YÖKDİL puana göre seviyeler nasıl belirleniyor?

DerratiX

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
YÖKDİL sinavindan 92.5 aldim, internette hangi seviyeye sahip oldugumu gormek icin baktim ama 1-2 yerde 90-100 C2 iken bazi yerlerde 95 C1 100 C2. Hangisi dogru acaba?

Bir de, ben YÖKDİL'e hazirligi gecmek icin girdim, baska ne kullanimlari var bu notun? Aydinlatirsaniz sevinirim.

Yüksek lisans başvurusunda YÖKDİL ve YDS kullanılıyor yalnız süresi 3 yıldı sanırım siz mezun olana kadar geçerliliğini kaybeder. YÖKDİL ile dil seviyesi tespiti sağlıklı bir şekilde yapılamaz çünkü kalite olarak muadillerine göre(TOEFL, IETLS) çok düşük bir sınav.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek lisans başvurusunda YÖKDİL ve YDS kullanılıyor yalnız süresi 3 yıldı sanırım siz mezun olana kadar geçerliliğini kaybeder. YÖKDİL ile dil seviyesi tespiti sağlıklı bir şekilde yapılamaz çünkü kalite olarak muadillerine göre(TOEFL, IETLS) çok düşük bir sınav.

5 yil gecerli diye biliyorum ben. Türkiye'de seviye gecerliligi olarak sormustum aslinda globalde onemi yok tabii.

Peki bir soru daha sorayim, Erasmus İngilizce sinavi yerine gecerli sayilabiliyor mu yoksa girmek zorunda miyiz?

5 yil gecerli diye biliyorum ben. Türkiye'de seviye gecerliligi olarak sormustum aslinda globalde onemi yok tabii.

Peki bir soru daha sorayim, Erasmus İngilizce sinavi yerine gecerli sayilabiliyor mu yoksa girmek zorunda miyiz?
Evet geçerli diye biliyorum. En azından benim okulumda geçerliydi.

Tesekkur ederim hocam. Ben sosyalden girdim, paragraf sorulari cok zorladi cidden.
Tebrik ederim hocam iyi puanmış😀
Fen'i de çözülür mü hocam?
YÖKDİL çok kolay geliyor genelde.(bana en azından.)
Ek olarak sormak istediğim biraz konu dışı bir soru daha var.
Reading fullemek için Reading pratiğimi nasıl düzeltebilirim? uzun zamandır fulleyemedim.
ve YDT Grammar,Cloze ve Sentence soruları için çok fazla çözüm tekniği var ve bazen sadece tense ile çözüyorum. örneğin o cümlede past'ın past'ını görünce ikinci kısıma direk past perfect diyorum vs vs.
öbür taraftan since'den sonra bu tense'i alır.
After boşluktan sonra ise vs.(şuan aklıma gelmediği için böyle salladım.)
gibi şeyler var.
ilk 29 sorudan rahatça çıkabilmek için bahsettiğim bu iki çözüm biçimini de ortak kullanmak doğru mu sizce?
uzun oldu ama olsun.
Teşekkürler.

Son düzenleme:
Tesekkur ederim hocam. Ben sosyalden girdim, paragraf sorulari cok zorladi cidden.
Aynı şekilde ben de sosyalden girdim, ihtiyacım olan puanı aldım ama paragraf soruları gerçekten zordu. Bazı yerlerde hiç duymadığım, anlamını dahi bilmediğim sözcükler vardı.

Sorunuza istinaden; yökdil esasında yüksek lisans adayları için dil bir gereklilik olduğu için ve bizim ülkemizde de çok olmadığı için biraz kolaylaştırılmış bir dil sınavı. TOEFL ve IELTS'e göre çok daha kolay. YDS'den de bir tık daha kolay diyebiliriz. Geçerlilik süresi 5 yıl. Yani üniversiteyi uzatmaz, arkasından hemen yüksek lisans yaparsanız işinize yarar.

Tebrik ederim hocam iyi puanmış😀
Fen'i de çözülür mü hocam?
YÖKDİL çok kolay geliyor genelde.(bana en azından.)
Ek olarak sormak istediğim biraz konu dışı bir soru daha var.
Reading fullemek için Reading pratiğimi nasıl düzeltebilirim? uzun zamandır fulleyemedim.
ve YDT Grammar,Cloze ve Sentence soruları için çok fazla çözüm tekniği var ve bazen sadece tense ile çözüyorum. örneğin o cümlede past'ın past'ını görünce ikinci kısıma direk past perfect diyorum vs vs.
öbür taraftan since'den sonra bu tense'i alır.
After boşluktan sonra ise vs.(şuan aklıma gelmediği için böyle salladım.)
gibi şeyler var.
ilk 29 sorudan rahatça çıkabilmek için bahsettiğim bu iki çözüm biçimini de ortak kullanmak doğru mu sizce?
uzun oldu ama olsun.
Teşekkürler.
Teşekkürler hocam.
Fen'i biraz daha terimsel kelime bilgisi gerektiriyor gördüğüm kadarıyla. Paragraflar daha kolay ama diğer sorular daha zor.

Reading fullemek sadece zaman işi. TYT Türkçe ile aynı mantık.
Çözüm biçimlerini aklına kodlayabilirsin ama ben uzun süredir ingilizce ile aşina olduğumdan neyin doğru neyin yanlış olduğunu deneyimden bile söyleyebiliyorum artık. Ondan çok bir şey söylemem doğru olmaz.

Çözüm biçimlerini kodlamak yerine doğrularını öğrensen daha mantıklı. Zaten onlarda çok çözüm biçimi sayılmaz. Past perfect her zaman kendinden önce bir past tense ister zaten, kural böyledir. Çözüm biçimi dediğin şey daha çok çeviri sorularında önce bağlaca bakmak gibi şeyler daha çok.

İlk 29 soru bana göre full pratik gerektiriyor. İngilizce = düzenli pratik.

Geri
Yukarı