YKS'ye nasıl çalışmalı?

Rifo43

Decapat
Yer
Kütahya, Dinar
Daha fazla  
Meslek
İKM
Arkadaşlar 2014 yılında meslek lisesinden mezun oldum YGS'ye girdim fakat düşük puanlar aldım bir yere yerleşemedim. 4 yıl özel sektörde çalıştım ardından KPSS'ye çalıştım memur oldum. Sonra evlendim. 22 yaşındayım şu an aşırı boş vaktim var. Ders çalışıp YKS'ye girmek istiyorum, temelim yok, uzun zaman oldu bu süreçte nasıl yol izlemeliyim? Youtube'den filan ders dinleyerek yapılabilir mi yüksek puan?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek puandan kastınız çok önemli. Tam olarak hangi alanda nasıl bir sıralama hedefliyorsunuz? Sırf oturup Hocalara Geldik izleyerek bile sayısalda 30-40 bin sıralama yapılabilir. Test bile çözmeden, sadece izleyerek. İşin kapasite işi de var tabii. Ama KPSS ile atanmak benim bildiğim zor bir şey. Bunu başardıysanız sizin için sıkıntı olmasa gerek.

Matematik ve Türkçe var fakat Biyoloji, Fizik, Kimya sıfır bende. KPSS' de Genel Yetenek ve Genel Kültür var YKS' ye göre çalışması daha basit. 400 Puan hedefim, bunun içinde çalışmam lazım. Elimde kaynak yok. İnternetten konu dağılımına baktım. Sadece PC' den çalışma ile umarım başarırım. :)

Sayısalda 400 puan çok zor değil. Oturup matematiği baştan aşağıya hakkıyla bilseniz 272.8 puan cepte. Okul puanınızı da ekleyince 312.8-332.8 gibi bir değer oluyor. Türkçem de iyi diyorsunuz oradan da 52.8 üzerinden 45 vb. alsanız geriye pek bir şey kalmıyor. Genel bilgi sorularını yapsanız kalanın yarısı gider.

Altyapı demek biraz saçma olur yani üst seviye matematik bilmiyorsan desek daha doğru olur. O zaman evde çalışarak 400 puan alman imkansız. Matematik ve Fizik gibi dersler kitaptan veya video ile öğrenilecek dersler değildir.

Evet doğru diyorsun çok çalışmam ve mutlaka destek almam lazım. Çevremdeki herkes aynı şeyi söylüyor. Alımlar azaldı, iş imkanı zorlaştı valla ne yapacağımı şaşırdım. İşimden şuan memnunum fakat aynı yerde de kalmak istemiyorum. 2 sene önce YGS matematikten 15 net yapabilmiştim sadece KPSS ile alakası gerçekten yok evet :)

Evet doğru diyorsun çok çalışmam ve mutlaka destek almam lazım. Çevremdeki herkes aynı şeyi söylüyor. Alımlar azaldı, iş imkanı zorlaştı valla ne yapacağımı şaşırdım. İşimden şuan memnunum fakat aynı yerde de kalmak istemiyorum. 2 sene önce YGS matematikten 15 net yapabilmiştim sadece KPSS ile alakası gerçekten yok evet :)
Kardeşim sana tavsiyem işine devam et hata yapma, işsizlik başını almış gitmiş 2 üniversite diploması var ama çekmecede duruyor, paran yoksa Paris sana Muş olur sana söyleyeyim. Evlenmişsin üstelik risk alman için 10 kere düşünmen lazım gerisi sana kalmış bol şans.

BRY A yayınları gibi çok temel kitaplardan başlayıp, YouTube'dan dersleri düzenli bir şekilde takip edip düzenli bir çalışma ile iyi puanlar elde edebilirsiniz. Burada kaynak seçimi çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü birçok kaynağın seviyesizce hazırlandığını düşünüyorum. Kaynak seçimi bu yüzden iyi yapılmalı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı