsam bu düzen beni götürür diye düşünüyorum. Sizin şöyle çalış diyerek tavsiye ettiğiniz bir şey var mı? Kütüphaneye gidip orada ders çalışacağım dershaneye gitmeyi istiyordum ancak fiyatları çok uçuk.
Napoléon Bonaparte'ın dediği gibi 'DENEME, DENEME, DENEME'.

Yeni konular

Geri
Yukarı